„Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo dla ozdoby służąca.
Jest po to, by była powszechnie używana.”
Joachim Lelewel
Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
Nauczyciele bibliotekarze:
Beata Brzozowska
Elżbieta Kołodzińska
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biblioteka szkolna to centrum informacji, które daje możliwości rozwijania zainteresowań i samokształcenia. Dysponujemy dwoma pomieszczeniami: wypożyczalnią oraz czytelnią z pracownią multimedialną
Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią szkolną. Wspiera i ułatwia realizowanie programu dydaktycznego i wychowawczego szkoły.
Z materiałów korzystają nasi uczniowie, nauczyciele, pracownicy i ich rodziny, a także studenci, absolwenci szkoły i okoliczni mieszkańcy.
Biblioteka jest centrum życia kulturalnego szkoły - odbywają się tu spotkania, prelekcje, wykłady, organizowane są wystawy i zajęcia plastyczne.
MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACYJNE
W sierpniu 2006 roku, w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki: Multimedialne Centrum Informacji w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, otrzymaliśmy cztery nowe komputery z monitorami i sieciowe urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka i kopiarka) wraz z edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym.
Centrum posiada dostęp do Internetu monitorowany przez program Cenzor, który blokuje dostęp do stron niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży.
W sumie do dyspozycji uczniowie mają sześć komputerów z dostępem do Internetu. Oprócz naszych bogatych zbiorów uczniowie mogą więc korzystać z ogromnej ilości informacji znajdujących się w sieci. Ponadto gromadzimy także multimedialne programy edukacyjne.
Multimedialne Centrum Informacyjne służy uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły oraz rodzicom jako źródło wiedzy i informacji. Jest multimedialną pracownią, uczestniczącą w przygotowaniu uczniów do samokształcenia, w tym do korzystania z różnych źródeł informacji.
Uczniowie mogą poszukiwać w Internecie lub w encyklopediach multimedialnych informacji potrzebnych do lekcji oraz rozwijania własnych zainteresowań. Mogą też tworzyć własne dokumenty i prezentacje oraz korzystać z dostępnych w bibliotece programów edukacyjnych i innych materiałów medialnych.
We wrześniu 2007 r. zakończyliśmy budowanie bazy w programie MOL, a od 1 października 2007 r. pracujemy z programem na co dzień.
Program Biblioteka Szkolna MOL jest używany przez wiele szkolnych bibliotek w Polsce tworząc największą w kraju sieć bibliotek posiadających jednolite oprogramowanie, co daje możliwość wymiany informacji między nimi. Dzięki komputeryzacji biblioteki powstaje możliwość szybkiego wyszukiwania informacji bibliograficznej przez czytelnika w bibliotece, a także - dzięki dostępowi do Internetu - również wśród ogromnych zasobów edukacyjnych w sieci.
ZBIORY
Księgozbiór biblioteki liczy ponad 16 000 woluminów. Na księgozbiór składają się działy z literaturę piękną, w tym obowiązujący kanon lekturowy dla wszystkich poziomów nauczania i pozycje ze wszystkich dyscyplin wiedzy - najliczniej reprezentowane są dziedziny wchodzące w skład przedmiotów i specjalności związanych z profilem naszych szkół:
- mechanizacja rolnictwa,
- produkcja roślinna,
- produkcja zwierzęca,
- ogrodnictwo,
- sadownictwo,
- kwiaciarstwo,
- gospodarstwo domowe,
- ekonomika,
- rynek rolny,
- ekologia środowiska,
- informatyka,
- ale też działy dla nauczycieli, pedagogika, dydaktyka, metodyka i inne, jak: filozofia, religia, sztuka.
W wypożyczalni wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i rzeczowe, leksykony, albumy malarstwa, atlasy, informatory, poradniki oraz inne pozycje z różnych dziedzin wiedzy.
Zbiory zostały sklasyfikowane według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Do dyspozycji czytelników dostępne są katalogi: alfabetyczny i systematyczny (rzeczowy) książek.
Mamy też bogaty wybór czasopism. Jest to głownie prasa branżowa
Gromadzimy również kasety video - są to audycje i filmy edukacyjne, a także multimedialne programy edukacyjne