start  |  mail  |  mapa  

START   | ARCHIWUM |  PLAN LEKCJI   | SZKOŁY DLA DOROSŁYCH   |   KSIĘGA GOŚCI   |  NOWA STRONA  BIP  

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

DOŁĄCZ DO  NAS

O SZKOLE

WAŻNE DOKUMENTY

REALIZOWANE PROJEKTY

Z ŻYCIA SZKOŁY

PO LEKCJACH

BAZA SZKOŁY

.

PUBLIKACJE

 

ARCHIWUM WIADOMOŚCI

 


ROK SZKOLNY 2013/2014

LIP DUP 2014

Lipdub to obecnie bardzo popularna forma wideopromocji. Dzięki Internetowi dociera do szerokiego grona odbiorców.

W marcu uczniowie oraz nauczyciel naszej szkoły nagrali swój własny LipDup. Wszystkim bardzo spodobał się pomysł pokazania na zewnątrz, jak dobrze się bawimy.

 Jako utwór do naszego krótkiego wideo wybrano piosenki "Jak Nie My To Kto" Mrozu feat. Tomson (część nagrywana w internacie) oraz Fly Project "Toca Toca" (cześć nagrywana w szkole). W przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Bazowali na scenariuszu napisanym poprzez Klaudię Augustyniak uczennicę klasy III MH. Uczniowie przed oficjalnym nagraniem ćwiczyli przejście przez szkołę, dopasowanie scenariusza do tempa i długości utworu. Zadbano też o dekorację szkoły. Ta forma promocji wydaję się atrakcyjna, ponieważ łatwo się rozprzestrzenia i wzbudna zainteresowania internautów. galeria zdjęć


 GIMNAZJALISTO,

 GOŁOTCZYZNA ZAPRASZA!

LICZYMY NA TWÓJ DOBRY WYBÓR

Gimnazjalisto !!! Do zobaczenia we wrześniu
GOŁOTCZYZNA SZKOŁĄ POZYTYWNEGO WYBORU

 
 
 
 

LIPIEC

5 lipca 2014 r. odbyły się w Zespole Szkół CKR im. Ą. Świętochowskiego w Gołotczyźnie jubileuszowe obchody 105-lecia szkoły połączone z VII Zjazdem Absolwentów.

Zainaugurowała je uroczysta Msza Św., odprawiona w Kościele parafialnym w Sońsku przez obecnych i byłych duszpasterzy sońskiej parafii. Uroczystą koncelebrę sprawowali: ks. Dariusz Malczyk – obecny wikariusz, ks. kan. Andrzej Fabisiak – były Proboszcz, ks. Jan Fabisiak – były wikariusz, ks. Ryszard Berk, ks. Marek Figurski – byli wikariusze a zarazem katecheci pracujący w naszej szkole, oraz ks. Janusz Celejewski- absolwent rocznika 1973. W uroczystościach wziął także udział ks. kan. Włodzimierz Maruszewski.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował i wykonał zespół prowadzony przez p. Pawła Stawińskiego, który rozpoczyna pracę w naszej szkole. Za piękny śpiew podczas liturgii zespół otrzymał owację na stojąco. Wprowadzenie do Mszy św. oraz modlitwę wiernych przeczytała absolwentka rocznika 2009 Małgorzata Roman, zaś czytanie liturgiczne p. Grażyna Żbikowska – nauczycielka przedmiotów zawodowych.
 

Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły na dalsze obchody zjazdu. Dzięki sprzyjającej, letniej aurze, część oficjalna mogła odbyć się na terenie stuletniego parku otaczającego obiekty szkolne. Przybyłych na uroczystość gości (ok. 600 osób) powitała dyrektor zespołu- p. Wiesława Gąsiorowska. Swoja obecnością zaszczycili nas m.in.

  • p. Tadeusz Nalewajk- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • p. Katarzyna Kręźlewicz- z-ca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego

  • p. Sławomir Morawski- Starosta Powiatu Ciechanowskiego

  • p. Elżbieta Szymanik – z-ca dyrektora Mazowieckiej jednostki Wdrażania Programów Unijnych

  • Dyrektorzy i delegacje zaprzyjaźnionych szkół rolniczych, w tym Wileńskiej Szkoły Technologii, Biznesu i Rolnictwa, pobliskich gimnazjów, przedstawiciele jednostek nadzorujących i instytucji współpracujących ze szkołą oraz liczne grono absolwentów.
     

Zasłużonym nauczycielom zostały wręczone medale i odznaczenia państwowe:
Złoty Medal za Długoletnią Służbę

  • Cyranowicz Lidia

  • Głuszniewska Hanna
     

Srebrny Medal za Długoletnia Służbę

  • Bobek Dorota

  • Durzyńska Elżbieta
     

Zasłużony dla Rolnictwa

  • Gulczyński Igor

  • Kilian Jan

  • Przyborowski Dariusz
     

Dyplom Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego

  •  Anuszewska Anna

  • Berent Lucyna

  • Brzozowski Andrzej

  • Czerwińska Jolanta

  • Kilian Jan

  • Leśniewski Aleksander

  • Łączyński Franciszek

  • Matejski Tadeusz

  • Olszewska Bronisława

  • Podgórski Zdzisław

  • Rutkowska-Kałwa Wanda

  • Rogalski Józef

  • Terlikowska Małgorzata

„Wspomnień czar”- poetycki montaż słowno- muzyczny i koncert dawnego BIG Bandu, złożyły się na program artystyczny uświetniający oficjalną część uroczystości. Po której odbyły się spotkania plenerowe i bal absolwentów

W dniu zjazdu absolwentów zorganizowanego z okazji 105 - lecia szkoły w Gołotczyźnie promowano również artykuły rolno-spożywcze z programu „ Poznaj Dobrą Żywność”.
Program „ Poznaj Dobrą Żywność”, to program , który od 2004 roku służy Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi do promocji artykułów rolno - spożywczych o wysokiej jakości. Program ma na celu motywowanie producentów i przetwórców do podnoszenia jakości produkowanych wyrobów, a przez to do zwiększenia różnorodności żywności w Polsce. W celu promocji programu „Poznaj Dobrą Żywność” przygotowano stół z produktami spożywczymi o wysokiej jakości, na stole z dobrą żywnością znalazły się sery, miody, wędliny, zioła i przyprawy, przetwory zbożowe, napoje alkoholowe, owoce, warzywa, grzyby i ich przetwory, które zyskały uznanie degustujących je gości

Galeria zdjęć:

zjazd absolwentów - bal

zjazd absolwentów - spotkania po latach

zjazd absolwentów - część oficjalna

zjazd absolwentów - Msza święta

zjazd absolwentów - przygotowania

Program uroczystości - pobierz plik

Komitet Organizacyjny obchodów 105 -lecia szkoły i VII Zjazdu Absolwentów oraz Dyrekcja ZS CKR w Gołotczyźnie składa serdeczne podziękowania wszystkim gościom i absolwentom którzy uświetnili uroczystość swoją obecnością oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania Jubileuszu Szkoły.


CZERWIEC

Kolejna wygrana Kamili Kamińskiej 

Kamila Kamińska uczennica klasy II MTH zajęła I miejsce w kategorii prac wybitnych w konkursie: „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski” organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „CIVITAS CRISTIANA” Oddział w Ciechanowie. Kamila wykonała rysunek, który zamieszczamy.

Serdecznie gratulujemy.


STAŻ ZAWODOWY W NIEMCZECH

W dniach od 15.06.2014 – 28.06.2014r. 9-osobowa grupa uczniów z klas II MTH i II FT w składzie: Mariola Delura, Kamila Kamińska, Ania Karpińska, Agnieszka Kołakowska, Przemek Komorowski, Adrian Łucjanek, Karolina Sokolnicka, Klaudia Trzmielewska i Mateusz Żebrowski wraz z opiekunem panią Elizą Podlecką uczestniczyli w zagranicznym stażu zawodowym w ILLUT Berlin-Brandenburg w Paulinenaue niedaleko Berlina.

Tematem naszego stażu była: „Eliminacja zagrożeń zawodowych na wsi poprzez wdrażanie europejskich standardów bezpieczeństwa w prowadzeniu gospodarstwa i w pracach związanych z rolnictwem.” Wyjechaliśmy w ramach Projektu Leonardo da Vinci " Uczenie się przez całe życie", finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Projekt składał się z dwóch modułów:                                                                                     I. Dobre praktyki bezpieczeństwa pracy w produkcji rolnej

II. Przygotowanie do prowadzenia bezpiecznej kuchni domowej w agroturystyce

Realizując tematykę pierwszego modułu dokonaliśmy oceny stanu BHP w gospodarstwie, dokładnie poznając teren gospodarstwa produkcyjnego, stan budynków inwentarskich i gospodarczych. Uczyliśmy się bezpiecznej obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwach rolniczych. Zdobywaliśmy wiedzę na temat ryzyka i zagrożeń wynikających z pracy w gospodarstwie.

Drugi moduł obejmował m.in. zapoznanie z regulaminem użytkowania urządzeń gastronomicznych i zagrożeniami związanymi z pracą na danym stanowisku w kuchni. Przez cały okres stażu przygotowywaliśmy odpady konsumpcyjne i opakowania do recyclingu, a także wdrażaliśmy zasady segregacji odpadów według przepisów unijnych.

Pobyt w Paulinenaue był także okazją do poznania kultury i zwiedzenia miejsc historycznych tego regionu Niemiec. W Berlinie odwiedziliśmy: Ogrody Świata, Muzeum Browarnictwa, stację uzdatniania wody, Sea Life, Plac Aleksandra, Sony Center, Muzeum Muru Berlińskiego, Muzeum Techniki, Reichstag- parlament niemiecki. Widzieliśmy również: Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów, Wieżę telewizyjną, Katedrę, Statuę Wolności, Charlie Checkpoint,. W Rathenow niedaleko Berlina odwiedziliśmy Optikpark. Dobrze bawiliśmy się także w gospodarstwie Karls Erlebnis- Dorf w Wustemark pod Berlinem. Byliśmy również w Poczdamie, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto i Ogrody Sanssouci.

W pamięci na pewno pozostanie całodniowy pobyt w Parku Rozrywki – Heide Park w Soltau niedaleko Hamburga, gdzie doznaliśmy mocnych wrażeń korzystając m.in. z jednej z największych i najdłuższych kolejek na świecie.

Po pracy spędzaliśmy czas na terenie ośrodka, gdzie graliśmy w piłkę siatkową, ping - ponga, bilard, tenisa ziemnego, karty, a także uczestniczyliśmy w dyskotekach.

Ostatniego dnia dwutygodniowego pobytu otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające odbycie stażu za granicą. Pan Walter Siegmund- dyrektor ośrodka ILLUT wysoko ocenił nasze zaangażowanie, kreatywność i dyscyplinę. Podziękował za współpracę. 

Zdjęcia autorstwa: Ani Karpińskiej i Kamili Kamińskiej z klasy II MTH  Opis stażu wykonała Karolina Sokolnicka z klasy II MTH.

galeria zdjęć:


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
 

Zgodnie z kalendarzem szkolnym - 27 czerwca 2014 r. to dzień podsumowania i zakończenia nauki w szkole. Jest to uroczysty moment nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców i nauczycieli. W tym dniu nie można obejść się bez wzruszeń, kwiatów i podziękowań.
Podczas uroczystego zakończenia najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, udział w olimpiadach i konkursach. Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska wraz z wychowawcą Cezarym Kwasiborskim wręczyła świadectwa absolwentom Zasadniczej Szkoły Zawodowej. galeria zdjęć


Wizyta gimnazjalistów z Sońska i Gąsocina
 

24 czerwca gościliśmy w szkole gimnazjalistów z Sońska i Gąsocina. Ta wizyta miała nieco inny przebieg niż Dni Otwarte które odbyły się w kwietniu.
Uczniowie zwiedzali gospodarstwo szkolne. Chętni mogli przejechać się ciągnikiem, pogłaskać koniki oraz owieczki, które od niedawna są w naszej szkole.
Następnie odbyły się gry i zabawy sportowe - wbijanie gwoździ na czas, rzut podkową do celu.
Na koniec przy dźwiękach skocznej muzyki mogli odpocząć w naszym parku i posilić się kiełbaskę z grilla. galeria zdjęć


Poświęcenie pól w Gołotczyźnie
 

Od wieków w naszej polskiej tradycji w okresie najbujniejszego wzrostu roślin błogosławi się pola, prosząc Boga o to, aby i w tym roku nie zabrakło nam „chleba powszedniego.” Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w słowa Chrystusa, który powiedział: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam (Mt 7, 7); Otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie (Mt 21, 22).
Dlatego w niedzielę 22 czerwca miało miejsce błogosławieństwo pól we wsi Gołotczyzna. Po mszy świętej mieszkańcy tradycyjnie spotkali się przy czterech kopcach aby prosić Boga o dobre plony. Dwa z kopców zostały przygotowane przez młodzież i pracowników naszej szkoły. galeria zdjęć


Mazowieckie Dni Rolnictwa


W dniach 14-15 czerwca 2014 r w Płońsku odbyły się, już po raz XV, Mazowieckie Dni Rolnictwa. Jest to impreza branżowa ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających, objęta honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.
Zakres tematyczny imprezy obejmował:
• Prezentację odmian i nowoczesnych technologii upraw na polu doświadczalnym;
• Pokazy pracy maszyn i sprzętu uprawowego;
• Wystawę maszyn, urządzeń rolniczych i środków produkcji;
• Stoiska informacyjno-doradcze firm i instytucji obsługujących rolnictwo;
• Prezentację dziedzictwa kulturowego wsi polskiej w tym stoiska artystów i twórców ludowych;
Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie miał swoich przedstawicieli wśród wystawców i zwiedzających. Nasze stoisko promocyjne znalazło się w zacnym sąsiedztwie Mazowieckiej Izby Rolniczej, ARR, ARIMR, Mazowieckiego Urzędu Pracy.
Informowaliśmy o kierunkach kształcenia w nowym roku szkolnym (mamy 2 nowe) i zapraszaliśmy na zjazd absolwentów.
Liczna grupa uczniów naszej szkoły przybyła do Poświętnego, aby śledzić nowości rolnicze, zdobyć informacje i dokonać najbardziej efektywnych wyborów dotyczących inwestycji czy technologii produkcji.
Targom towarzyszyła Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi.


ZAWODY STRZELECKIE


W kwietniu na strzelnicy Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie odbyły się kolejne zawody rejonowe "O Srebrne Muszkiety". Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły zajęły I miejsce i awansowały do zawodów wojewódzkich.
W zawodach wojewódzkich, które odbyły się 25 maja 2014 r. na strzelnicy SKSS "Dragon" w Siedlcach drużyna dziewcząt zajęła III miejsce a chłopców V.
Skład drużyny dziewcząt:
- Dąbrowska Joanna,
- Frączkowska Milena,
- Żmijewska Milena.
Skład drużyny chłopców:
- Krzyżanowski Mariusz,
- Kocienda Jarosław,
- Lambert Przemysław.
GRATULUJEMY galeria zdjęć


XXV Wiosna Literatury w Gołotczyźnie


Dziś 10 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarkami Barbarą Sitek - Wyrembek oraz Zennoną Cieślak - Szymanik. Spotkanie odbyło się z okazji XXV Wiosny Literatury w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Organizatorem spotkania jest Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Oddział w Gołotczyźnie; Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie; Związek Literatów na Mazowszu. galeria zdjęć


   DZIEŃ SPORTU I DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY
W dniu 9 czerwca br doczekaliśmy się nareszcie Dnia Sportu połączonego z Dniem Szkoły Bez Przemocy.
Pogoda w tym dniu płatała figle i wszyscy oczekiwali, by deszcz przestał padać. Po długiej przerwie lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami stawili się na stadionie. Na płycie boiska rozegrano dwa mecze. W pierwszym zagrały klasy I ZE i III FT. Był to mecz o trzecie miejsce. Zwyciężyła klasa III FT, z wynikiem 3:1. Mistrzami szkoły po wyrównanym meczu zostali chłopcy z klasy III MTH. Drugie miejsce zajęła klasa II FT, która uległa przeciwnikom 3:4. Królem strzelców z 16 zdobytymi bramkami został uczeń klasy III FT – Sebastian Niski.

Oprócz rozgrywek turniejowych w piłkę nożną odbyły się szkolne podchody. Miały one na celu integrację młodzieży, rozwijanie umiejętności komunikowania się i wspieranie przy wykonywaniu zadań. Dwie drużyny złożone z uczniów wszystkich klas miały wytyczoną trasę na terenie obiektu szkolnego i do znalezienia i rozwiązania kilka zadań. Drużyny rozpoznawały liście, szukały ukrytych przedmiotów, plotły wianki z koniczyny, układały z szyszek i patyków słowa związane ze szkołą oraz budowały sieć pajęczą z włóczki. Jako pierwsza wykonała zadania drużyna Olka z kl. II MTH i to ona wygrała podchody. Rywalom należą się również słowa pochwały gdyż pracowali równie sprawnie, szybko i z wielkim zaangażowaniem.

Ostatnim punktem programu była sztafeta nauczyciele contra uczniowie. Dla uczniów może to pestka, ale dla nauczycieli nie lada wyczyn. Trzeba było biec slalomem, skakać przez płotki i na dodatek dźwigać piłkę lekarską. Obeszło się bez upadków i wszyscy dobiegli do mety. Pierwsi byli uczniowie.

Na zakończenie imprezy Pan Dyrektor wręczył nagrody. Piłkarze otrzymali puchary, a uczestnicy podchodów i sztafety słodkości. galeria zdjęć


 Prace wykonane przez uczniów technikum architektury krajobrazu


Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, oceny umiejętności uczniów i możliwości pochwalenia się nimi przed cała szkolną społecznością.
Klasy trzecie wizualizują swoje projekty budując makiety ogrodów.
Klasy czwarte prezentują projekty ogrodów wykreślone na kalkach technicznych.
Takie coroczne wystawy prac to, dla młodszych uczniów architektury krajobrazu, możliwość nauki i szukania nowych inspiracji.
Dla nas - nauczycieli zawodu potwierdzenie,że młodzi adepci architektury krajobrazu mają głowy pełne pomysłów i potrafią nam je w różnych formach przedstawić. galeria zdjęć
Wanda Klimaszewska


MAJ

 Światowy Dzień bez Tytoniu  

30 maja obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Bez Tytoniu. Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich kolegów i koleżanek projekcję filmu "Palenie". Można go obejrzeć na długiej przerwie. Film pokazywał zgubny wpływ nałogu nikotynowego na organizm. Skłaniał do przemyśleń i zachęcał do zdrowego stylu życia. Szczegółowe informacje dotyczące palenia tytoniu zawierały ulotki wyeksponowane w hollu na parterze.


Z Comeniusem przez Europę.

Z Bawarską energią wróciła grupa 15 uczniów klas I-III technikum biorąca udział w projekcie Comeniusa pt. "Zrównoważone zarządzania energią...".
Uczestnicy w miejscowości Roggenburg spotkali się z kolegami z Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga i Niemiec, aby poznać sposoby gospodarowania energią w Bawarii. Elektrownie wiatrowe, solary i biogazownie są tam w każdej gminie. Zwiedzili niemiecką firmę produkującą energię i sprzedającą technologię biogazowni do innych krajów na świecie. Wielu wrażeń dostarczył dzień rekreacyjno-sportowy, podczas którego uczniowie grali w soccer-golfa, strzelali z łuku oraz wspinali się w parku linowym. Szlakiem górskim w Alpach dotarli do zamku w Neuschwanstein. Zwiedzili miasta Augburg i Monachium.
Wyjazd ten oprócz tego, że w Bawarii mogli "dotknąć" odnawialnych źródeł energii, dał uczniom możliwość dokładnego poznania sposobów korzystania z tych źródeł. Spotkanie w międzynarodowym gronie to dla młodzieży doskonała lekcja języka angielskiego, niemieckiego i nawet francuskiego. galeria zdjęć1, galeria zdjęć 2


KONCERT CHARYTATYWNY


27 maja uczestniczyliśmy w wiosennym Koncercie Charytatywnym, zorganizowanym przez Oddział Rejonowy PCK w Ciechanowie. Celem koncertu było zgromadzenie środków pieniężnych przeznaczonych na dofinansowanie wypoczynku letniego dla najmłodszych podopiecznych ciechanowskiego PCK, którzy bez wsparcia i pomocy tej organizacji nie mieliby możliwości spędzić wakacji w sposób bezpieczny i atrakcyjny. Koncert odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ciechanowie i zgromadził młodzież z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Półtoragodzinną zabawę wypełniła muzyka zespołów „Multi” i „Mateo” oraz pokaz taneczny grupy „Funny”. I my tam byliśmy ...


 

Konkurs plastyczny "Portret matki"
 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy II MTH Kamila Kamińska zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym "Portret matki". Konkurs został zorganizowany przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej „STUDIO”.
Zdjęcie przedstawia pracę Kamili. Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.


Kwiaty ogrodów
 

W dniu 18 maja uczestniczyliśmy w wystawie plenerowej "Kwiaty ogrodów" organizowanej corocznie przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Wystawa połączona była ze sprzedażą kwiatów i krzewów ozdobnych, rzeźb i obrazów o tematyce florystycznej, wyrobów pszczelarskich i z surowców naturalnych o przeznaczeniu ogrodowym. W programie imprezy znalazły się też występy zespołów folklorystycznych. Na stoisku szkolnym prezentowano zioła, warzywa i kwiaty wyprodukowane w szklarni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obrazy na płótnie namalowane przez uczennicę klasy drugiej - Kamilę Kamińską. Można z nią było osobiście porozmawiać, gdyż malowała kolejny obraz. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych częstowali odwiedzających wystawę kanapkami z nowalijkami i własnoręcznie przygotowanym sokiem. galeria zdjęć


Sukces Szkolnej Drużyny Pierwszej Pomocy


15 maja Szkolna Drużyna Pierwszej Pomocy powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces w Rejonowych Mistrzostwach zorganizowanych przez Zarząd PCK w Ciechanowie. Zajęliśmy drugie miejsce i wróciliśmy z pucharem. Konkurencja, jak zwykle, była silna. Nasze umiejętności i wiedza z zakresu ratownictwa przedmedycznego potwierdziły się. Cieszymy się naszym sukcesem! galeria zdjęć


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 12 maja 2014 roku,
przeżywszy 64 lata, zmarł

śp. Władysław Janusz Skoczylas

wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół CKR
im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie.

Łącząc się w bólu i smutku 
Żonie, Dzieciom, Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego
składamy wyrazy głębokiego współczucia

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, młodzież

Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie


STAŻ ZAWODOWY W ILLUT
 

10 maja zakończył się dwutygodniowy staż zawodowy 9-osobowej grupy uczniów II i III klasy technikum rolniczego w Międzynarodowym Ośrodku Szkoleniowym ILLUT Berlin- Brandenburg w Paulinenaue niedaleko Berlina.

Był to kolejny etap realizacji Projektu Leonardo da Vinci " Uczenie się przez całe życie", finansowanego ze środków Unii Europejskiej - "Przygotowanie absolwentów szkół rolniczych do przekształcania lub zakładania gospodarstw o zróżnicowanych źródłach dochodów drogą do zmniejszania bezrobocia na terenach wiejskich".

Projekt składał się z dwóch modułów:
I - Przygotowanie terenu pod Arboretum do celów dydaktycznych,
II.- Adaptacja gospodarstwa agroturystycznego jako miejsca zdrowego wypoczynku.

Realizując pierwszą część projektu uczniowie wybrali odpowiednie miejsce pod Arboretum i zaprojektowali kolekcję roślin, wykorzystując roślinność z siedlisk regionalnych.

II moduł obejmował m.in. zaprojektowanie i wykonanie tzw. Ogródka Przyjaźni (Garten der Freundschaft), w którym rosną w symbiozie zioła, warzywa i kwiaty.

Pan Walter Siegmund - dyrektor ośrodka ILLUT- wysoko ocenił kreatywność, zaangażowanie i zachowanie naszych uczniów, podkreślając, że nie zawiódł się dotychczas na młodzieży z Gołotczyzny. Taką opinię przekazał pani dyrektor Wiesławie Gąsiorowskiej, prezesowi Stowarzyszenia EUROPEA Polska, podczas wizyty kontrolno - monitorującej.

Pobyt w Paulinenaue stał się okazją do poznania kultury i historii tego regionu Niemiec. Uczniowie zwiedzili Berlin - Ogrody Świata, Muzeum Techniki, Plac Aleksandra, historyczne centrum z Aleją "Pod Lipami" i Bramą Brandenburską, katedrę, budynek Reichstagu - parlamentu niemieckiego i symbol miasta na miarę XXI wieku - Plac Poczdamski.

1 maja uczestniczyli w otwarciu "Wioski Wrażeń" - Karls Erlebnis - Dorf w Wustermark pod Berlinem. (Karl to imię "króla truskawek", właściciela największej plantacji tych owoców w Niemczech). Dorosłym i dzieciom proponuje się tu wiele atrakcji związanych z codziennym życiem dawnej wsi niemieckiej: pieczenie chleba, wyrób dżemu truskawkowego, przejażdżki konne, potrawy tradycyjnej wiejskiej kuchni i wiele innych.

Uczniowie będą też wspominać z pewnością pełną mocnych wrażeń całodniową wycieczkę do Parku Rozrywki Heide Park w Soltau niedaleko Hamburga.

Także ośrodek ILLUT oferował różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu: grę w tenisa, bilard, szachy, wycieczki rowerowe, wieczory przy ognisku, dyskoteki.

Wspólnym grillowaniem i wręczeniem certyfikatów potwierdzających odbycie stażu w placówce zagranicznej zakończyła się dwutygodniowa przygoda w Niemczech.

W stażu uczestniczyli: Gabrysia Gnas, Dawid Niesłuchowski, Damian Szymański i Radek Żebrowski z klasy IIIFT oraz Robert Masłowski, Łukasz Piechna, Robert Roman, Michał Siembor i Łukasz Skurzyński z klasy II FT. Opiekę sprawowała pani Anna Anuszewska. galeria zdjęć


Uczniowie z ZS CKR "szlifują język"


W dniach 29.04-02.05 uczniowie z ZS RCKU w Gołotczyźnie byli wolontariuszami na Europejskich Mistrzostwach w Podnoszeniu Ciężarów dla Juniorów do lat 17 w Ciechanowie.
Razem z nauczycielem języka angielskiego Andrzejem Kurbanowem, który był ich opiekunem, pomagali organizatorom i gościom z 29 krajów oraz ponad 230 zawodnikom.
Pomagali przy tłumaczeniu, rozmawiali ze swoimi rówieśnikami w języku angielskim. Mieli szansę sprawdzić się w środowisku wielokulturowym, nawiązać kontakt z przedstawicielami innych krajów i przekonać się do zalet posługiwania się językiem angielskim. Również obserwacja organizacji mistrzostw na międzynarodowym poziomie była bardzo interesująca i pouczająca, poszerzająca osobiste horyzonty. galeria zdjęć


KWIECIEŃ

Zawody sportowo - obronne SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE
 

28 kwietnia 2014 roku na terenie naszej szkoły odbyły się zawody sportowo - obronne "Sprawni jak żołnierze". galeria zdjęć


VI Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej
 

Katarzyna Zawadzka wyróżniona w VI Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej !!!

W VI Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej 2014 udział wzięły 3 uczennice naszej szkoły: Klaudia Augustyniak, Lidia Mazańska i Katarzyna Zawadzka.
W tym roku zauważona i wyróżniona przez jury została Kasia, uczennica klasy II technikum architektury krajobrazu śpiewając, a właściwie rapując, piosenkę "Where is the love" zespołu The Black Eyed Peas.
W konkursie udział wzięło aż 250 uczestników w 5 kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe 1-3, szkoły podstawowe 4-6, gimnazja i szkoły średnie.


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI


Szkoła rokrocznie organizuje DNI OTWARTE. Akcja ta ma na celu zaprezentowanie szkoły, jej historii, osiągnięć, bazy szkoły, zorganizowanie spotkań z uczniami i nauczycielami. Przyszli nasi uczniowie mogą zapoznać się z ofertę edukacyjną szkoły.
W ramach DNI OTWARTYCH w szkole odbyła się wystawa maszyn i pojazdów rolniczych AGRO SHOW. Został również rozegrany Międzygimnazjalny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum z Sońska, drugie drużyna z Gimnazjum z Gąsocina. Królem strzelców został gimnazjalista z Sońska. galeria zdjęć


KAŻDE POKOLENIE MA SWÓJ CZAS...


25 kwietnia 2013 r. kolejny rocznik Bratniaków zakończył naukę w Zespole Szkół CKR w Gołotczyźnie.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska. Pani Dyrektor  wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa absolwentom. Uczniowie którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, którzy brali udział w  olimpiadach, konkursach,  pracującym na rzecz szkoły wręczono nagrody książkowe. galeria zdjęć


VI SUBREGIONALNE TARGI EDUKACJI I PRACY

16 kwietnia br. w Hali Sportowej MOSiR w Ciechanowie odbyły się VI Subregionalne Targi Edukacji i Pracy. Na targach naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Iza Sendrowska, Klaudia Augustyniak, Karolina Tomczak, Martyna Gołębiewska wraz z opiekunami p. Wandą Kałwą, i p. Beatą Brzozowską.
Celem targów jest wsparcie młodzieży w planowaniu kształcenia i rozwoju kariery zawodowej oraz przedstawienie możliwości zatrudnienia w subregionie ciechanowskim. Odbiorcami targów była młodzież z gimnazjum, szkół
ponadgimnazjalnych, studenci, nauczyciele oraz rodzice. Targi były świetną okazją do ofert kształcenia. W tym roku szkolnym szczególną uwagę zwróciliśmy na nowe kierunki kształcenia tj. TECHNIK WETERYNARII oraz TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGII ODNAWIALNEJ
Stoisko przygotowane w ramach promocji szkoły wyraźnie wskazywało na nasz rolniczy charakter, uwagę zwiedzających zwracała kolorowa dekoracja wielkanocna, która zachęcała do zapoznania się z kierunkami kształcenia oferowanymi gimnazjalistom. galeria zdjęć

Zdrowych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
życzą:

Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy
Zespołu Szkół CKR
im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie

 

REWIA PALM I PISANEK
 

11 kwietnia wzięliśmy udział w Jarmarku Wielkanocnym zorganizowanym przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio.
Na jarmarku młodzież zaprezentowała wykonane przez siebie pisanki i palmy wielkanocne.
Pisanki były przygotowywane już od dłuższego czasu na warsztatach w bibliotece szkolnej, które zdobione były techniką decoupage, natomiast palmy wielkanocne młodzież wykonywała na zajęciach praktycznych. Ponadto nasze jajka wielkanocne wzięły udział w konkursie na najładniejszą pisankę, którego inicjatorem był COEK Studio. Wyróżniona została pisanka naszej uczennicy Iwony Niskiej z I klasy Technikum Agrobiznesu. galeria zdjęć


Sukces w eliminacjach okręgowych OWiUR
 

W dniu 11 kwietnia 2014 r. w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyły się eliminacje okręgowe XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W eliminacjach wzięli udział uczniowie z 30 szkół. W rankingu szkół ZSCKR w Gołotczyźnie zajął II miejsce. Na ten sukces złożyły się wyniki uczniów w 5 spośród 6 bloków tematycznych rozegranych eliminacji w Olsztynie.

W bloku tematycznym produkcja roślinna Paweł Dębski zajął II miejsce,
w bloku architektura krajobrazu Dorota Adamiak III miejsce,
IV miejsce zajął Marcin Szerewicz z mechanizacji rolnictwa i Kamil Bruliński w agrobiznesie, zaś 5 był Patryk Walczewski w bloku produkcja zwierzęca.
Komitet Okręgowy na eliminacje centralne zakwalifikował następujących uczniów: Pawła Dębskiego, Dorotę Adamiak i Marcina Szerewicza.  galeria zdjęć

Życzymy im dalszych sukcesów.


Faza grupowa Międzyklasowego Turnieju Siatkówki
 

Faza grupowa Międzyklasowego Turnieju Siatkówki o Puchar Dyrektora ZS CKR zakończona.
Zakończyła się pierwsza runda rozgrywek Międzyklasowego Turnieju Siatkówki o Puchar Dyrektora ZS CKR. Podzielone na dwie grupy drużyny rozegrały w sumie 12 spotkań. W grupie „A”, która według „specjalistów szkolnych” była grupą łatwiejszą, do półfinałów awansowały: z pierwszego miejsca klasa II FT, z drugiego 1 FT. Z grupy „B” – „grupy śmierci” – bez problemów do dalszych gier awansowały klasy IV MTH ( I miejsce w grupie) oraz III MTH ( II miejsce w grupie). W półfinałach, zgodnie z regulaminem spotkają się zespoły: z pierwszego miejsca w grupie „A” - klasa II FT oraz zespół, który zajął II miejsce w grupie „B” - klasa III MTH. Drugą parę półfinałową stworzyły reprezentacje klas IV MTH i 1 FT, które zajęły w swoich grupach odpowiedni pierwsze i drugie miejsce.
Zdaniem naszych „ekspertów”, mecze półfinałowe nie powinny przynieść niespodzianek. W obydwu parach półfinałowych faworyci wydają się być tylko jedni. Jednak jak to w sporcie bywa: „Dopóki piłka w grze…”. Półfinalistom gratulujemy a wszystkim śledzącym nasze szkolne rozgrywki w sieci i na trybunach życzymy niezapomnianych wrażeń sportowych. galeria zdjęć


PREZENTACJA NOWOŚCI MARKI MASSEY FERGUSON


Na terenie naszej szkoły, 12 kwietnia 2014r. odbyły się pokazy z udziałem ciągników i maszyn Massey Ferguson. Na pokazy przybyli uczniowie, pracownicy szkoły i rolnicy z pobliskich miejscowości.

galeria zdjęć


Uroczyste rozdanie dyplomów inżynierskich w PWSZ w Ciechanowie

 
9 kwietnia 2014 roku w auli PWSZ w Ciechanowie odbyło się z udziałem Marka Sawickiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom inżynierom.

Dyplomy inżynierów otrzymali studenci kierunków: Rolnictwo, Informatyka, Inżynieria Środowiska, Elektronika i Telekomunikacja. Gratulujemy młodym inżynierom, szczególnie jest nam miło że wśród nich są absolwenci naszej szkoły.

Uroczystość odbyła się z udziałem Senatu oraz zaproszonych gości: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr inż. Marka Sawickiego, Starosty Powiatu Ciechanowskiego Sławomira Morawskiego, Prorektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr hab. Barbary Gąsiorowskiej, Radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego mgr inż. Wiesławy Krawczyk, Rzecznika Prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztofa Kosińskiego, Rzecznik Urzędu Miasta w Ciechanowie Ewy Blankiewicz, Zastępcy Dyrektora MODR w Warszawie Agaty Sosińskiej, Prezesa Państwowej Stadniny Koni w Krasnem Lecha Kaczorowskiego oraz Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Gołotczyźnie Wiesławy Gąsiorowskiej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki podkreślał w swoim wystąpieniu jak ważne jest wykształcenie młodych osób dające lepsze możliwości poruszania się na rynku pracy. Zachęcał również do utrzymywania kontaktów ze swoją macierzystą uczelnią. galeria zdjęć


PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

4 kwietnia 2014r., w bardzo ważnym momencie swojego życia, 38 maturzystów naszej szkoły wraz z wychowawcami pielgrzymowali na Jasną Górę. Po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy do stóp Matki Bożej, by powierzyć Jej wszystkie nasze sprawy i decyzje życiowe, które mamy podjąć. Pierwszym punktem programu Pielgrzymki była konferencja pod tytułem „Jak słuchać, aby usłyszeć Boga”, którą wygłosiła Magdalena Frączek, znana wokalistka i kompozytorka muzyki chrześcijańskiej. Odwołując się do przykładu biblijnego Samuela sugerowała, że w tym miejscu i w tym czasie Pan Bóg powołuje konkretne osoby do ważnych spraw i rzeczy. Po konferencji wszyscy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza święta pod przewodnictwem biskupa Romana Marcinkowskiego, który obecnej na Jasnej Górze młodzieży kazał się zastanowić, co mówią do nich mury bazyliki – miejsca, w którym tak wielu powierzyło swoje sprawy. Pytał młodych ludzi, jak traktują wiarę w swoim życiu, czy jest dla nich wartością, czy nie wstydzą się publicznie jej wyznawać, wreszcie – czy żyją wiarą? „W dorosłym życiu spotkacie zagrożenia, niebezpieczeństwa. Będziecie musieli wybrać jedną z dwóch dróg. Wielu, żeby poradzić sobie w życiu, wybiera wróżki i horoskopy. Apelował, żeby wybrać inną z dróg – Drogę, którą jest Chrystus, bo to „droga najwartościowsza”. Tak zrobił na przykład Muniek Staszczyk z zespołu T. Love, który sam przyznawał, że w jego życiu było wiele zła, ale w pewnym momencie dostrzegł rękę, którą wyciągnął do niego Bóg. Hierarcha przypomniał także uczestnikom pielgrzymki, że niebawem kanonizowany Jan Paweł II stawiał na młodych ludzi, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, chciał być z tymi, którzy są „wiosną i nadzieją Kościoła”. Przed błogosławieństwem bp Marcinkowski dokonał zawierzenia młodzież z diecezji płockiej Matce Bożej.
Duchowo umocnieni, pełni wiary powróciliśmy do naszych domów i szkoły, by realizować swoje chrześcijańskie powołanie.

Klaudia Stankowska


MARZEC

 

DZIEŃ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W ZIELONEJ GOSPODARCE
 

Grupa realizująca Projekt Partnerski europejskich szkół rolniczych w ramach programu Comenius pt. "Zrównoważone zarządzanie energią. Kwestia zrównoważonego rozwoju w projektach dotyczących energii odnawialnej i ich wpływ na rozwój zielonego sektora gospodarki" przygotowała prezentacje dla młodzieży ZS CKR w Gołotczyźnie i szkół gimnazjalnych. Uczestnicy projektu przedstawili rolę i sposób gospodarowania odnawialnymi źródłami energii. Zwrócili uwagę na konieczność podjęcia działań w kierunku zwiększenia udziału OZE w globalnym bilansie
energetycznym oraz zwiększeniu efektywności wykorzystania energii w sektorach zielonej gospodarki. Rozwój i rola OZE jest niezmiernie ważna dla nas obecnie jak i dla przyszłych pokoleń. Uczniowie w maju przez tydzień wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym do Bawarii gdzie spotkają się z rówieśnikami z innych państw Europy.


WYJAZD NA SZKOLENIE DO WYSZKOWA

W dniach 26 - 27 marca 2014 roku uczniowie klas: III FT, III MTH, IV FT, IV MTH wraz z opiekunami: Grażyną Żbikowską, Adrianem Gutkowskim i Adamem Łukasiewiczem uczestniczyli w szkoleniu nt. Pielęgnowanie i ochrona upraw leśnych, organizowanym w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego PROW na lata 2007-2013”.
Szkolenie prowadzone przez pracowników naukowych SGGW w Warszawie odbyło się w Nadleśnictwie Wyszków.
Program szkolenia obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące następujących aspektów:
• Obowiązki beneficjentów pomocy udzielanej na zalesianie w ramach działań
leśnych PROW.
• Podstawy prawne prowadzenia gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych.
• Elementy gospodarki leśnej w lasach założonych na gruntach wyłączonych z produkcji rolnej.
• Charakterystyka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych, z uwzględnieniem specyfiki schematów zalesiania.
• Zasady BHP obowiązujące podczas wykonywania prac leśnych oraz dobór narzędzi służących do wykonywania poszczególnych zabiegów.
• Pielęgnowanie i ochrona uprawy leśnej w wieku do 5 lat pochodzącej z sadzenia.
• Pielęgnowanie i ochrona młodnika pochodzącego z sadzenia.
• Pielęgnowanie lasu założonego z wykorzystaniem uznanej sukcesji naturalnej rodzimych gatunków lasotwórczych (lub pochodzącego z odnowienia naturalnego) w różnych fazach rozwojowych.
Udział w szkoleniu pozwolił uczestnikom poznać zasady zalesiania gruntów rolnych jak również korzyści z tego płynące. galeria zdjęć


Wybory do Samorządu Szkolnego

W tym roku w wyborach do Samorządu Uczniowskiego startowało 7 uczniów: Gosik Emil z kl. I FT, Komorowski Przemek i Łucjanek Adrian z kl. II MTH, Podowski Szymon z kl. II FT, Sobieraj Adam z kl. II MTH, Tańska Anita z kl.I RT oraz Żebrowski Mateusz z kl. II FT.
Głosowało 194 uczniów. Największą liczbę głosów otrzymali:
- Anita Tańska,
- Szymon Podowski,
- Emil Gosik i to oni weszli skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Gratulujemy i życzymy im dużo zapału i energii w wypełnianiu nowych zadań przez całą kadencję.


ZŁOCI SIATKARZE !!!!

Był brąz dla chłopców, srebro dziewcząt, przyszła pora na … ZŁOTO !!!!!!!!
Dokładnie w pierwszy dzień wiosny zakończyła swoje rozgrywki Ciechanowska Międzyszkolna Liga Siatkówki. W rozgrywka brała udział męska reprezentacja naszej szkoły. Jak się okazało nasi chłopcy nie dali szans rywalom i w końcowej klasyfikacji zajęła I miejsce !!!
Przypomnijmy. W lidze brało udział sześć reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych powiatu ciechanowskiego. Rozgrywki odbywały się systemem ligowym tzn. mecz i rewanż. W sumie każdy zespół rozegrał po 10 spotkań (5 „na wyjeździe” i 5 „u siebie”). Nasz zespół od początku prezentował dobrą formę i od II kolejki zajął fotel lidera. Jak się później okazało nasi zawodnicy do końca rozgrywek nie oddali prowadzenia. Podczas ostatniej kolejki rozegranej na hali MOSiR w Ciechanowie, nasza drużyna nie pozostawiła przeciwnikom żadnych złudzeń i pokonała ZST 3:1. Zwycięstwo to przypieczętowało końcowy sukces a na piersiach naszej drużyny zabłysły złote medale !!! Gratulacje, Gratulacje, Gratulacje !!!!!!!

W zwycięskiej drużynie zagrali: Paweł Pawlak – kpt., Maciej Marmulewski, Krzysztof Iłowski, Rafał Bruliński, Kornel Głowacki, Mariusz Filipowicz, Krzysztof Wiśniewski, Kamil Sochowicz, Bartosz Rutkiewicz, Bartosz Kowalski, Albert Brodowski, Mateusz Wesołowski. galeria zdjęć

Klasyfikacja końcowa:

1. ZESPÓŁ SZKÓŁ CKR W GOŁOTCZYŹNIE - 26
2. Zespół Szkół nr 2 w Ciechanowie - 24
3. Zespół Szkól Technicznych w Ciechanowie - 14
4. Zespół Szkól nr 1 w Ciechanowie - 10
5. I LO w Ciechanowie - 10
6. Zespół Szkół nr 3 w Ciechanowie - 6


WIOSENNA AKCJA POBORU KRWI
 

20 marca, o godz. 9.00, Szkolny Klub Honorowych Krwiodawców spotkał się na wiosennej akcji poboru krwi. Do internatu naszej szkoły zawitał zespół Stacji Krwiodawstwa z Ciechanowa. Akcja przebiegała spokojnie i w miłym nastroju.

Do poboru krwi zakwalifikowano 19 uczniów. Wzbogaciliśmy zasoby Punktu Krwiolecznictwa o 8 l 55 ml krwi. Kolejni chorzy otrzymają naszą pomoc.
Sympatycznym trafem, w czasie naszej akcji, spotkaliśmy w internacie inną grupę naszych uczniów, przygotowująca szkolną prezentację. Postanowili umilić nam nasze wysiłki.

Do relacji z naszej akcji dołączam garść wspomnień, na które udało mi się na-mówić absolwentkę naszej szkoły, aktywną krwiodawczynię i prezesa SK HDK w Gołotczyźnie. Zapoznajcie się ze słowami skierowanymi do klubowiczów i kandydatów na honorowych dawców krwi. galeria zdjęć
 


POWITANIE WIOSNY

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty z nią się spieszą,
już trawy przed nią rosną
i szumią: - Witaj wiosno! :)

21 marca, w związku z Pierwszym Dniem Wiosny, Samorząd Uczniowski przygotował turniej, który był rywalizacją międzyklasową. Przed uczestnikami było wiele konkurencji o różnym stopniu trudności. Pierwsze zadania sprawdzały poziom umiejętności sportowych np. odbijanie piłeczki pingpongowej w slalomie, rzut ringiem do celu, kozłowanie piłki do kosza czy skoki w worku. Druga tura konkurencji to zabawa „milion w minutę” W zależności od wylosowanego zadania w ciągu 60 sekund uczniowie robili sałatkę z marchewki, przyszywali guziki, układali puzzle, budowali wieże z klocków, rozwiązywali krzyżówki. Najwięcej trudności przysporzyła konkurencja trzecia – kalambury. Przedstawiciel klasy losował znane powiedzenie do przedstawienia plastycznego i nazwę filmu do zaprezentowania przy pomocy gestykulacji. Koledzy z klasy mieli 2 minuty na odgadnięcie hasła.
Wszystkie zadania były oceniane przez jury, które miało pełne ręce roboty, by wyłonić zwycięzcę. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa III MTH, drugie klasa II MTH a trzecie klasa II Technikum Rolniczego. Nagrodami dla zwycięskich klas były słodkości.
Na zakończenie imprezy klasy prezentowały kolorystykę swoich ubrań. Kolory dla uczniów i nauczycieli zostały rozlosowane tydzień wcześniej. W tej konkurencji najlepsi byli nauczyciele i to oni otrzymali słodką niespodziankę. galeria zdjęć
 


Losowanie grup do Międzyklasowego Turnieju Siatkówki
 

18 marca 2014r. odbyło się losowanie grup do Międzyklasowego Turnieju Siatkówki o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie. galeria zdjęć:

 

 

 


 

St. Patrick`s Day
 

17 marca 2014 r. w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Irlandii, czyli St. Ptarick`s Day, a mówiąc w języku ojczystym - Dzień Świętego Patryka.

 Nasi uczniowie brali udział w dekorowaniu szkoły na zielono, jako symbolicznego koloru związanego z tym świętem. Ponadto odpowiadali na pytania, biorąc udział w konkursie na temat wiedzy o Irlandii, a także oglądali krótki film, przedstawiający obchody St. Patrik`s Day w innych krajach, głównie Irlandii.

Obchody jak co roku odbyły się na wesoło, kolorowo i "słodko". Dziękujemy za udział i pomoc w przygotowaniu tego świetna i zapraszamy za rok - nauczyciele języka angielskiego.  galeria zdjęć


Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej
„Srebrne dziewczyny” - "chłopaki na brąz".


We wtorek 11 oraz w piątek 14 marca odbyły się Mistrzostwa Powiatu w siatkówce dziewcząt i chłopców.
Do rywalizacji jako pierwsze przystąpiły panie. W gronie uczestniczących drużyn nie zabrakło również naszych dziewcząt. Po wygranych pierwszych dwóch meczach, w których nasze zawodniczki gładko pokonały po 2:0 drużyny z I LO w Ciechanowie oraz ZS nr 1 i stanęły przed szansą zdobycia tytułu Mistrzyń. Na ich drodze stanęła reprezentacja ZS nr 2. Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu nasze zawodniczki nie zdołały pokonać przeciwniczek i przegrały cały mecz 2:1. Jednak należy docenić ogromne zaangażowanie oraz wolę walki naszych dziewcząt, które pozwoliło im zając ostatecznie II miejsce a tym samym zdobyć tytuł Wicemistrzyń Powiatu.
Nie mniej emocji dostarczyła nam nasza męska drużyna. W fazie grupowej nasz zespół miał się zmierzyć z ZST w Ciechanowie oraz ZS nr 1. Po dobrym pierwszym spotkaniu, w którym nasz zespół bez problemów pokonał ZST z Ciechanowa przyszło nam się zmierzyć z ZS nr 1. Wygrany pierwszy set pozwalał sądzić, że I miejsce w grupie jest pewne. Jednak ogromna determinacja zawodników „Jedynki , sprawiła że nasi chłopcy przegrali drugiego seta 28:30, a cały mecz 1:2. Pozostała walka o III miejsce z ZS nr 2. Porażka zmotywowała naszych chłopców, którzy gładko pokonali reprezentację „Dwójki” a tym samym zajęli III miejsce i stanęli na najniższym stopniu podium.
Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

galeria zdjęć: dziewczęta:)  oraz chłopcy)


LUTY

 

XV KARNAWAŁOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
„Siatkarskie Igrzyska Nauczycieli”

Już po raz piętnasty na boiskach Gołotczyzny i Sońska został rozegrany Karnawałowy Turniej Nauczycieli i Pracowników Oświaty. W turnieju wzięło udział 11 drużyn. Jubileusz okazał się niezbyt szczęśliwy dla gospodarzy. Drużyna ZSCKR w Gołotczyźnie po zaciętej grze uległa 2:1 ZS Nr 2 w Ciechanowie.
W meczu o trzecie miejsce rewanż za ubiegłoroczne zawody wzięli sobie nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Opinogórze pokonując ubiegłorocznych przeciwników z ZS nr 1 w Ciechanowie 2:1.
Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju przyznano pani Barbarze Kamińskiej z Zespołu Szkół nr 1, a za najlepszego zawodnika uznano pana Sławomira Maruszewskiego z Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie.

Klasyfikacja drużyn:
1. Zespół Szkół Nr 2 w Ciechanowie
2. Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie
3. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Opinogórze
4. Zespół Szkół Nr 1 w Ciechanowie
5. I LO w Ciechanowie
6. Zespół Szkół CKR w Golądkowie
7. Zespół Szkół Technicznych w Ciechanowie
8. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Sońsku
9. Zespół Szkół Nr 3 w Ciechanowie
10. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Świerczach
11. Miejski Zespół Szkół Nr 2 w Ciechanowie galeria zdjęć:


MIĘDZYNARODOWE TARGI ROLNICZE W PARYŻU

Delegacja Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie uczestniczyła w międzynarodowych targach rolniczych w Paryżu. 
Uczniowie Technikum Rolniczego: Krzysztof Zimnowodzki, Wojciech Rykaczewski, Damian Szymański i Dawid Niesłuchowski brali udział w konkursie oceny bydła – nie znamy jeszcze wyników, ale mamy nadzieję, że będą wysokie. Przez trzy dni uczniowie mieli okazję zwiedzać setki stoisk tematycznych, związanych z przetwórstwem, produkcja zwierzęcą, roślinną, wystawy koni, królików, psów, ptactwa domowego itd. 
Targi promują szeroko rozumiane rolnictwo, w tym ekologię, rozwój obszarów wiejskich czy zdrowy tryb życia. Naszą uwagę przyciągały stoiska regionalne, promujące kulturę, tradycję i produkty lokalne. 
Targi znane są pod nazwą “Paris International Agricultural Show”, a ich początek się do 1870 roku. Tereny wystawowe są ogromne, a liczba odwiedzających w ubiegłym roku zbliżyła się do 700 tyś. 
Wyjazd do Paryża był również okazja do zwiedzania wspaniałych zabytków tego miasta. galeria zdjęć

Tygodnik Ciechanowski - przeczytaj artykuł na temat wyjazdu.


WYSTAWA PRAC KAMILI KAMIŃSKIEJ

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej w Ciechanowie od 8 lutego możemy oglądać prace naszej uczennicy Marii Kamili Kamińskiej, która razem ze Stowarzyszeniem Artystów Polskich o/Ciechanów wzięła udział w plenerze malarskim na terenie Parku zabytkowego w Sokołówku. Wystawa pt "Sokołówek dawniej i dziś w czterech porach roku" był kolejna okazją do pokazania talentu naszej młodej, zdolnej latorośli, uczennicy Technikum Architektury Krajobrazu.
Gratulujemy. I oczywiście zapraszamy na wystawę.

Galeria zdjęć


 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 10 lutego 2014 roku,
przeżywszy 71 lat, zmarł

śp. Wojciech Boniakowski

wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół CKR
im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie.

Łącząc się w bólu i smutku 
Żonie, Dzieciom, Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego
składamy wyrazy głębokiego współczucia

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, młodzież

Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie


 

STUDNIÓWKA 2014


"Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu"
Leopold Staff

Młodzież z Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie spotkała się 8 lutego na studniówce w sali bankietowej „Magnat” we Władysławowie. W tym roku szkołę kończą uczniowie technikum kształcącego w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik rolnik oraz technik agrobiznesu.
„Za każde 45 minut spędzone razem” podziękowali nauczycielom a szczególnie wychowawcom: Hannie Głuszniewskiej i Annie Oleksiak w imieniu wszystkich uczniów Sylwia Sobieraj i Maciej Marmulewski.
„Za cztery lata wspólnej pracy” podziękowała Wiesława Gąsiorowska, dyrektor ZS CKR, która odczytała również list nadesłany przez Tadeusza Nalewajka, Podsekretarza Stanu w MRiRW.
Pani Dorota Walczewska, przewodnicząca Rady Rodziców skierowała ciepłe słowa pod adresem uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Studniówkę rozpoczęli uczniowie tradycyjnie polonezem, w pierwszych parach wraz z uczniami tańczyła dyrekcja szkoły.
Układ choreograficzny opracowała Anna Oleksiak. Po części oficjalnej uczennica Dominika Janiec wykonała utwór „Niech żyje bal”, który rozpoczął studniówkę.
Na pierwszym i najważniejszym balu przy muzyce zespołu „Master”, młodzież bawiła się do białego rana.

galeria zdjęć:


STYCZEŃ

ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE XXXII EDYCJI OLIMPIADY MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH

W dniu 06 stycznia 2014 r. w SGGW na Wydziale Rolnictwa odbyły się Eliminacje Wojewódzkie XXXII edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.
Organizatorem olimpiady był Zarząd Krajowy ZMW. Patronat olimpiady objęli miedzy innym: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Izba Rolnicza, Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zakres tematyczny obejmował szeroką wiedzę z zakresu: produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ochrony środowiska, odnawialne źródła energii, ekonomiki, zarządzania, bezpieczeństwa i higieny pracy.
W olimpiadzie brali udział młodzi rolnicy, studenci oraz uczniowie szkól rolniczych. Po eliminacjach szkolnych do etapu wojewódzkiego na eliminacje wojewódzkie wytypowano 7 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie.
Po etapie pisemnym do ścisłego finału ustnego zakwalifikowało się 16 uczestników.
Ostatecznie do Finału Centralnego, który odbędzie się podczas targów „AGROTECH” w Kielcach zakwalifikowało się 5 finalistów i byli to studenci SGGW. Spośród uczniów szkół rolniczych uczeń naszej szkoły Paweł Dębski (4 klasa technikum rolniczego) zajął najwyższą lokatę plasując się na siódmym miejscu.


Konkurs – frekwencja 100%


Rusza kolejna edycja konkursu na 100% frekwencję. Czas trwania konkursu dla klas maturalnych, wyłącznie w kategorii indywidualnej, obejmować będzie okres od 10 lutego do końca kwietnia 2014 r.

Dla pozostałych klas konkurs rozpocznie się również 10 lutego, ale zakończy się we wrześniu 2014 r po odbyciu praktyk wakacyjnych. Dla tych klas przewiduje się dwie kategorie:

uczniowie ze 100% frekwencją i klasa z frekwencją minimum 90% . Zespół Wychowawczy, który jest organizatorem konkursu przewiduje atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

Zachęcamy wszystkich do wytrwałości w uczęszczaniu do szkoły:).

Zespół Wychowawczy 


SPOTKANIE Z MINISTREM PiPS W CIECHANOWIE

5 lutego 2014 r. grupa uczniów z klasy III i IV Technikum Agrobiznesu wraz z opiekunem p. Hanną Głuszniewską uczestniczyła w spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie. Gościem był minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak - Kamysz.
Po zaprezentowaniu regionu przez starostę Sławomira Morawskiego, dużo miejsca poświęcono tematyce zmian na rynku pracy.
Minister zapowiedział, ze służby zatrudnienia będą stawiać na osoby, które chcą pracować. Istotnym zagadnieniem był też temat Karty Wielkiej Rodziny, która w marcu wejdzie w życie.
Spotkanie zakończył temat tzw. umów śmieciowych. Wielu przedsiębiorców zadawało pytania, na które minister chętnie odpowiadał i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Z uwagi na realizowany program w Technikum Agrobiznesu, sprawy omówione na tym spotkaniu były bardzo ciekawe i przydatne w dalszym kształceniu.


seminarium dla nauczycieli uczących ekonomiki i produkcji roślinnej

W dniach 20 -22 stycznia 2014 r. Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie we współpracy z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym zorganizowało seminarium dla nauczycieli uczących ekonomiki i produkcji roślinnej. W seminarium wzięły udział nauczycielki: Lucyna Berent i Hanna Głuszniewska. Tematem seminarium była: „Jakość i marketing produktów rolniczych w Polsce i krajach Unii Europejskiej”. Rozpoczęcie seminarium miało miejsce w hotelu Lord w Witnicy.
20 stycznia pracownicy Agencji Rynku Rolnego Oddział Terenowy z Gorzowa Wielkopolskiego mgr Lech Górnik i mgr Barbara Białka dokonali prezentacji i omówili:
1. Działalność ARR na polskich rynkach rolnych.
2. Działalność informacyjno – promocyjną w ramach PROW.
Mgr Teresa Kobyłecka z Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie omówiła temat; „Jakość w systemie zarządzania. Teoria TQM”. Nauczycieli zainteresowani tym tematem mogą wykorzystać prezentację P. T. Kobyłeckiej, gdyż umieściła ją na Portalu Edukacyjnym KCER.
Pan mgr Zbigniew Czarnuch założyciel i kustosz Izby Regionalnej w Witnicy mieszczącej się w odrestaurowanym Żółtym Pałacyku zapoznał nauczycieli z historią regionu.
Przewodnik po Witnicy zwrócił uwagę na:
- znaczenie Akademii Małych Ojczyzn w kultywowaniu tożsamości i atrakcyjności regionu,
- szacunek dla dokonań i postaw ludności miejscowej oraz pamięć o ludziach pochodzących z tego regionu oraz wyjaśnił możliwości pozyskiwania funduszy na działalność kulturową, oświatową w regionie z różnych źródeł.
Witnica położona jest w otulinie Narodowego Parku Przyrody - Ujście Warty. Park jest unikalną na skalę europejską ostoją ptaków wodnych i błotnych. Spotkać tu można unikalne gatunki m.in. czaplę białą, gęś tybetańską czy orła bielika. Szkoda, że termin seminarium nie pozwolił na podziwianie walorów przyrodniczych okolicy. Być może ktoś zachęcony przez zafascynowanego swoim regionem przewodnika trafi jeszcze do Witnicy.
21 stycznia uczestnicy szkolenia wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa – Grüne Woche w Berlinie.
Targi Grüne Woche to jedna z najważniejszych imprez poświęconych gospodarce żywnościowej, rolnictwu i ogrodnictwu. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 17 stycznia i trwała do 26 stycznia. Po raz pierwszy targi odbyły się w 1926 r. Tegoroczne zostały zorganizowane po raz 79. Wzięła w nich udział rekordowa ilość wystawców – 1650 z 70 krajów, w tym z Polski. Krajem partnerskim w tym roku była Estonia. Targi odwiedziło pond 400 tysięcy gości. Tradycyjnie Grüne Woche to miejsce spotkań fachowców z branży rolno-spożywczej oraz równocześnie impreza dla odwiedzających. Na terenie targów znajdowało się 20 scen i stanowisk przystosowanych do gotowania , gdzie przyrządzano i oferowano regionalne i narodowe przysmaki z krajów uczestniczących w targach.
Polscy wystawcy prezentowali się w hali 11.2. Motywem przewodnim polskiej ekspozycji było hasło: „Polska schmeckt” co znaczy „Polska smakuje”.

Polskie stoiska prezentowały się bardzo efektownie. Były i zespoły folklorystyczne w strojach ludowych, które uprzyjemniały czas zwiedzającym swoimi występami, i ciekawe dekoracje stoisk wystawców oraz smaczne kąski, którymi częstowano odwiedzających targi. Obok produktów wyróżnionych znakiem jakości - Poznaj Dobrą Żywność były produkty tradycyjne, ekologiczne i regionalne. Prezentowane były między innymi wyroby przedsiębiorstw: Fanex, Mlekpol, OSM Łowicz, SM Lazur, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Dawtona, Gomar, Zakłady Mięsne Skiba, Przetwórstwo Mięsno – Wędliniarskie Jacek Podgórniak i wielu innych. Było też piwo z polskich browarów oraz tradycyjna polska kuchnia: żur staropolski, bigos, pierogi z różnymi farszami, chleb ze smalcem i kiszone ogórki.
Mimo starań wystawców większość stoisk była jednak do siebie podobna. Jednak znalazło się państwo, które zaprezentowało się odmiennie. To Holandia w swoim pawilonie przyciągała odwiedzających tym, z czego słynie na cały świat – kwiatami. Były ich setki a może tysiące i wszystkie miały białe kwiaty. Były tulipany, hiacynty, pierwiosnki, bzy, storczyki i wiele innych mniej znanych gatunków, które tworzyły wymyślne kompozycje na tle tradycyjnego holenderskiego wiatraka. Trudno nie wspomnieć o zapachu, który unosił się w całym pawilonie.
22 stycznia dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym mgr Ryszard Nowicki zaprosił uczestników seminarium do swojej szkoły. Dokonał on prezentacji obiektu oraz dorobku dydaktyczno – wychowawczego. Zapoznał z kierunkami kształcenia w swojej szkole oraz omówił współpracę ze Szkołą Oberstufenzentrum z Seelow. Podzielił się też swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi prowadzenia dziennika elektronicznego.
Seminarium było bardzo ciekawe i atrakcyjne pod względem merytorycznym. Szkoda, że pogoda nie była zbyt sprzyjająca. Było wietrznie i padała marznąca mżawka – Lucyna Berent.


Święto społeczności Bratniaków - Dzień Patrona

31 stycznia 2014 roku z Zespole Szkół CKR w Gołotczyźnie obchodzono Dzień Patrona. 165 rocznica urodzin Aleksandra Świętochowskiego to ważne święto w życiu szkoły.


Dyrektor szkoły pani Wiesława Gąsiorowska dokonała uroczystego otwarcia słowami: „Dzień Patrona to święto wyjątkowe, zwłaszcza gdy jego obchody budzą wspomnienia, poruszają serce i duszę”. W swoim wystąpieniu pani dyrektor podkreśliła, że zbliżamy się do obchodów 105 – lecia Szkół w Gołotczyźnie – Zjazdu Absolwentów, który odbędzie się w dniach 5,6 lipca 2014 roku.


Mimo trudnych warunków pogodowych obchody Dnia Patrona uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, m.in. pan Grzegorz Wróblewski – kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, pani Wiesława Krawczyk - radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, pan Robert Rudziński – kierownik Zakładu Rolnictwa PWSZ w Ciechanowie, pan Jarosław Wałaszyk - kustosz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, pani Marzanna Zmysłowska- dyrektor I LO w Ciechanowie , pani Marzena Chodkowska – dyrektor ZS nr 3 w Ciechanowie, pani Beata Tyszkiewicz- dyrektor Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Gołotczyźnie, pani Marzena Bandurska – dyrektor Przedszkola w Sońsku, pani Iwona Szerewicz – reprezentująca Gimnazjum w Sońsku, pani Maria Klonowska – przedstawicielka Społecznego Komitetu Przywracania Pamięci o Sokołówku im. Tomasza Klonowskiego, nauczyciele oraz młodzież zaprzyjaźnionych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


„Aleksander Świętochowski w Gołotczyźnie „ - to temat referatu, który wygłosił pan Jarosław Wałaszyk, kustosz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.


Swoimi wspomnieniami z lat szkolnych podzieliła się pani Marzena Bandurska, dziś dyrektor Przedszkola w Gołotczyźnie, absolwentka Technikum Ogrodniczego.
 

Podczas uroczystości dyrektor pani Wiesława Gąsiorowska wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
 

Po części oficjalnej młodzież zaprosiła do obejrzenia montażu słowno- muzycznego „Aleksander Świętochowski – pasje i miłości życia”. Aleksander Świętochowski został pokazany jako człowiek ze swoją wielkością i słabościami. Młodzież skupiła się na sferze uczuciowej wielkiego pozytywisty mającego serce romantyka.
 

W części artystycznej wystąpiła młodzież z klasy IIIMTH - Elżbieta Ambroziak, Klaudia Augustyniak, Karolina Morawska, Anna Krywalska; z klasy IIFT –Szymon Podowski, Błażej Szliter, Łukasz Skurzyński pod kierunkiem pani Teresy Smolińskiej. Oprawę muzyczną wykonał pan Mariusz Szuper. Dekorację przygotowała pani Wanda Klimaszewska.

Uroczystość zakończyła dyrektor szkoły pani Wiesława Gąsiorowska zapraszając gości i gospodarzy na wspólną degustację regionalnych przysmaków, przygotowanych pod kierunkiem Agnieszki Ampuły, przez uczniów nowego kierunku żywienia i usług gastronomicznych. galeria zdjęć
 

Teresa Smolińska


PUBLIKACJE NAUCZYCIELI

W najnowszym numerze miesięcznika "Działkowiec" ukazał się artykuł Anny Zbrzeznej "Kontrast w ogrodzie". Pani Anna Zbrzezna w naszej szkole uczy przedmiotów zawodowych w Technikum Architektury Krajobrazu. Zachęcamy do lektury.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJLEPSZĄ FREKWENCJĘ

27 stycznia br na półrocznej wywiadówce, Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska poinformowała rodziców o wynikach konkursu na 100% frekwencję w semestrze I roku szkolnego 2013/14. Wręczyła listy gratulacyjne rodzicom tych uczniów, którzy nie opuścili ani jednej godziny lekcyjnej. 100% frekwencję osiągnęli Anna Szymańska,
Agnieszka Kołakowska i Jarosław Kruszyński z klasy II Technikum Agrobiznesu oraz Klaudia Trzmielewska z klasy II Technikum Rolniczego i Maria Wojciechowska z klasy IV Technikum Architektury Krajobrazu. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w czasie uroczystości Dnia Patrona Szkoły. Najwyższą frekwencję w kategorii klas - uzyskała klasa II Technikum Agrobiznesu, której wychowawczynią jest Pani Eliza Podlecka. Nagrodą dla niej będzie jednodniowa wycieczka.


WIEŚCI Z INTERNATU

Czy zastanawialiście się co w zimowe wieczory robią nasi mieszkańcy internatu? W telegraficznym skrócie przedstawiamy wydarzenia z życia naszych wychowanków. 

W listopadzie w naszym internacie został rozegrany coroczny turniej tenisa stołowego. Do uczestnictwa zgłosiło się wielu chętnych. Po zaciętych rozgrywkach w kategorii dziewcząt zwyciężyła Klaudia Stańczak z kl. I RT, w kategorii chłopców Emil Gosik z kl. I FT. Zwycięzcom gratulujemy!!!

W grudniu z inicjatywy naszych wychowanków odbyły się Wybory Mistera Internatu. Podczas imprezy chłopcy prezentowali się zgromadzonej publiczności. Wybór nie był łatwy, wszyscy kandydaci prezentowali się świetnie!!! Zwycięzcą tegorocznego konkursu został Mateusz Janiszewski z kl. III ZE

Przed Świętami Bożego Narodzenia, jak co roku, mieszkańcy Internatu zgromadzili się przy wigilijnym stole. Wieczór rozpoczął się przedstawieniem jasełkowym, który wprowadził dyrekcję, wychowawców i wychowanków w świąteczny nastrój. Wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia i zasiedli do wigilijnej kolacji. Wieczór upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. galeria zdjęć

Joanna Podgórska


XXII FINAŁ WOŚP


10 stycznia Ania Krywalska i Ela Ambroziak z kl. III MTH przeprowadziły w szkole zbiórkę pieniężną na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrały 156 zł. Pieniądze zasilą konto WOŚP i zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za zrozumienie potrzeby niesienia pomocy innym i włączenia się do akcji.


Bateriada - zbiórka zużytych baterii w bibliotece szkolnej


Biblioteka szkolna informuje, że przystąpiła do konkursu pod nazwą „Bateriada”, którego celem jest zbiórka zużytych baterii.
Dla szkół, które zbiorą największą ilość zużytych baterii przewidziane są atrakcyjne nagrody:

I miejsce Zestawy -Tablica interaktywna + Statyw mobilny do tablicy + Projektor

II miejsce Notebooki Lenovo

III miejsce Projektory multimedialne Sony

Organizator: REMONDIS Electrorecycling.


Partnerzy strategiczni: ERP Batteries Poland i Toyota Motor Poland Comapny Limited

Do biblioteki szkolnej możesz przynieść: zużyte baterie i akumulatory przenośne, baterie i akumulatory, które są przeznaczone do używania w telefonach przenośnych,
komputerach przenośnych, elektronarzędziach bezprzewodowych, zabawkach i sprzęcie gospodarstwa domowego.

Zapraszamy do uczestnictwa w Bateriadzie.

Liczymy na zaangażowanie wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Zbieraj baterie od dziś i przynieś do biblioteki szkolnej!!!

Bateriadę czas zacząć!!!


Baterie zbieramy do 30 kwietnia


1909 - 2014 ZJAZD ABSOLWENTÓW

Kochani Bratniacy spotkajmy się w murach naszej szkoły 5 – 6 lipca 2014 r. Komitet Zjazdowy Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie informuje, że w związku z obchodami 105- lecia Szkół w Gołotczyźnie w dn. 5 -6 lipca 2014 r. odbędzie się kolejny zjazd absolwentów. Serdecznie zapraszamy Absolwentów wszystkich roczników szkół w Gołotczyźnie. Bardzo prosimy o organizowanym zjeździe powiadomić Koleżanki i Kolegów, z którymi utrzymujecie kontakt.
Wkrótce więcej informacji na temat zjazdu.
 

Z wyrazami szacunku organizatorzy


GRUDZIEŃ

 

Świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i odpoczynek.
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia
życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
ZS CKR w Gołotczyźnie


„DZIŚ NIEBO SIĘ OTWIERA…” - WIGILIA SZKOLNA

W klimacie świat Bożego narodzenia spotkaliśmy się 20 grudnia wraz z całą społecznością szkolną, by rozważać tajemnicę Bożego Narodzenia. Kierowaliśmy nasze serca ku niebu, snując głębokie refleksje nad cudem Świętej Nocy. Zastanawialiśmy się: dla kogo niebo się otwiera? Dla kogo Syn Boży przychodzi na ziemię? Zrozumieliśmy, że Jezus przychodzi do każdego człowieka. Wystarczy tylko otworzyć dla Niego swoje serce.
Tych głębokich, duchowych przeżyć dostarczyli nam uczniowie naszej szkoły w następującej obsadzie:
Święty Piotr – Marcin Szerewicz kl. III MTH
Aniołowie: Anna Szymańska i Kamila Kamińska kl. II MTH
Matka: Patrycja Falęta kl. II FT
Ojciec: Michał Siembor kl. II FT
Nauczycielka: Klaudia Trzmielewska kl. II FT
Uczeń: Marcin Gburzyński kl. II FT
Muzyk: Adam Sobieraj kl. II MTH
Sportowiec: Damian Tomaszewski kl. II MTH
Człowiek ubogi : Przemysław Komorowski kl. II MTH
Biznesmen: Adrian Łucjanek kl. II MTH
Prowadzący spotkanie: Małgorzata Goździewska kl. III MTH oraz Maciej Marmulewski kl. IV MTH

Dziękuję serdecznie młodzieży za zaangażowanie w przygotowanie jasełek. Dostarczyliście wszystkim wielkich duchowych przeżyć.
Gorące podziękowania kieruję także do dziewcząt z naszego szkolnego zespołu muzycznego, które pod kierunkiem Pana Mariusza Szupera przepięknie wykonały kolędy i pastorałki.
Klaudia Stankowska galeria zdjęć


LIDERZY I RUNDY

Ruszyły szkolne rozgrywki siatkarskie. Do rywalizacji w Ciechanowskiej Młodzieżowej Lidze Siatkówki zgłosiło się pięć zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z Ciechanowa oraz reprezentacja naszej szkoły.
W meczu inauguracyjnym, nasi uczniowie podejmowali na własnym parkiecie drużynę z Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie. Atut własnej sali oraz dobra organizacja gry sprawiły, że z trudnym przeciwnikiem poradzili sobie dobrze i wygrali w setach 3:1, zdobywając pierwsze ligowe punkty. Jak się później okazało było to zwycięstwo, które dało naszym zawodnikom siłę oraz dodało pewności siebie. Całą pierwszą rundę przeszli bez straty punktu, oddając przeciwnikom tylko trzy sety. Przed spotkaniami rewanżowymi drużyna naszej szkoły z kompletem zwycięstw i punktów usytuowała się na pozycji lidera. Oby runda rewanżowa była równie udana…
W pierwszym meczu drugiej rundy nasz zespół spotka się na wyjeździe z wiceliderem tabeli ZS nr 2.
Będzie to bardzo ważny i bardzo trudny mecz…
Trzymamy kciuki ….

W naszym zespole zagrali: Paweł Pawlak – kpt., Maciej Marmulewski, Krzysztof Iłowski, Rafał Bruliński, Kornel Głowacki, Mariusz Filipowicz, Krzysztof Wiśniewski, Kamil Sochowicz, Bartosz Rutkiewicz, Bartosz Kowalski, Albert Brodowski, Mateusz Wesołowski. galeria zdjęć


PRZYJAZD KLACZY BASI I WENUS DO SZKOLNEGO GOSPODARSTWA

16 grudnia 2013 r. przyjechały pierwsze zwierzęta do szkolnego gospodarstwa dydaktycznego.
Są to klaczka Basia rasy KONIK Polski i klaczka Wenus – córka Basi będąca krzyżówką ras KONIK POLSKI i QUARTER HORSE.
Zwierzęta zostały podarowane naszej szkole przez Pana Rafała Gajewskiego zam. w Popowie Parcelach gm. Somianka w pow. wyszkowskim.
Dziękujemy Panu Rafałowi za koniki. galeria zdjęć


JUBILEUSZ  60-_LECIA WILEŃSKIEJ SZKOŁY TECHNOLOGII, BIZNESU I ROLNICTWA W BIAŁEJ WACE

Jubileusz 60 - lecia Wileńskiej Szkoły Technologii, Biznesu i Rolnictwa w Białej Wace.
Na zaproszenie dyrekcji szkoły w dniach 13-14 grudnia 2013r. delegacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie w składzie: Pani dyrektor Wiesława Gąsiorowska i Andrzej Brzozowski – kierownik praktycznej nauki zawodu uczestniczyła w obchodach jubileuszu szkoły w Białej Wace.
Początek szkole dało założone w 1953 roku w Wilnie Agrozootechnikum. Po kilku latach szkoła została przeniesiona do podwileńskich Bujwidziszek, a stamtąd w 1962 roku do Białej Waki. Tam też powstał nowy wydział mechanizacji rolnictwa. W 1975 roku po połączeniu z gospodarstwem doświadczalnym szkoła przybrała nazwę Wileńskiego Sowchozu-Technikum. Gospodarstwo rolne liczyło ok. 4 500 ha gruntów rolnych i posiadało fermę bydła i świń.
W 1990 roku po ponownej reorganizacji szkoła zmieniła nazwę na Wileńską Pomaturalną Szkołę Rolniczą, w której utworzono nowe kierunki nauczania: technologia gospodarstwa domowego, komercja (nasz agrobiznes), ekonomia gospodarstwa domowego, mechanizacja, obsługa i remont samochodów. Obecną nazwę szkoła nosi po ostatniej reorganizacji w roku 2006.
Kontakty pomiędzy Naszymi szkołami rozpoczęły się w 1995 roku, kiedy przy finansowej pomocy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zorganizowano w Gołotczyźnie dla 24 studentów z Białej Waki i 16 rolników z Wileńszczyzny 3-tygodniowy kurs szkolenia rolniczego. W programie oprócz części merytorycznej – wykładów, które prowadzili miedzy innymi wykładowcy z SGGW, były wycieczki turystyczno- historyczne. W okresie pobytów uczniów i nauczycieli z Białej Waki w Gołotczyźnie zwiedziliśmy całą Polskę od morza do gór, zwiedzając nie tylko zabytki, ale również gospodarstwa specjalistyczne, zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, targi rolnicze, instytuty naukowe itp.
Uczniowie i nauczyciele „Bratnego” wielokrotnie goszczeni byli w Białej Wace, gdzie zawsze przyjmowani byliśmy w gorącej, bardzo serdecznej i rodzinnej atmosferze. Dzięki miejscowym przewodnikom zwiedziliśmy Wilno, Troki, Kowno, Kłajpedę i wiele innych ciekawych miejsc na Litwie. galeria zdjęć


13 XII 1981 - PAMIĘTAMY !

„Zapal Światło Wolności” – kampania społeczna w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Instytut Pamięci Narodowej w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary. Już wczoraj 12 grudnia 2013 r. o godz. 17:00 na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawiło się symboliczne Światło Wolności. Jest ono hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Patronem Honorowym akcji jest Prezydent RP Bronisław Komorowski. W ramach obchodów rocznicowych Instytut przygotował też interesujące propozycje edukacyjne.
Nasza szkoła również przyłączyła się do kampanii, na długiej przerwie zostało zapalone Światło Wolności. galeria zdjęć


WYJAZD SZKOLENIOWY DO WARSZAWY

9-11 grudnia 2013 r. grupa uczniów z klasy I RT oraz II MTH wraz w wychowawcami: Beatą Kozłowska oraz Elizą Podlecką uczestniczyła w zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi "II szkoleniu informacyjnym dla uczniów szkół rolniczych nt. PROW 2007 - 2013 oraz nowego okresu programowania".

Pobyt rozpoczął się od wizyty w murach TVP przy ul. Woronicza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak naprawdę wyglądają studia telewizyjne. Mieli możliwość obejrzenia prac przy nagrywaniu sylwestrowego wydania programu "Jaka to melodia". Widzieli również studio, w którym powstaje program Tomasza Lisa oraz Elżbiety Jaworowicz. Z bliska obejrzeli świątecznie udekorowane pomieszczenia programu "Pytanie na śniadanie". Na koniec zwiedzali Muzeum TVP.

Następnego dnia od samego rana młodzież zdobywała wiedzę i szkoliła się. Pierwszy wykład na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich był przeprowadzony przez pracownika MRiRW pana Andrzeja Sobieszaka. Następnie pani Marta Szymańska zapoznała młodzież z najnowszymi wiadomościami na temat żywności ekologicznej. Ostatni wykład przeprowadzony przez panią Annę Kołtunowską, dotyczył polskich produktów regionalnych i tradycyjnych.

Wieczorem młodzież wybrała się na Stare Miasto gdzie wszyscy podziwiali bożonarodzeniową iluminację, która rozświetla Warszawę. Ogromne wrażenie robi choinka, która czubkiem sięga do wieży Zamku Królewskiego. Spacerujący Traktem Królewskim uczniowie podziwiali kolorowe lampki, bombki i drzewa oplecione światełkami.

Po powrocie do szkoły odbyło się w sali gimnastycznej spotkanie informacyjne. Uczniowie przekazali wrażenia kolegom, którzy nie brali udziału w wyjeździe. Przygotowali prezentację na temat szkolenia, pokazali zdjęcia, opowiedzieli wrażenia z pobytu w stolicy.

 galeria zdjęć

9-11 grudnia 2013 r. uczniowie z klasy I FTH, IIIMTH, IV MTH wraz z opiekunami: panią Dorotą Bobek oraz panią Hanną Głuszniewską brała udział w warsztatach zorganizowanych przez MRiRW - Departament Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki.
Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Leśniczówkę „Paryż” w miejscowości Rzy w gminie Sochocin, gdzie zostali zapoznani z działalnością gospodarstwa agroturystycznego oraz zasadami funkcjonowania Zagrody Edukacyjnej. Odbyła się tam degustacja wyrobów regionalnych.
Wieczorem młodzież została zakwaterowana w hotelu „Portos” w Warszawie.
Następnego dnia o godzinie 10:00 odbyła się konferencja z udziałem naszych uczniów.
Prowadzącym szkolenie był pan Marcin Tomaszewski. Przybliżył uczestnikom temat ”Zrzeszania się rolników, jako element podnoszenia konkurencyjności gospodarstw rolnych”. Głównym zagadnieniem wykładu było znaczenie spółdzielni i grup producenckich w funkcjonowaniu rynku rolnego.
Pani Magdalena Kołak zaprezentowała treści Programu „Poznaj Dobrą Zywność”. Program skierowany był do producentów i konsumentów żywności. Celem wykładu było zwiększenie świadomości konsumentów oraz zachęcenie producentów aby robili wszystko dla potwierdzenia, że ich żywność jest najwyższej jakości.
Dzień zakończył się wizytą w PGR Folwark Bródno. Uczniowie zwiedzali oraz zapoznali się z działalnością zagrody edukacyjnej . Główną atrakcją była możliwość przejażdżki konno oraz ognisko, które było zwieńczeniem warsztatów.

galeria zdjęć


XIV Akcja „Góra Grosza”

Zbiórka monet w naszej szkole miała miejsce 2-3 grudnia br. Prowadziły ją Ela Ambroziak, Małgosia Goździewska i Martyna Kumińska z klasy III MTH. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci, rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych. W zbiórce pozyskano 67.17 zł. Najwięcej zebrano monet o nominale 1 grosz – 333 monety.


SZLACHETNA PACZKA

5 i 6 grudnia br. włączyliśmy się do ogólnopolskiego projektu "Szlachetna paczka" pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowanym przez Stowarzyszenie Wiosna. W tych dniach przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę środków czystości, długoterminowych produktów spożywczych i odzieży w dobrym stanie. Uczniowie składali przyniesione rzeczy do koszy wystawionych przed radiowęzłem szkolnym. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli potrzebujących.


Kiermasz Bożonarodzeniowy

Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy to przedsmak radosnej gorączki świątecznych zakupów, nastroju i wspólnoty przeżyć nadchodzących wydarzeń. Co roku taką niespodziankę przygotowuje dla społeczności szkolnej biblioteka. Organizację kiermaszu poprzedzają wielotygodniowe przygotowania, w których biorą udział nauczyciele i uczniowie. Świąteczna oferta musi być atrakcyjna. Jej walorem jest samodzielne wykonanie ozdób choinkowych, wieńców adwentowych, stroików i zabawek, ciast i innych wypieków. Taki był „asortyment” tegorocznego kiermaszu: bombki choinkowe różnej wielkości wykonane techniką decoupage, świeże i pachnące wieńce adwentowe, do których użyto wyłącznie „tworzywa” naturalnego, szyte własnoręcznie buciki na prezenty. Największy udział i zaangażowanie w przygotowaniu kiermaszu mieli Dorota Maruszewska, Joanna Dąbrowska, Martyna Kumińska, Milena Żmijewska.
Biblioteka zadbała także o prezenty pod choinkę – duży wybór taniej książki: powieści, baśni, kolorowanek dla dzieci i opracowań przydatnych uczniom. Wielkim popytem cieszyły się ciasta i pierniczki, którymi zajadano się na miejscu. W czasie kiermaszu zorganizowano loterię, wygrane stanowiły upominki świąteczne. Do sprzedaży dołączono kartki z życzeniami z PCK, z których dochód przeznaczono na zakup paczek świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin. W ten sposób włączyliśmy się do świątecznej pomocy charytatywnej. Stoiska wyglądały bardzo atrakcyjnie, zainteresowanie kiermaszem dopisało. Nastroju dopełniały melodie pastorałek rozbrzmiewające w całej szkole. galeria zdjęć

Przygotowania do kiermaszu - galeria zdjęć


warsztaty rzeźbienia w owocach (carwing)

Garnirowanie potraw to już dziś za mało aby stół wyglądał atrakcyjnie. Renomowane restauracje, hotele zatrudniają specjalistów carvingu.
Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Według najbardziej popularnej teorii wywodzi się z Tajlandii i jest uznawany za dziedzictwo narodowe tego kraju. Do Europy carving trafił na początku XXI w. Dziś jest dyscypliną na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Europy.
Aby poznać tajniki carvingu młodzież klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych spotkała się w niedzielę 8 grudnia z v-ce mistrzem Europy 2009 Panem Tomaszem Szpalkiem.
Zajęcia warsztatowe przebiegały w dużym skupieniu. Papryka powoli zamieniała się w niezwykły kwiat, cukinia w tulipana, kapusta pekińska w chryzantemę a czerwona papryczka chili w kwiat kaktusa, kalarepa i rzepa w różę. Na koniec każdy miał przenieść poznany wzór na powierzchnię arbuza.
Młodzież pracowała z wielkim zaangażowaniem. Choć pierwsze kroki mogły wydawać się nieporadne, wytrwałość i pomoc Pana Tomasza przyniosły zadowalające efekty.
Kunszt Mistrza to wynik wieloletniej pracy. Pan Tomasz przyznał się do wykonania rzeźb na 700 arbuzach nie licząc drobniejszych melonów i warzyw.
W czasie warsztatów, oprócz sztuki carvingu poznaliśmy swoją precyzyjność, cierpliwość i wytrwałość. Była to długa lekcja wielu doświadczeń, które przydadzą się nie tylko w życiu zawodowym.


warsztaty kuchni molekularnej

W sobotę 7 grudnia br. młodzież kl. I technikum żywienia i usług gastronomicznych spotkała się z Markiem Rybackim na warsztatach kuchni molekularnej. Było to spotkanie niezwykłe. Pan Marek Rybacki to wielokrotnie utytułowany Mistrz, a kuchnia , którą zaprezentował nie jest codzienna. Pokaz rozpoczął się od błyskawicznego przygotowania sorbetu z soku owocowego w spektakularny sposób, a wszystko za sprawą ciekłego azotu. W rękach uczniów przygotowanie sorbetu odbywało się ze szczególną ostrożnością, gotujący się azot miał temp. -198st.C. Co prawda ciekły azot bardzo szybko paruje, trzeba było jednak odczekać chwilę aż przestaną unosić się opary i dopiero smakować. Przygotowany deser okazał się aksamitny w smaku a z dodatkiem ogórka niezwykły i ciekawy. Kolejny przysmak to zmrożona w ciekłym azocie,  chrupiąca po wierzchu a puszysta w środku, bita śmietana w formie bez i chrupiące listki mięty.

Kolejnym fenomenem kuchni molekularnej jest stosowanie nowoczesnej techniki gotowania  sous-vide, polegającej na długim gotowaniu zapakowanego próżniowo mięsa, ryb, warzyw lub owoców w ściśle określonych temperaturach. Smak przygotowanych w taki sposób dań jest bardzo delikatny a produkty nie tracą struktury ponieważ nigdy się nie przegotują. Młodzież eksperymentowała przygotowując własne kompozycje smakowe dań z łososia, sandacza, polędwicy wieprzowej i drobiu. Bogactwo ziół i innych dodatków smakowych było zapewnione. Kuchnia molekularna korzysta wyłącznie z naturalnych produktów. Używaliśmy soli czarnej, stewi, agaru (z krasnorostów). Doświadczenia smakowe były bardzo bogate. Sandacz z rozmarynem w słodkiej śmietanie z dodatkiem świeżo zmielonego pieprzu, łosoś z ziołami ,krewetki  na sposób tajski, polędwiczka wieprzowa w sosie chrzanowym, pierś drobiowa z sokiem żurawinowym,  gruszki i pomarańczei z dodatkiem miodu pitnego, mięty i melisy, melon z brendy, to niektóre przysmaki sobotniego wieczoru.

Młodzież  skorzystała z wiedzy i doświadczenia Mistrza, poznała nowe technologie, używała najwyższej jakości produktów, przygotowała wykwintne dania. Było to niezwykłe spotkanie zawodowe.

 


Z głębokim żalem przyjęliśmy nagłą śmierć Andrzeja Rembały słuchacza V semestru Technikum Uzupełniającego.
Andrzej zginął 30 listopada 2013 r. w drodze do szkoły.
Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Lubielu Nowym 4 grudnia br.
„Bo nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych".
Rodzicom Andrzeja i wszystkim Jego bliskim składamy najszczersze kondolencje.


Krzysztof Iłowski Mistrzem Powiatu w Tenisie Stołowym.

Wyśmienicie wypadli nasi reprezentanci w Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym, które odbyły się w Ciechanowie 04.12.2013r. Do gry finałowej awansowało dwóch naszych uczniów Kornel Głowacki i Krzysztof Iłowski. Po wyrównanym emocjonującym pojedynku Krzysztof Iłowski wygrał 3:2 i został Mistrzem Powiatu Ciechanowskiego. Kornelowi Głowackiemu pozostała gra o II miejsce, w której zmierzył się Karolem Drążkiem (I LO Ciechanów). Mecz zakończył się zwycięstwem Kornela 3:2. Pierwsza trójka awansowała na zawody rejonowe. Pozostałe miejsca: 7-8 Emil Gosik, 11-12 Kamil Sochowicz, 17-18 Bartosz Kowalski. W kategorii dziewcząt Klaudia Stańczak zajęła 9 miejsce. galeria zdjęć


KOLEJNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH JUŻ ZA NAM.....

W tym roku uczniowie przygotowali stoiska prezentujące kraje europejskie i ich stolice. Było kolorowo, śmiesznie i bardzo smacznie. Mogliśmy przypomnieć sobie jak wyglądają europejskie flagi oraz nauczyć się kilku słów i wyrażeń w językach naszych bliższych i dalszych europejskich sąsiadów. Były symbole poszczególnych krajów. Te żywe jak: urocza kopenhaska syrenka, Święty Mikołaj i jego renifer prosto z Finlandii, piękne hiszpańskie seniority, a także greckie boginie i bogowie. Co więcej, mogliśmy zobaczyć: holenderskie krowy i tulipany, brukselskie atomium, hiszpańskie kastaniety, duńskie klocki Lego, rosyjskie maszyny rolnicze. Nie zabrakło europejskich przysmaków. Na stołach kusiły m.in.: holenderskie sery, hiszpańskie oliwki i pomidory, grecka sałatka, belgijskie frytki, węgierskie papryczki, fińska rybka, duńskie piwo (smaczna galaretka z pianką ). Miłej atmosfery dopełniła muzyka: grecka, czeska, a także inne europejskie przeboje.
Konkurs na najbardziej pomysłowe stoisko wygrała klasa 2 FT (Grecja), która w nagrodę uda się na wycieczkę szkolną Kolejne miejsca zajęła klasa 1 RT (Węgry) i 4 MTH (Hiszpania). Zwycięzcom gratulujemy!!!
W czasie długiej przerwy mogliśmy także pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z piękniejszych miast Wielkiej Brytanii - Oxfordu. Znaleźliśmy także odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Pośród najbardziej popularnych odpowiedzi znalazły się: w celu znalezienia lepszej pracy, dla celów turystycznych, zrozumienia literatury i tekstów piosenek i wreszcie dla własnej satysfakcji i rozwoju osobistego. galeria zdjęć


LISTOPAD

PALENIE WYSZŁO Z MODY

28 listopada br. solidaryzowaliśmy się z ogólnopolską akcją „Rzuć palenie razem z nami”.
Zespół Wychowawczy przygotował na ten dzień turniej wiedzy o szkodliwości palenia tytoniu. Osiem dwuosobowych drużyn z poszczególnych klas zmagało się z różnymi zadaniami. Konkurs prowadzili: Małgosia i Kornel z kl. III MTH. Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor miało pełne ręce roboty. W jury zasiadała między innymi Pani Elżbieta Tomaszek, przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie, która korygowała odpowiedzi uczniów i wyjaśniała kwestie sporne. Jednym z konkursowych zadań było ułożenie hasła antynikotynowego. Oceniała je publiczność przyznając punkty wszystkim drużynom. W przerwach między kolejnymi pytaniami dla drużyn, zaprezentowano drastyczny film o paleniu tytoniu, a Pani E. Tomaszek poprowadziła pokaz działania dymu pochodzącego z palenia tytoniu na organizm człowieka i płód palącej kobiety ciężarnej. Użyła do tego celu specjalnych gumowych laleczek. W trakcie trwania turnieju można było obejrzeć scenkę kabaretową z udziałem Kamila Falenty i Bartka Wiśniewskiego z kl. I RT, występ szkolnych raperek: Kasi i Lidki z k. III MTH oraz wysłuchać wiersza w wykonaniu Bartka Kowalskiego z kl. IRT. Zmagania konkursowe zakończyły się wyłonieniem zwycięzców. Miejsce I wywalczyła drużyna z kl. II MTH- Milena Żmijewska i Przemek Komorowski. Miejsce drugie, po dogrywce, przypadło drużynie z klasy III MTH- Eli Ambroziak i Karolinie Morawskiej. Na miejscu trzecim znaleźli się chłopcy reprezentujący klasę II FT. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy drobne upominki.
Sprzęt nagłaśniający obsługiwali Mateusz Janiszewski i Arek Chodup z kl. III CZE. galeria zdjęć


Wycieczka do Stadniny Koni w Krasnem


W dniu 26 listopada 2013 roku 33-osobowa grupa uczniów wzięła udział w wycieczce do Stadniny Koni w Krasnem. Stadnina ta jest jedną z najstarszych stadnin koni krwi angielskiej w Polsce. Założona została w 1857 roku. Obecnie utrzymuje około 100 sztuk koni rasy pełnej krwi angielskiej. Konie tam wyhodowane wygrały wiele gonitw na torach wyścigowych. Do największych osiągnięć stadniny należy wyhodowanie wielkiego zwycięzcy, ogiera Rulera, który w ciągu dwuletniej kariery startowej wygrał 8 na 10 startów. Młodzież zapoznała się z żywieniem, pielęgnacją, pomieszczeniami dla koni. Brała udział w ocenie pokroju, w ustalaniu umaszczenia koni. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali zachowanie koni na wybiegach. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Dorota Bobek, Wanda Klimaszewska, Małgorzata Terlikowska, Bronisława Olszewska.


WIEŚCI Z SZKOLNEGO KLUBU PCK

8 listopada udaliśmy się na Koncert Charytatywny PCK w Ciechanowie. To było dwie godziny doskonałej zabawy. Pieniądze uzyskane za bilety-cegiełki przekazaliśmy na zakup paczek świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin. Koncerty PCK to połączenie zabawy i pomocy charytatywnej. Podoba nam się ten pomysł i chętnie w nim uczestniczymy.
- 19 listopada nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym etapie XXII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Zwyciężczynią etapu szkolnego została Joanna Dąbkowska z kl. III. Przed nią etap rejonowy.
- 28 listopada delegacja członków Szkolnego Klubu Honorowych Krwiodawców w składzie: Justyna Frączkowska, Albert Brodowski, Mateusz Wesołowski wraz z opiekunką Klubu została zaproszona przez Zarząd Rejonowy PCK w Ciechanowie na obchody „Dni Honorowego Krwiodawstwa” i Jubileuszu 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i miało bardzo uroczysty charakter. Zasłużonym honorowym krwiodawcom i działaczom czerwonokrzyskim wręczono odznaczenia, podziękowania i upominki. Nasz szkolny klub również je otrzymał, co ilustrują zdjęcia. galeria zdjęć


II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wspólnej Polityce

W piątek - 15 listopada w hali sportowej w Glinojecku odbył się II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej, Ekologii i Przedsiębiorczości. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu północnego Mazowsza. Organizatorem konkursu było Miasto i Gmina Glinojeck i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Glinojecku. Honorowy patronat nad konkursem sprawowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Starosta Powiatu Ciechanowskiego oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jarosław Kalinowski.
Konkurs obejmował szeroką tematykę związaną przede wszystkim ze Wspólną Polityką Rolną Unii Europejskiej oraz problemy ekologii i przedsiębiorczości. Zadaniem uczestników było udzielić odpowiedzi pisemnej na 50 testowych pytań w czasie do 45 minut.
Nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie z testem. Wszyscy trzej znaleźli się w czołowej dziesiątce nagrodzonych uczestników. Trzej uczestnicy, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Paweł i Kamil uzyskali z testu trzeci wynik. Jednak wynik dogrywki zdecydował o 3, 4 i 5 lokacie.
Paweł Dębski – uczeń klasy IV Technikum Rolniczego znalazł się tuż za podium – zajął 4 miejsce, Kamil Bruliński – uczeń klasy IV Technikum Agrobiznesu uplasował się na 5 miejscu a Krzysztof Wiśniewski – uczeń klasy IV Technikum Agrobiznesu zajął 7 miejsce.
Organizatorzy zadbali, by uczestnicy konkursu po napisaniu testu, ich opiekunowie, sponsorzy oraz zaproszeni goście nie nudzili się. W czasie, gdy uczestnicy trudzili się nad rozwiązaniem testu pozostali mieli okazję podziwiać występy lokalnych artystów, zapoznać się ze stoiskami partnerów konkursu i wystawców. galeria zdjęć


Konferencja "Młodzież - Rolnictwo - Unia Europejska"


Konferencja odbyła się 14 listopada w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zainaugurowała ona XVII edycję konkursu ”Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?”, w którym laureaci nagradzani są indeksami wyższych szkół rolniczych.
W konferencji wzięło udział dwóch uczniów z klasy III technikum rolniczego: Wojciech Wawrzyńczak i Krystian Łucjanek wraz z opiekunem Bronisławą Olszewską.
Po wysłuchaniu dwóch prelekcji wygłoszonych przez ekspertów uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat integrowanej ochrony roślin i zapoznali się z problemami związanymi z pozostałościami środków ochrony roślin w płodach rolnych.
W drugiej części konferencji laureat edycji 2012/2013, Jarosław Zaborny, przedstawił uczestnikom swoją pracę konkursową. Jego opiekun, nauczyciel Andrzej Jaksa–Pliszka podkreślił znaczenie konkursu w rozwoju samych uczestników.
Na koniec spotkania dr inż. Anna Grontkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przedstawiła zebranym zasady konkursu. Po konferencji uczniowie mieli okazję zwiedzić kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Mamy nadzieję, że konferencja zachęciła naszych uczniów do przygotowania projektów modernizacyjnych gospodarstw swoich rodziców.


XII Mazowiecki Konkurs Recytatorski Poezji Romantycznej


Emilia Wiśniewska uczennica klasy III MTH zdobyła wyróżnienie w XII Mazowieckim Konkursie Recytatorskim Poezji Romantycznej w kategorii:
- młodzież szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.
Wyróżnienie otrzymała za wygłoszenie utworów romantycznych " Rozłączenie" J. Słowackiego i "Listu Tatiany do Oniegina" A. Puszkina. W tej kategorii była to najwyższa nagroda. Emilka jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów.
Konkurs odbył się 15 listopada 2013 r. w Kawiarni Artystycznej Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.


Polaków drogi do wolności … Konkurs historyczny

12 listopada 2013 r., w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Polaków drogi do wolności po klęsce powstania styczniowego na przykładzie Sokołówka”.


W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Małgorzata Goździewska uczennica klasy III Technikum Architektury Krajobrazu otrzymała wyróżnienie. Do przysłowiowego „pudła” dzielił Gosię 1 punkt. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs był skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych historią, a w szczególności regionu ciechanowskiego i posiadających wiedzę z podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie historii, poszerzonej o wiedzę o regionie. Zakres tematyczny obejmuje historię ziem polskich okresu 1863-1914 od powstania styczniowego do wybuchu I wojny światowej, z uwzględnieniem znajomości historii ziemi ciechanowskiej, a w szczególności zagadnień związanych z działalnością społeczno-oświatową jej mieszkańców przełomu XIX/XX w., na tle ogólnej sytuacji w zaborze rosyjskim.
Uczestnicy Konkursu odpowiadali w teście pisemnym na 35 pytań, o różnej wadze, zależnej od stopnia trudności pytania. Konkurs trwał 60 minut. galeria zdjęć


WIZYTA GOŚCI Z DANII

AGRI NORD i LANBO SYD w Zespole Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie
W dniach 12-13 listopada 2013 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli duńskich firm doradczych „AGRI NORD” i „LANBO SYD”.W skład delegacji wchodzili także duńscy rolnicy. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w ramach Programu „LEONARDO DA VINCI”, w którym uczestniczy nasza szkoła.
Goście rozpoczęli swój pobyt w Gołotczyźnie od zwiedzania szkoły. Uczestniczyli w pokazie maszyn rolniczych, podczas którego prezentowany był najnowocześniejszy ciągnik firmy ZETOR model FORTERRA wraz z czteroskibowym pługiem obrotowym duńskiej firmy KONGSKILDE. Dużą atrakcją naszych uczniów była możliwość, pod nadzorem pracownika firmy, odbycia jazdy próbnej. Momentem integracyjnym i kończącym pokaz było ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Przedpołudniowy program wizyty obejmował również udział gości w lekcji języka angielskiego zawodowego i w zajęciach praktycznych. Nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swojego poziomu wiedzy z zakresu języka angielskiego i rolnictwa.
Po uroczystym obiedzie goście udali się do Opinogóry, historycznego miejsca, w którym żył i tworzył nasz wielki romantyk – Zygmunt Krasiński.
Po wizycie u wieszcza duńscy goście odwiedzili gospodarstwo rolne pana Andrzeja Kuca w Pomorzu. Gospodarstwo to specjalizuje się w hodowli krów mlecznych. Dzień pełen wrażeń zakończyła uroczysta kolacja.
W drugim dniu pobytu goście odwiedzili gospodarstwa rolne w Łebkach Wielkich. Właścicielem pierwszego gospodarstwa jest pan Wiesław Kownacki, który jest również prezesem najstarszej w Polsce Spółdzielni Producentów Mleka „MUĆKA” zrzeszającej hodowców krów mlecznych. Drugie gospodarstwo należy do pana Marka Kownackiego. Obecnie jest ono w trakcie zmiany profilu produkcji. Gospodarstwo to przestawia się z hodowli bydła mlecznego na bydło opasowe.
Ostatnim elementem pobytu Duńczyków był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział „POŚWIĘTNE” w Płońsku. Wizyta upłynęła na rzeczowych rozmowach dotyczących rolnictwa. Gospodarze i goście podzielili się swoimi refleksjami na temat produkcji rolnej w Polsce i Danii. Pobyt miłych gości zakończył uroczysty obiad.
Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi krajami będzie miała ciąg dalszy. galeria zdjęć


11 XI NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. galeria zdjęć

 

PAMIĘTAJMY O TYCH CO ODESZLI...

Co roku 1 listopada z zadumą pochylamy głowy nad grobami naszych bliskich. Wspominamy ludzi, którzy wywarli wpływ na nasze życie i chociaż nie ma Ich już wśród nas, pamiętamy Ich słowa, gesty, uśmiech.
W tym czasie zapalamy też znicze na grobie patrona naszej szkoły Aleksandra Świętochowskiego, grobach nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.
Tradycyjnie składamy też wieńce wykonane na zajęciach praktycznych przez młodzież. W tym roku najwięcej wysiłku w ich powstanie włożyli uczniowie IV klasy Technikum Architektury Krajobrazu.
Na wytworzenie wieńców zużyto kilkanaście skrzynek wypełnionych drobnymi gałązkami jałowców, około stu kwiatów i 10 metrów dekoracyjnej taśmy.
Na pewno następne pokolenia uczniów podtrzymają tą piękną tradycję. galeria zdjęć


PAŹDZIERNIK

Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża

W dniu 25 października przypada Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża z tej szczególnej okazji składamy wszystkim, którzy są i czują się Młodzieżą PCK najlepsze życzenia.

„To, co możesz uczynić innym, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu...”
Albert Schweitzer


STYPENDIUM PREMIERA

21 października 2013 r. w ramach konferencji organizowanej z projektu systemowego „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” zostały wręczone stypendia Prezesa Rady Ministrów uczniom z 5 szkół Województwa Mazowieckiego.
Mieliśmy ten zaszczyt znaleźć się wśród zaproszonych szkół. Uroczystość odbyła się w gmachu Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Stypendium Premiera otrzymała Emilia Wiśniewska, uczennica klasy III Technikum, kształcącym w zawodzie technik agrobiznesu. Dyplomy wszystkim stypendystom wręczył Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Gratulujemy Emilce i życzymy dalszych osiągnięć w nauce. galeria zdjęć


Wyjazd do Elbląga w ramach projektu

W dniu 21 października 2013 r. klasa IV Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik brała udział w wyjeździe dydaktycznym.
Celem wycieczki było zapoznanie z obszarami wodno – błotnymi znajdującymi się na terenach chronionych Natura 2000 na żuławach Elbląskich.
Uczniowie wysłuchali wykładu „Mokradła w rozwoju regionalnym Żuław” oraz uczestniczyli w zajęciach terenowych w rezerwacie przyrody w basenie jeziora Drużno. Wykład i zajęcia poprowadził dr inż. Jerzy Terlikowski pracownik naukowy Żuławskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Techniczno - Przyrodniczego, a jednocześnie starszy wykładowca PWSZ w Elblągu.
Dzięki uprzejmości dr hab. Jarosława Niedojadły dyrektora Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu, młodzież miała możliwość zapoznania się z wyposażeniem sal dydaktycznych i laboratoryjnych uczelni.
Uczniowie złożyli też krótką wizytę w Żuławskim Ośrodku Badawczym Instytutu Techniczno – Przyrodniczego w Elblągu. Galeria Zdjęć


"Spotkanie przy stole - łączy nas chleb"

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie 19. października 2013r. odbyło się niezwykłe wydarzenie, którego bohaterem były szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz najpiękniej wypieczone bochenki chleba zawierające elementy PROW 2007-2013.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół rolniczych skierowaną do młodzieży ponadgimnazjalnej, ale także do dorosłych, którzy chcą uzupełnić swoje wykształcenie, a tym samych pozyskać kwalifikacje rolnicze uprawniające do korzystania z wszelkich dostępnych form wsparcia udzielanego polskim rolnikom. Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje. Ich tematy to:

  • Zrzeszanie się rolników w grupy producenckie, spółdzielnie i klastry,

  • Podsumowanie PROW 2007-2013,

  • Założenia WPR na lata 2014-2020.

Goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba, gdzie poza pozyskaniem wiedzy teoretycznej można było samodzielnie wypiec chleb, a także zapoznać się z ofertą wielu przedsiębiorstw i instytucji z powiatu łowickiego.

W uroczystości uczestniczył podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, który podkreślił, że „Spotkania przy stole – łączy nas chleb” to niezwykłe wydarzenie.

– Szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi poza kształceniem, na najwyższym poziomie, ogromną wagę przykładają także do wychowania młodzieży w poszanowaniu tradycji i dziedzictwa kulturowego. Dziś możecie Państwo podziwiać zarówno piękne stroje regionalne i kosztować również wypieków oraz regionalnych potraw – podkreślił wiceminister.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był Konkurs na Najpiękniejszy Bochen Chleba. W pracach Komisji brał także udział wiceminister Nalewajk. Komisja oceniała atrakcyjność dekoracji wypieczonych bochenków elementami o tematyce PROW 2007-2013, technikę wytwarzania chleba, a także sposób prezentacji.

Delegacja naszej szkoły również brała udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Galeria zdjęć:


ZIEMIA WIDZIANA Z KOSMOSU

Uczennica klasy II MTH Kamila Kamińska wzięła udział w konkursie plastycznym Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej - Ziemia widziana z kosmosu. Miło nam poinformować, że Kamila zdobyła pierwsze miejsce w kategorii student. Organizatorem Konkursu było: Muzeum Okręgowe w Sieradzu we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, Narodowym Centrum Kultury i Kuratorium Oświaty w Łodzi. Konkurs odbył się pod patronatem Krystyny Szumilas Ministra Edukacji Narodowej oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego.
Gratulujemy Kamili i życzymy dalszych sukcesów. galeria zdjęć


JESIEŃ W POLU - DZIEŃ ZIEMNIAKA

9 X 2013r w naszej szkole został zorganizowany dzień ziemniaka pod hasłem „Jesień w polu''.
Nasi uczniowie ten dzień przeżyli w nastroju jesiennej melancholii i zachwytu nad pięknem przyrody, która wzbudziła w nich barwa jesiennych liści, stół pełen jesiennych zbiorów, babie lato oraz stosowne piosenki.
W programie znalazły się następujące punkty:
1. Spożycie potraw kulinarnych z ziemniaka.
2. Konkurs wiedzy o ziemniaku.
3. Konkurs na najdłuższą obierkę.
4.Konkurs na prędkość tarcia ziemniaków.
Młodzież obserwująca przebieg konkursów bardzo emocjonalnie wspierała uczestników.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni.
Filar całego programu stanowił punkt 1 gdzie młodzież po spożyciu wspaniałego kartoflaka, wyśmienitych racuszków i doskonałych kluseczków śląskich okraszonych skwareczkami z cebulką jednoznacznie stwierdziła na zakończenie imprezy „palce lizać''. galeria zdjęć


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZS CKR W GOŁOTCZYŹNIE

Dzień 14 października jest obchodzony jako Święto Edukacji Narodowej, potocznie zwanym Dniem Nauczyciela. 

Data ta została wybrana nieprzypadkowo, bowiem to właśnie 14 października 1773 roku Sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej - pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. W każdej szkole dzień ten jest okazją do wyrażenia wdzięczności nauczycielom za trud i poświęcenie włożone w pracę z młodzieżą. Tak było i w naszej szkole. 
Uroczystość z tej okazji w naszej szkole odbyła się 15 października 2013 roku. Na uroczystym apelu zostały wręczone Nagrody Dyrektora Szkoły. galeria zdjęć

DZIEŃ EDUKACJI W SZKOŁACH ROLNICZYCH

11 października 2013 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla szkół dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uroczystości udział wziął podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk oraz inni przedstawiciele resortu, kuratorium oświaty i władz samorządowych.
Wiceminister Nalewajk w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkół za to, że w szkołach rolniczych równolegle z nauczaniem uczniowie są odpowiednio motywowani, a także rozbudzane i rozwijane są ich talenty. Tadeusz Nalewajk podkreślił wyjątkowość szkół, których zakres kształcenia skierowany jest dla osób z prawdziwą pasją, z zamiłowaniem do ciężkiej pracy, ale też z wrażliwością i przywiązaniem do wspaniałej rolniczej tradycji, często przekazywanej w rodzinnych domach.
Podczas uroczystości wręczone zostały medale i odznaczenia.

Zostali odznaczeni również nauczyciele z naszej szkoły.

  • „Za długoletnią służbę” - pan Andrzej Brzozowski i pani Teresa Smolińska;

  • medale Komisji Edukacji Narodowej - pani Elżbieta Durzyńska, pani Dorota Bobek, pan Igor Gulczyński;

  • odznaczenia resortowe „Zasłużony dla rolnictwa” pani Elżbieta Durzyńska, pan Roman Durzyński, pani Hanna Głuszniewska;

  • Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pani Wanda Kałwa, pani Bronisława Olszewska.  galeria zdjęć


WIZYTA PANA WALTERA SIEGMUNDA

11 października krótką wizytę w naszej szkole złożył pan Walter Siegmund - dyrektor Ośrodka ILLUT Berlin- Brandenburg w Paulinenaue, w którym nasi uczniowie odbywają staże zawodowe w ramach Projektu Leonardo da Vinci, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Pan Walter Siegmund został zaproszony do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej szkół podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obchodzonych w tym roku w ZSCKR w Golądkowie.
Podczas spotkania z panią dyrektor Wiesławą Gąsiorowską uzgodniono wstępnie terminy kolejnych wyjazdów młodzieży do Paulinenaue w 2014 roku oraz podsumowano dotychczasową współpracę. Nasz gość nie pierwszy raz nie szczędził słów uznania i sympatii wobec młodzieży, która uczestniczyła w projektach. Został zresztą serdecznie powitany przez byłych stażystów z klas III MTH i IVFT i odbył w ich towarzystwie spacer po Gołotczyźnie. Zobaczył m.in. Dworek Aleksandry Bąkowskiej, "Krzewnię" i park, na terenie którego mieszczą się budynki muzeum. Zwiedził też szkołę, oglądając ze szczególnym zainteresowaniem wystawę zdjęć z kilku pobytów młodzieży w Ośrodku ILLUT.
Żegnając się wyraził chęć ponownego odwiedzenia Gołotczyzny w listopadzie. galeria zdjęć

Anna Anuszewska


POKAZY POLOWE

Uczniowie naszej szkoły już trzy razy uczestniczyli w pokazach polowych. Na terenie gospodarstwa szkolnego  ZS CKR w Gołotczyźnie odbyły się pokazy ciągników rolniczych. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, można było przetestować ciągniki i współpracujące z nimi maszyny rolnicze. 

  • 8 października 2013 r. odbyły się pokazy polowe ciągnikiem marki MASSEY FERGUSON z agregatem podorywkowym galeria zdjęć

  • 2 października 2013 r. odbyły się pokazy polowe ciągnikiem marki VALTRA z agregatem podorywkowym galeria zdjęć

  • 27 września w ZS CKR w Gołotczyźnie odbyły się pokazy polowe ciągnikiem marki JOHN DEERE 210 KM z maszyną VADERSTAD galeria zdjęć

 


OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

Nareszcie klasy pierwsze doczekały się uroczystego przyjęcia do społeczności szkolnej. Otrzęsiny miały miejsce 10 października 2013r. Prowadzili je Karolina z Kornelem z klasy III MTH. Samorząd Uczniowski, który był organizatorem imprezy zadbał o to, by konkurencje były ciekawe i przebiegały w miłej, życzliwej atmosferze. Były one poddane ocenie jury, któremu przewodziła Pani Dyrektor. Na początek, klasy prezentowały swoje stylizacje, które wskazywały na typ szkoły, do której uczęszczają. Następnie miały popisać się wiedzą dotyczącą życia szkolnego. Trzeba było też dobrze wytężyć umysł w tzw. kalamburach. Uczennica, która zdobywa nagrody ogólnopolskie, Kamila Kamińska korzystając z mazaków i papieru w ciagu 1 minuty miała przedstawiać przysłowia, tytuły filmów i piosenek, które następnie odgadywali pierwszoklasiści. Dużo radości było przy konkurencjach typu: ubijanie żółtek i piany białek oraz rzucaniu piłki do kosza. Ale nie tylko uczniowie pocili się tego wieczoru. Wychowawcy mieli odgadnąć nazwy przedmiotów, będacych pomocami dydaktycznymi. Ale, żeby nie było tak łatwo, przedmioty były ukryte pod materiałami. Na koniec klasowych zmagań, pierwszaki otrzymali gromkie brawa i pamiątkowe dyplomy, a następnie wszyscy bawili się na dyskotece, prowadzonej przez młodzież z klasy IV Technikum Rolniczego. galeria zdjęć

Wanda Kałwa

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH W INTERNACIE

Każdego roku otrzęsiny internackie stają się szczególnym wydarzeniem. Inspiracje i pomysły do imprezy są autorstwa starszych mieszkańców, którzy z zaangażowaniem bawią się z młodszymi koleżankami i kolegami. Uroczystość mocno integruje całą społeczność internatu, pozwala zaadaptować się do nowego otoczenia i bezboleśnie przejść inicjację do internackiej braci...
W naszym internacie uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów w poczet mieszkańców odbyła się 26.09.2013r. starsi koledzy przygotowali dla pierwszaków „diabelskie otrzęsiny” z wieloma ciekawymi konkurencjami. Cała społeczność internacka przebrała się za diabły, służące Lucyferowi i jego żonie, zaś pierwszoklasiści musieli zapracować by z kociaków stać się pełnoprawnymi internackimi hordami diabłów. „Kociaki” miały za zadanie przedstawić się w sposób jak najbardziej ciekawy, po czym poddani zostali próbie przejścia tunelem piekielnych korytarzy. Młodzież wzięła udział w kilku konkurencjach. Na zakończenie imprezy uczestnicy przyglądający się zmaganiom nagrodzili pierwszoklasistów, za diabelsko dobrą zabawę. Z pośród starających się o wejście do grona diabłów wybrano jednego, który uzyskał najbardziej gromkie brawa i nadano mu tytuł Kota Roku. galeria zdjęć

Joanna Podgórska


MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE

W bieżącym roku szkolnym nasz SK HDK ponownie przystąpił do konkursu „Młoda krew ratuje życie”.

 8 października uczestniczyliśmy w pierwszej akcji, która odbyła się w internacie szkoły.

 Krew oddało 15 stałych członków klubu i jedna nowicjuszka. Gratulujemy odwagi i liczymy na dołączenie do nas kolejnych pełnoletnich uczniów-donatorów.  galeria zdjęć


WRZESIEŃ

ZAWODY STRZELECKIE ORGANIZOWANE PRZEZ PCK w Ciechanowie

W dorocznych Zawodach Strzeleckich, organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK w Ciechanowie dla honorowych krwiodawców oraz działaczy i promotorów honorowego krwiodawstwa z rejonu ciechanowskiego, rywalizowało w strzelaniu z karabinka pneumatycznego 40 drużyn. Nasza szkoła reprezentowana była przez drużynę nauczycieli w składzie :
p. Igor Gulczyński;
p. Andrzej Kurbanow;
p. Zdzisław Podgórski;
p. Michał Wnuk;
Dzień 26 września 2013 r. okazał się dla nas świętem!
Wywalczyliśmy drugie miejsce na podium. Sukces drużyny potwierdził p. Igor Gulczyński, zdobywając drugie miejsce w kategorii wyników indywidualnych.
Szkolna kolekcja wzbogaciła się o dwa puchary. Zwycięzcom gratulujemy! A tak to wyglądało! galeria zdjęć

opiekunka SK PCK Lidia Cyranowicz


KONKURS ORTOGRAFICZNY

11.09.2013r wychowankowie internatu wzięli udział w konkursie ortograficznym zorganizowanym pod czujnym okiem wychowawców. I miejsce w tegorocznym konkursie zdobyła Dorota Adamiak kl. IV, II miejsce Dominika Janiec kl. IV, III miejsce Justyna Frączkowska kl. IV


PIERWSZE DOŚWIADCZENIA UCZNIÓW I KLASY RT

Uczniowie klasy pierwszej technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół CKR w Gołotczyźnie już od pierwszych dni w szkole zdobywają cenne doświadczenia zawodowe. Od 18 września przez trzy dni obsługiwali angielskojęzyczną konferencję, która odbyła się w szkole w Gołotczyźnie. Młodzież przygotowywała dla uczestników konferencji serwis kawowy oraz obsługiwała gości w czasie serwowanego obiadu. Wyzwanie jak dla „pierwszaków” ogromne, ale poradzili sobie doskonale. Zebrali pierwsze szlify w obsłudze gości i mogli sprawdzić w rzeczywistej sytuacji, że język obcy w gastronomii to podstawowa umiejętność w ich profesji. W konferencji uczestniczyła Pani Zofia Stypińska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Piotr Bartosiak z Ministerstwa Edukacji i wielu innych znamienitych gości z polski i z Europy. Dyrekcja szkoły i nauczyciele zawodu byli dumni ze swoich podopiecznych.
Praktyka w ocenie gości wypadła na ocenę celującą. galeria zdjęć


Konferencja „Akumulowanie i przenoszenie osiągnięć w europejskim kształceniu zawodowym – stan i wdrażanie systemu w polskich szkołach sektora zielonego”.


Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie wraz z Zarządem Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA Polska ma zaszczyt zaprosić na konferencję pt.: „Akumulowanie i przenoszenie osiągnięć w europejskim kształceniu zawodowym – stan i wdrażanie systemu w polskich szkołach sektora zielonego”.
Konferencja odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w GOŁOTCZYŹNIE, w dniu 18 września 2013r.
Celem priorytetowym konferencji jest rozpowszechnianie informacji, dzielenie się wiedzą i wymiana doświadczeń w zakresie stanu i wdrażania sytemu transferu i kumulacji osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym w Polsce i w krajach UE. Konferencja odbędzie się w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci pt. „Polski system certyfikacji wobec europejskiego sytemu ECVET w sektorze zielonym”.
W konferencji wezmą udział partnerzy w projekcie - delegacje z Francji, Węgier i Belgii, reprezentujący instytucje szkoleniowe i inne, związane z wdrażaniem systemu ECVET w kształceniu zawodowym.
Formularz zgłoszeniowy, ramowy program Konferencji oraz więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.europeapolska.republika.pl
Ze względów organizacyjnych prosimy o jak najszybsze zgłoszenie na Konferencję lub potwierdzenie uczestnictwa. pod nr telefonu 509 983 217 lub fax. 23 6713031
 

Z wyrazami szacunku

Wiesława Gąsiorowska

Galeria zdjęć


KONKURS NA NAJLEPSZĄ FREKWENCJĘ

Regulamin konkursu na najlepszą frekwencję w szkole młodzieżowej Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie.

I. Zasady przeprowadzenia konkursu:

1. Celem konkursu jest mobilizowanie uczniów do systematycznego uczęszczania do szkoły oraz poprawa frekwencji w szkole.
2. W konkursie uczestniczą wszystkie klasy wchodzące w skład szkoły młodzieżowej Zespołu Szkół CKR.
3. Konkurs trwa przez I semestr roku szkolnego 2013/2014.
4. Za podliczenie frekwencji odpowiedzialny jest wychowawca klasy.
5. Do frekwencji wlicza się godziny nieobecne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione.
6. Wychowawca obliczając frekwencję, nie uwzględnia nieobecności ucznia hospitalizowanego lub ucznia, który ma zwolnienie (co najmniej 14-dniowe) z uzasadnionych powodów.
7. Wychowawca podaje również ucznia ze 100% frekwencją w semestrze I.
8. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa Zespół Wychowawczy w składzie:
* Wanda Kałwa
* Lidia Cyranowicz
* Małgorzata Terlikowska
* Elżbieta Durzyńska
* Beata Brzozowska
9. Na koniec I semestru zostanie wyłoniona klasa z najlepszą frekwencją oraz uczniowie z najlepszą frekwencją.
10. Zestawienie wyników konkursu prowadzi Zespół Wychowawczy. Wyniki będą prezentowane na tablicy ogłoszeń Zespołu Wychowawczego oraz na apelu ogólnoszkolnym.
11. Nagrodę mogą uzyskać tylko te klasy, które będą miały semestralna frekwencję powyżej 90%.
12. Rodzice uczniów ze 100% otrzymają od Dyrektora Szkoły list gratulacyjny.
13. Nagrody indywidualne otrzymają wszyscy uczniowie , którzy nie opuścili żadnej godziny (100% frekwencji).

II . Nagrody

1. Uczniowie z najwyższą frekwencją 100% otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe i wezmą udział w wycieczce – nagrodzie.
2. Klasa z najwyższą frekwencją w nagrodę wyjedzie na jednodniową bezpłatną wycieczkę.


STAŻ ZAWODOWY W NIEMCZECH

Nietypowo rozpoczęła rok szkolny 9 - osobowa grupa uczniów z klasy III MTH. Od 1 września odbywali oni bowiem dwutygodniowy staż w Niemczech, w Ośrodku Szkoleniowym ILLUT Berlin- Brandenburg, w miejscowości Paulinenaue niedaleko Berlina. Projekt " Przygotowanie absolwentów szkół rolniczych do przekształcania lub zakładania gospodarstw o zróżnicowanych źródłach dochodów drogą do zmniejszania bezrobocia na terenach wiejskich" finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, z Programu Leonardo da Vinci " Uczenie się przez całe życie".

Tematyka stażu realizowana była w dwóch modułach: "Przygotowanie terenu pod Arboretum do celów dydaktycznych" oraz "Adaptacja gospodarstwa agroturystycznego jako miejsca zdrowego wypoczynku".

Realizując pierwszy moduł stażyści musieli m.in. wybrać odpowiednie miejsce z przeznaczeniem na Arboretum, zinwentaryzować teren, zaprojektować w dowolnym programie komputerowym kolekcję roślin, sporządzić kosztorys.
 

Drugi moduł obejmował pracę w terenie - wizję lokalną i analizę walorów gospodarstwa agroturystycznego, zaprojektowanie układu funkcjonalnego i wyposażenia własnego obiektu dla potrzeb określonych grup turystów, przygotowanie jadłospisów z uwzględnieniem żywności regionalnej, zaplanowanie ogródka warzywnego i ziołowego.
Znaczącym wsparciem dla realizacji uczniowskich koncepcji stały się wycieczki do miejsc tematycznie związanych z wykonywanymi zadaniami: "Ogrodów Świata" w Berlinie, Zespołu Pałacowo- Parkowego Sans- Soucci w Poczdamie czy gospodarstwa agroturystycznego "Kinderbauernhof" w pobliżu Paulinenaue. Stażyści mieli tam okazję podpatrzeć ciekawe a proste pomysły urządzania ogrodów np. ozdobne rabatki z roślin warzywnych czy ścieżkę do chodzenia boso, mini-zoo, labirynt na polu kukurydzy i wiele innych.

Zwiedzili też Berlin, podziwiając panoramę miasta z kopuły katedry i Reichstagu, przechadzając się słynną aleją "Unter den Linden", przekraczając dawną granicę między Wschodnim i Zachodnim Berlinem przy Bramie Brandenburskiej czy obserwując tętniący życiem Plac Poczdamski - wizytówkę miasta XXI wieku.
 

Niemało wrażeń doznali w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie mogli sfotografować się ze znanymi gwiazdami muzyki, filmu, sportu i polityki oraz miasteczku filmowym Babelsberg w Poczdamie, uczestnicząc w projekcjach filmów 4D, pokazach kaskaderskich czy bitwie morskiej.


Nie brakowało też czasu i ochoty na rozrywki po pracy. Wieczorami korzystali z kortów tenisowych, odbywali wycieczki rowerowe, grali w bilard i tenisa stołowego.
Dziewczęta zaprojektowały i wykonały w wolnych chwilach kącik wypoczynkowy w parku, dbały też na bieżąco o roślinki i porządek na terenie ośrodka.
Wszyscy mieli też okazję skosztowania potraw tradycyjnej kuchni niemieckiej: słynnej sałatki kartoflanej, kiełbasek i steków z grilla czy wreszcie golonki z kapustą i ziemniakami.
Podczas wręczania certyfikatów potwierdzających ukończenie stażu, pan Walter Siegmund - dyrektor ILLUT- nie szczędził naszej młodzieży słów uznania za pracowitość, sumienność, punktualność, wiedzę i kulturę bycia. Podkreślił też, że nie zawiódł się do tej pory na młodzieży z Gołotczyzny, że można stawiać ją za wzór innym szkołom. Taką opinię przekazał również pani dyrektor Wiesławie Gąsiorowskiej podczas wizyty kontrolno- monitorującej. Słuchając tylu komplementów aż żal było opuszczać jesienne Paulinenaue...

W projekcie uczestniczyli: Ela Ambroziak, Klaudia Augustyniak, Krzysiek Iłowski, Ania Krywalska, Martyna Kumińska, Natalia Lipowska, Karolina Morawska, Iza Sendrowska i Mateusz Wesołowski. Opiekę sprawowała pani Anna Anuszewska. galeria zdjęć


Edukacja na obszarach wiejskich – spotkanie w MEN

Edukacji dzieci i młodzieży na obszarach wiejskich poświęcone było robocze spotkanie, które odbyło się 2 sierpnia 2013r. z inicjatywy Tadeusza Sławeckiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W siedzibie MEN spotkali się przedstawiciele instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych, głównie fundacji i stowarzyszeń, które swoją działalnością obejmują środowiska wiejskie. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska która jest prezesem stowarzyszenia EUROPEA Polska.

Głównym celem spotkania było nawiązanie współpracy MEN z organizacjami pozarządowymi. Ma ona dotyczyć optymalizacji szans edukacyjnych dzieci i młodzieży wiejskiej oraz eliminowania barier w dostępie ludności wiejskiej do pełnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, informacyjnej i sportowej. Efektem tego będzie kształtowanie społeczeństwa otwartego na nieustanny rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Od umiejętności uwolnienia potencjału tkwiącego w ludziach zależy rozwój obszarów wiejskich, największą bowiem wartością wsi i małych miast są ludzie, a przede wszystkim dzieci i młodzież.

Podczas dyskusji podkreślano, że najskuteczniejszym sposobem poprawy szans życiowych młodzieży z tych środowisk jest odpowiednia edukacja. Stąd też najważniejszymi zadaniami MEN w ostatnich latach stało się – co podkreślił wiceminister Tadeusz Sławecki – tworzenie warunków dla zwiększania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich, zapewnienie odpowiedniej jakości edukacji, a także infrastruktury edukacyjnej, informacyjno-komunikacyjnej i kulturalnej oraz dostosowanie jej do lokalnych potrzeb.


CENTRALNA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

4 września odbyła się centralna inauguracja roku szkolnego 2013/14 dla szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Zespole Szkół CKR w Powierciu. Poczty sztandarowe wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowały do Kościoła, gdzie został odprawiona Msza Św. celebrowana przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.
Po Mszy Św. w auli Zespołu Szkół CKR miała miejsce dalsza część uroczystości. Wśród gości byli m. inn. podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, Dyrektor Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki - Pani Maria Sondij-Korulczuk, z-ca Dyrektora Departamentu - Pani Zofia Stypińska. Nasza szkołę reprezentowała Pani Dyrektor - Wiesława Gąsiorowska, pedagog szkolna - Pani Wanda Kałwa oraz uczniowie: Karolina Sokolnicka, Agnieszka Kołakowska oraz Paweł Dębski.

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk w swoim wystąpieniu podkreślił, że jednym z głównych założeń resortu rolnictwa jest to, aby podległe mu szkoły rolnicze stały się nowoczesnymi ośrodkami edukacji - centrami kształcenia rolniczego i ustawicznego. Wiceminister z uznaniem odniósł się do przyjętych metod i form promocji szkół rolniczych w środowisku, czego efektem są dobre wyniki naboru do klas pierwszych. Po wystąpieniach pozostałych gości odbyła się część artystyczna. Wystąpiła młodzież z dwóch szkół: z Zespołu Szkół z Brześcia i miejscowej szkoły z Powiercia, gospodarza centralnej inauguracji. Przepiękne głosy dziewcząt i jednego chłopca były dowodem na to, że talenty muzyczne można znaleźć w każdej szkole i są one doskonałą wizytówką tych placówek.


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Sońsku, następnie o godz. 9.00 na sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna inauguracji roku szkolnego 2013/2014.

Od pierwszego sierpnia 2013 r. funkcję dyrektora szkoły pełni Pani Wiesława Gąsiorowska.

Nowa Pani Dyrektor powitała społeczność uczniowską, a w szczególności uczniów klas pierwszych oraz przybyłych rodziców, następnie odczytała list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do nauczycieli i uczniów w zawiązku z inauguracją nowego roku szkolnego 2013/2014.

Pani Dyrektor poinformowała o zmianach kadrowych w naszej szkole. Wicedyrektorem szkoły został Pan Adam Łukasiewicz, kierownikiem gospodarstwa szkolnego został Pan Wiesław Kołakowski.

Wychowawcami klas pierwszych w tym roku zostali:

Pani Beata Kozłowska - I RT

Pani Małgorzata Terlikowska - I FT

Pani Dorota Bobek - I FTH

Pan Michał Wnuk - IZE

Na dzisiejszą uroczystość przybyła kierowniczka projektu realizowanego w szkole – „Współpraca się opłaca” pani Małgorzata Brojanowska przedstawicielka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Centrum Mazowsza. Pani Małgorzata Brojanowska podsumowała dotychczasowe działania oraz poinformowała o nowych szkoleniach, które będą realizowane w ramach projektu. Uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę na kursach spawania, florystycznym oraz kursie kuchni molekularnej.

galeria zdjęć:


Konferencja „Akumulowanie i przenoszenie osiągnięć w europejskim kształceniu zawodowym – stan i wdrażanie systemu w polskich szkołach sektora zielonego”.


Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie wraz z Zarządem Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA Polska ma zaszczyt zaprosić na konferencję pt.: „Akumulowanie i przenoszenie osiągnięć w europejskim kształceniu zawodowym – stan i wdrażanie systemu w polskich szkołach sektora zielonego”.
Konferencja odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w GOŁOTCZYŹNIE, w dniu 18 września 2013r.
Celem priorytetowym konferencji jest rozpowszechnianie informacji, dzielenie się wiedzą i wymiana doświadczeń w zakresie stanu i wdrażania sytemu transferu i kumulacji osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym w Polsce i w krajach UE. Konferencja odbędzie się w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci pt. „Polski system certyfikacji wobec europejskiego sytemu ECVET w sektorze zielonym”.
W konferencji wezmą udział partnerzy w projekcie - delegacje z Francji, Węgier i Belgii, reprezentujący instytucje szkoleniowe i inne, związane z wdrażaniem systemu ECVET w kształceniu zawodowym.
Formularz zgłoszeniowy, ramowy program Konferencji oraz więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.europeapolska.republika.pl
Ze względów organizacyjnych prosimy o jak najszybsze zgłoszenie na Konferencję lub potwierdzenie uczestnictwa. pod nr telefonu 509 983 217 lub fax. 23 6713031
 

Z wyrazami szacunku
Wiesława Gąsiorowska


SIERPIEŃ

SZKOLENIE W OKSFORDZIE

Nauczyciel języka angielskiego Andrzej Kurbanow odbył szkolenie dla nauczycieli języka angielskiego w Oksfordzie w ramach programu "UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE", COMENIUS: Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w lipcu 2013 roku. Jest pełnoetatowym nauczycielem języka angielskiego , pracuje z uczniami technikum, przygotowuje ich do matury z języka angielskiego i do egzaminu zawodowego. Uczy również młodzież ze szkół zawodowych i technikum uzupełniającego.
Miał okazję odświeżyć swoją wiedzę na temat nowoczesnych metod nauczania, w jaki sposób motywować uczniów i ulepszyć swój warsztat pracy. Uzyskał wsparcie w przygotowaniu uczniów do pisania wypracowań, wypowiedzi ustnych, rozumienia ze słuchu i tekstów czytanych. Jak wykorzystywać multimedia i Internet na lekcjach angielskiego. Miał okazję wymienić się doświadczeniem z nauczycielami z innych krajów, poznać ich metody nauczania, jak rozwiązują problemy edukacyjne. Poznał podejście wykładowców brytyjskich do uczniów, ich podłoże teoretyczne oraz praktyczne metody wdrażania w nauczanie. Zanurzył się w środowisko angielskojęzyczne, aby rozwinąć swoje umiejętności komunikacyjne.
Kurs oferowany „ Regent Oxford” jak również i program szkolenia był doskonałą szansą na przypomnienie sobie podstaw metodologicznych. Uczył jak prowadzić lekcje w sposób motywujący uczniów do nauki, jak przygotować się do zadań z czytania, słuchania, pisania i mówienia w języku angielskim. Pokazał jak wykorzystywać elementy dramy, piosenki, wideo w czasie zajęć aby zainteresować uczniów i lepiej przygotować ich do egzaminów państwowych. Oferta była skierowana do nauczycieli z różnych krajów, co dało wspaniałą możliwość wymiany doświadczeń edukacyjnych.
Pomysły i nowe umiejętności ze szkolenia pomogą w sposób twórczy i nowatorski wykonywać swoje obowiązki, podnosząc tym samym poziom nauczania w szkole.
Szkoła będzie mogła się pochwalić doskonałą kadrą pedagogiczną, która cały czas się szkoli, co przełoży się na większy nabór uczniów do klas pierwszych. Wzrośnie efektywność nauczania i motywacja wśród uczniów. Inni nauczyciele też się zainteresują taką formą doskonalenia zawodowego.
Uczniowie będą bardziej zmotywowani do nauki języka angielskiego poprzez ulepszony warsztat pracy nauczyciela, wzrośnie ich zainteresowanie kulturą, tradycjami i zwyczajami w Zjednoczonym Królestwie. Będą mieli lepsze wyniki w nauce, w zdawalności egzaminów państwowych. Podniosą swoje umiejętności językowe i realioznawcze. Wychowując obywateli zjednoczonej Europy, przekaże swoim uczniom zdobytą wiedzę, co pomoże im zintegrować się w społeczeństwie wielokulturowym i być otwartymi na demokratyczną Europę.
Po zakończeniu szkolenia przedstawił wyniki dyrekcji i całemu gronu pedagogicznemu na pierwszej radzie pedagogicznej, udokumentowany przebieg szkolenia i przedstawił film o swoim pobycie w Oksfordzie i Londynie. galeria zdjęć


Andrzej Kurbanow


 

Edukacja na obszarach wiejskich – spotkanie w MEN

Edukacji dzieci i młodzieży na obszarach wiejskich poświęcone było robocze spotkanie, które odbyło się 2 sierpnia 2013r. z inicjatywy Tadeusza Sławeckiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W siedzibie MEN spotkali się przedstawiciele instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych, głównie fundacji i stowarzyszeń, które swoją działalnością obejmują środowiska wiejskie. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska która jest prezesem stowarzyszenia EUROPEA Polska.

Głównym celem spotkania było nawiązanie współpracy MEN z organizacjami pozarządowymi. Ma ona dotyczyć optymalizacji szans edukacyjnych dzieci i młodzieży wiejskiej oraz eliminowania barier w dostępie ludności wiejskiej do pełnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, informacyjnej i sportowej. Efektem tego będzie kształtowanie społeczeństwa otwartego na nieustanny rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Od umiejętności uwolnienia potencjału tkwiącego w ludziach zależy rozwój obszarów wiejskich, największą bowiem wartością wsi i małych miast są ludzie, a przede wszystkim dzieci i młodzież.

Podczas dyskusji podkreślano, że najskuteczniejszym sposobem poprawy szans życiowych młodzieży z tych środowisk jest odpowiednia edukacja. Stąd też najważniejszymi zadaniami MEN w ostatnich latach stało się – co podkreślił wiceminister Tadeusz Sławecki – tworzenie warunków dla zwiększania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich, zapewnienie odpowiedniej jakości edukacji, a także infrastruktury edukacyjnej, informacyjno-komunikacyjnej i kulturalnej oraz dostosowanie jej do lokalnych potrzeb.
 

ADRES

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. A. Świętochowskiego

 

Gołotczyzna

ul. Ciechanowska 18b

06-430 Sońsk

tel.: (23) 6713031

fax.: (23) 6713031

bratne@ci.home.pl

 

ORGAN PROWADZĄCY

Od roku 2008 Szkoła  prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi

REKRUTACJA

Gimnazjalisto

Zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół w Gołotczyźnie.

 

 

DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Dzwonki

Chcesz wiedzieć o której zaczyna się lekcja, lub kiedy będzie przerwa... .

sprawdź...

Klasy i Wychowawcy

Chcesz wiedzieć kto jest wychowawcą Twojego dziecka...

sprawdź...

Wywiadówki

Chcesz wiedzieć kiedy jest spotkanie wychowawców z rodzicami  ...

sprawdź...

Organizacja roku szkolnego

Tu możesz sprawdzić kiedy zaczną się wakacje :)

sprawdź...

Rada Rodziców

To w dużej mierze od ciebie zależy, jak w szkole będzie czuło się Twoje dziecko

więcej...

GALERIA ZDJĘĆ

SZKOŁA Z TRADYCJĄ ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ

projekt: www.atcsites.com