start  |  mail  |  mapa  

START   | ARCHIWUM |  PLAN LEKCJI   | SZKOŁY DLA DOROSŁYCH   |   KSIĘGA GOŚCI   |  NOWA STRONA  BIP  

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

DOŁĄCZ DO  NAS

O SZKOLE

WAŻNE DOKUMENTY

REALIZOWANE PROJEKTY

Z ŻYCIA SZKOŁY

PO LEKCJACH

BAZA SZKOŁY

.

PUBLIKACJE

 

Pierwszy numer gazetki szkolnej - pobierz w wersji pdf
Drugi numer gazetki szkolnej - pobierz w wersji pdf

 


ARCHIWUM WIADOMOŚCI

PROJEKTY REALIZOWANE W ZS CKR W GOŁOTCZYŹNIE

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie realizowane są następujące projekty: 

  • Projekt staży zagranicznych Nr 2015-1-PL01-KA102-015753 pt. „Wzrost wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych uczniów Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie poprzez mobilność edukacyjną z elementami ECVET”, jest realizowany w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Projekt AGRO-VET czas realizacji projektu 1 VI 2015r. - 31 V 2017r.  czytaj więcej

 

  • „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” czytaj więcej

strona projektu www.bratne.republika.pl/projekty/index.html

strona projektu www.uczen-mirip.org.pl 


KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO
IM. A. ŚWIĘTOCHOWSKIEGO GOŁOTCZYŹNIE


Zespół Szkół w Gołotczyźnie jest placówką o bogatej tradycji oświatowej. Szkoła, założona przez ofiarnych pozytywistów A. Bąkowską i A. Świętochowskiego służy lokalnej społeczności od ponad 100 lat.
O sukcesie szkoły decydują jej uczniowie, prowadzeni przez nauczycieli w warunkach sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi każdego z nich na kolejnych etapach edukacji. Niniejsza koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły powstała jako rezultat dyskusji z nauczycielami, nauczycielami, uczniami.

Koncepcja funkcjonowania i rozwoju ZS CKR w Gołotczyźnie
Drodzy Rodzice i Uczniowie  zapraszamy do wyrażania opinii dot. koncepcji funkcjonowania i rozwoju naszej szkoły.
Państwa sugestie i opinię prosimy kierować drogą e-mailową na adres: bratne@ci.home.pl

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

LIPIEC, SIERPIEŃ

 


ŚCIEŻKA EDUKACYJNA
W naszej szkole trwa praca nad ŚCIEŻKĄ EDUKACYJNĄ.
Ścieżka została zaprojektowana na terenie ZS CKR w Gołotczyźnie i prowadzi przez najciekawsze pod względem krajobrazowym, kompozycyjnym, ekologicznym i przyrodniczym miejsca naszego ponad 100 - letniego parku i arboretum. Ścieżka ma długość około 2 km a wzdłuż trasy znajdzie się 12 stanowisk.
W wrześniu zaprezentujemy efekt końcowy prac.

galeria zdjęć


SARNOWA GÓRA 1920 - 2015

16 sierpnia 2015 r. mieszkańcy Gminy Sońsk oraz innych okolicznych miejscowości oddali cześć bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty, jaka w 1920 roku stoczyła krwawą bitwę pod Sarnową Górą.
Przedstawiciele naszej szkolnej społeczności również oddali cześć bohaterom wałczącym o naszą wolność.

Uroczystości odbyła się na polu bitewnym pod pomnikiem, upamiętniającym zmagania z bolszewikami. Dopełnieniem obchodów 95 rocznicy bitwy było widowisko historyczne, które poprowadzili pasjonaci historii z SRH 79 pp. przy wsparciu zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, odtwarzających jednostki polskie i sowieckie. W tym gronie znalazła się w tym gronie mszczonowska GRH STRZELCY im. 31 pSK, wspomagana przez przyjaciół z Krakowa, którym dowodził Tomasz Żurawski. Mszczonowianie na polu inscenizacji pojawili się głównie w mundurach polskich wz. 19 , ale nie zabrakło w oddziale także pięknych dziewcząt z OLK, skauta, a także symbolicznej reprezentacji po stronie „czerwonej”. Uzupełnieniem oddziału był polowy punkt sanitarny, a także dwa ckm-y (Maxima wz. 05 i MG 08).

Dynamiczna inscenizacja z wykorzystaniem artylerii oraz zrekonstruowanego sprzętu pancernego z epoki zasłużenie została nagrodzona gromkimi brawami przez publiczność. Widzów nie zraził nawet uciążliwy upał. Przez ponad godzinę podziwiali oni wysiłki rekonstruktorów. Odważne efekty pirotechniczne dodały widowisku dramaturgii. Poszczególne epizody inscenizacji następowały po sobie dynamicznie, płynnie, według wcześniejszych założeń. Ta żywa lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci tych, którzy mieli okazję jej doświadczyć.

Inforamcja ze strony:
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,sarnowa-gora-1920-2015,17861

galeria zdjęć


Żniwa zakończone, plony z pół zebrane.
Zakończyliśmy żniwa w naszym szkolnym gospodarstwie. Duże tempo tegorocznych żniw zawdzięczamy głównie sprzyjającej słonecznej pogodzie.
Ostanie "zjechało z pola" pszenżyto PIGMEJ a za nim pszenica ASTORIA.
Teraz czekamy na dożynki, największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.
Nasza szkoła będzie razem z rolnikami z naszej parafii dziękowała za plony 6 IX 2015r.
galeria zdjęć


POKAZY POLOWE 8 sierpnia 2015r. odbyły się na  polach naszej szkoły pokazy polowe kombajnem Vector 420 (220KM, wydajność 13t/h). galeria zdjęć

film


W GŁĄB WYOBRAŹNI

Przypominamy, że od 20 lipca do 17 sierpnia w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Galerii "Na Pięterku" im. Zygmunta Szczepankowskiego, można oglądać wystawę malarstwa "W głąb wyobraźni" naszej uczennicy Kamili Kamińskiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorealacji z tego wydarzenia pani Elizy Podleckiej - wychowawczyni Kamili.
galeria zdjęć


MAŁE ŻNIWA

W połowie lipca na pola naszego gospodarstwa wyjechał kombajn. Na pierwszy ogień poszedł jęczmień ozimy (odmiany: ZOOM, SOULEYKA).
Po zbiorach jęczmienia przyszedł czas na rzepak. W tym roku zebraliśmy rzepak SY MARTEN (odmiana mieszańcowa) oraz AMILLIA (odmiana populacyjna).
27 lipca zakończyliśmy małe żniwa, czyli zbiór rzepaku i jęczmienia ozimego.
Teraz przystąpimy do zbioru pszenicy. Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów.

galeria zdjęć - jęczmień

galeria zdjęć - rzepak


CZERWIEC

STAŻ W NIEMCZECH

Dzień po zakończeniu roku szkolnego powróciła z Niemiec grupa uczniów odbywających 2-tygodniowy staż zawodowy w Międzynarodowym Instytucie Szkoleniowym dla Rolnictwa, Środowiska i Techniki ILLUT w Paulinenaue pod Berlinem. Projekt "Urządzenie pejzażu miejskiego i wiejskiego - innowacyjne umiejętności architektów krajobrazu warunkiem powodzenia na europejskim rynku pracy" sfinansowany został z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +.
Realizując pierwszy moduł projektu "Eko- zielone dachy, tarasy, ściany" stażyści poznali metody zakładania ogrodów na dachach, zaprojektowali i wykonali makietę ogrodu, obejrzeli zielone dachy i ściany Berlina.
Drugi moduł" Modernizacja starego parku z wykorzystaniem jego istniejących warunków dendrologicznych, kompozycyjnych i historycznych" wymagał przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych i rewitalizacyjnych w zabytkowym miejscowym parku.
Grupa realizowała także bogaty program kulturowy: zwiedzanie Berlina, m.in. Reichstagu - siedziby Parlamentu, Muru Berlińskiego, Placu Poczdamskiego, Sony Center czy Placu Mikołaja - miejsca powstania miasta.
Nie zabrakło spaceru po przepięknych Ogrodach Świata oraz osiedlu UFA FABRIK, w którym połączono różne typy nowoczesnych źródeł energii odnawialnych w celu zapewnienia samowystarczalności mieszkańcom.
Piękna pogoda towarzyszyła wędrówce po zakątkach Zespołu Pałacowo - Parkowego Sanssouci w Poczdamie. Licznymi atrakcjami kusił też Park Filmowy Babelsberg: m.in. projekcją filmów 4D, pokazem kaskaderów,tresury zwierząt i scen z filmu "Trzej Muszkieterowie".
W ośrodku ILLUT nikt po pracy nie mógł narzekać na nudę - uczniowie mieli do dyspozycji salę TV, bilardową, tenisa stołowego, boisko do piłki plażowej, a zajmowali 3-osobowe pokoje z łazienkami.
Na zakończenie stażu wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych i mnóstwo pochwał od dyrektora ośrodka - pana Waltera Siegmunda.
W połowie pobytu złożyła nam wizytę pani dyrektor Wiesława Gąsiorowska - prezes Stowarzyszenia Szkół Sektora Zielonego EUROPEA Polska.
Miłą acz zaskakującą niespodzianką stało się dwukrotne spotkanie z królową Wielkiej Brytanii Elżbietą II.
Mieliśmy bowiem szczęście znależć się na trasie przejazdu orszaku monarchini i naprawdę pomachała do nas ze swojej limuzyny!!!
W stażu uczestniczyli: Karolina Domżalska,Ewa Kordecka, Joanna Smoleńska ( kl.II FTH), Mateusz Stankowski (kl.IIPT), Adam Chmielak, Jakub Cieśliński, Mariusz Ciskowski, Bartłomiej Grabiński, Damian Lewandowski (kl.IIFT).
Opiekę sprawowała pani Anna Anuszewska.

Uzupełniała nas grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi. galeria zdjęć


WYMIANA POLSKO - FRANCUSKA

W dn. 28.04-08.05 trzech uczniów klasy III FT Mateusz Karolak, Paweł Silski i Mateusz Żebrowski uczestniczyło w praktykach rolniczych w francuskiej szkole Le lycée André Provots de Brette les pins.
Nasi uczniowie podczas pobytu oprócz udziału w zajęciach praktycznych w gospodarstwie mieli okazję zwiedzić stare miasto, tor wyścigowy formuły 1 i muzeum aut w Le Mans. Obecnie w ramach wymiany przebywa w naszej szkole na praktyce trzech uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły we Francji. galeria zdjęć

Uczniowie, którzy przyjechali do nas z Francji mieli możliwość zapoznania się z polskimi gospodarstwami ukierunkowanymi na hodowlę bydła mlecznego oraz organizację i funkcjonowanie ekologicznego gospodarstwa agroturystycznego. Byli również w szkółce roślin ozdobnych. galeria zdjęć


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
 

Zgodnie z kalendarzem szkolnym - 26 czerwca 2015 r. to dzień podsumowania i zakończenia nauki w szkole. Jest to uroczysty moment nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców i nauczycieli. W tym dniu nie można obejść się bez wzruszeń, kwiatów i podziękowań. Pani dyrektor przeczytał list ministra Marka Sawickiego do dyrektorów szkól rolniczych, nauczycieli, uczniów i rodziców w związku z zakończeniem roku szkolnego 2014/15.
Podczas uroczystego zakończenia rodzice uczniów promowanych z wyróżnieniem otrzymali listy gratulacyjne, najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, za udział w olimpiadach i konkursach. Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska wraz z wychowawczynią Agnieszką Wojdą wręczyła świadectwa absolwentom Zasadniczej Szkoły Zawodowej. galeria zdjęć

Wakacyjne piosenki i wakacyjne życzenia  obejrzyj film


POŚWIĘCENIE PÓL


W niedzielę 21 czerwca 2015r. odbył się obrzęd poświęcenia pól w miejscowości Gołotczyzna. W przygotowanie tej uroczystości po raz kolejny włączyła się nasza społeczność szkolna. Po Mszy świętej o godz. 12.00 pod przewodnictwem księdza Dariusza Malczyka – wikariusza naszej parafii wraz z Panią Dyrektor Wiesławą Gąsiorowską, Wicedyrektorem Panem Adamem Łukasiewiczem, Kierownikiem Gospodarstwa Panem Wiesławem Kołakowskim, Nauczycielami, Przedstawicielami młodzieży oraz mieszkańcami Gołotczyzny udaliśmy się do czterech kopców, przy których po wspólnej modlitwie ksiądz pobłogosławił pola, prosząc, by w tym roku nie zabrakło nam „chleba powszedniego”. Dwa pierwsze kopce przygotowali mieszkańcy wsi, dwa kolejne kopce przygotowała młodzież i pracownicy naszej szkoły. galeria zdjęć


XVI Mazowieckie Dni Rolnictwa i VII Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

W dniach 13 - 14 czerwca 2015r. na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbyły się XVI Mazowieckie Dni Rolnictwa i VII Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych.
Impreza ta, to największe na Mazowszu targi rolne organizowane pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i zwiedzających, wśród których znajdują rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich.
Wśród zwiedzających można było spotkać naszych uczniów, którzy chcieli zapoznać się z nowościami w dziedzinie rolnictwa.

14 czerwca słuchacze kursu kwalifikacyjnego R.3 uczestniczyli w ramach swoich zajęć szkolnych w Mazowieckich Dniach Rolnictwa w Poświętnem.
Zwiedzali wystawę zwierząt hodowlanych (klacze, bydło mleczne, trzoda chlewna), zapoznawali się z przygotowaniem zwierząt do wystawy. Zwiedzali wystawę ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Obejrzeli prezentację nowych odmian roślin uprawnych na poletkach doświadczalnych.
Uczestniczyli w kiermaszu kwiatów i roślin ozdobnych.
Ten dzień zajęć słuchacze uznali za bardzo udany.

Nasza szkoła przygotowała swoje stoisko, gdzie można było zapoznać się z ofertą kształcenia. galeria zdjęć


PIKNIK RODZINNY W GĄSOCINIE
 

14 czerwca 2015r. nasza szkoła uczestniczyła w Pikniku Rodzinnym w Gąsocinie. galeria zdjęć


Podsumowanie projektów SANEPiD i PCK


Przedpołudnie 11 czerwca br. grupa uczniów z klas I i II PT spędziła w Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Zostaliśmy zaproszeni na podsumowanie projektów realizowanych w naszej szkole we współpracy z ciechanowskim SANEPiD-em i Zarządem Rejonowym PCK.
Uczniowie klasy II PT uczestniczyli w projekcie pn. „Ars amandi” realizowanym pod kierunkiem p. Wandy Rutkowskiej-Kałwy, uczniowie klasy 1 PT w projekcie „Profilaktyka narkomanii wśród młodzieży czerwonokrzyskiej” wraz z p. Lidią Cyranowicz.
Obie grupy, w towarzystwie opiekunek, gościły w sali kinowej CKiS, gdzie wysłuchały prelekcji znanego ciechanowskiego sportowca, mistrza Polski w Nordic Walkingu, p. Krzysztofa Człapskiego. Mistrz zapoznał nas ze swoją drogą do tego sportu i ujawnił pewne tajniki jego uprawiania.
Kolejnym punktem programu był spektakl, przygotowany przez grupę teatralną „Joanna”, pn. „Wspomnienia narkomanki”. Wspaniałe aktorstwo i przejmujące treści wzbudziły zainteresowanie widzów.
Ukoronowaniem spotkania było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Pozytywny odlot”. Nasz uczeń – Marcin Jankowski - zajął drugie miejsce. Marcin przedstawił w nakręconym przez siebie krótkim filmie wideo swoje hobby i sposób spędzania czasu wolnego. Byliśmy dumni z naszego ucznia. Po zakończeniu programu spotkania zostaliśmy poczęstowani owocami: dorodnymi jabłkami i pysznymi truskawkami. Oprócz uprawiania sportu i ciekawego hobby, także zdrowa żywność. Styl życia godny naśladowania.


 POZYTYWNY ODLOT

Marcin Jankowski z kl.I FT zajął II miejsce w konkursie "Pozytywny odlot". Marcin przedstawił nakręcony przez siebie krótkim film wideo w którym przedstawił swoje hobby i sposób spędzania czasu wolnego. obejrzyj film


XVI Wiosna Literatury
 

9 czerwca 2015r. w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie odbyła się XVI Wiosna Literatury w Gołotczyźnie zorganizowana przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oddział w Gołotczyźnie; Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie; Związek Literatów.
Podczas Wiosny Literatury odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie ze znanym literatem z Warszawy: Wacławem Holewińskim polskimi pisarzem, wydawcą, redaktorem, działaczem opozycji demokratycznej i więźniem politycznym w PRL. W czasie spotkania z młodzieżą Holewiński mówił o swojej działalności w czasach PRL-u oraz o swojej książce „Opowiem ci o wolności”.
Po południu organizatorzy zaproponowali ciekawe spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Odbyła się tam promocja nowej książki Stefana Chojnowskiego pt. Modlę się polskiego zboża łanem, którą urozmaiciły występy naszych uczennic: Klaudii Augustyniak i Sandry Zaręby. galeria zdjęć


Festyn Ludowy w Opinogórze


13 czerwca 2015r. braliśmy udział w Wojewódzkim Święcie Ludowym, które odbyło się na terenie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji m.in. piknik rodzinny, prezentacja zrekonstruowanej wersji „Potopu” i występy artystyczne.
Na stoisku przygotowanym przez naszą szkoły można było zasięgnąć bliższych informacji na temat oferty kształcenia. Znajdował się tu punkt informacyjno – promocyjny i prezentacja produktów wysokiej jakości w tym regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych.
Młodzież na stoisku rzeźbiła motywy kwiatowe w warzywach i owocach, a uczniowie klasy żywienia serwowali do konsumpcji produkty ze szkolnej spiżarni. galeria zdjęć


Dzień Szkoły bez Przemocy


Dzień Sportu połączony był z Dniem Szkoły bez Przemocy. Klasa I PT, II PT oraz III MTH wykonały plakaty mówiące o stosunku młodzieży do agresji i przemocy w szkole. W czasie Dnia Sportu pedagog szkolna podkreśliła, że wszyscy chcą czuć się w szkole bezpiecznie, by nie było w niej w agresji fizycznej, nękania innych, wyśmiewania się, izolowania kolegów czy koleżanek. Trzeba pamiętać, że poprzez ruch w dowolnej postaci rozładowujemy negatywne emocje. A to sprawia, że stajemy się ludźmi pogodniejszymi, spokojniejszymi, nawiązującymi właściwe relacje z rówieśnikami. Dzień Szkoły bez Przemocy był okazją do zastanowienia się jak żyjemy i co zrobić, by żyło się nam w lepiej, w zgodzie z innymi. galeria zdjęć


Dzień Sportu oraz Dzień Szkoły Bez Przemocy

9 czerwca 2015r. w Zespole Szkół CKR w Gołotczyźnie odbył się Dzień Sportu połączony z Dniem Szkoły Bez Przemocy. Gościli u nas gimnazjaliści z Sońska, Gąsocina, Świercz i Gzów.
W tym dniu miał miejsce finał Międzyklasowego Turnieju Piłki Nożnej, Mistrzami Szkoły zostali chłopcy z klasy IRTH. W klasyfikacji na najlepszego snajpera, bezkonkurencyjny okazał się Michał Bober z klasy III FT, który z rąk pana dyrektora odebrał statuetkę Króla Strzelców. GRATULUJEMY czytaj dalej


Projekt „Profilaktyka narkomanii...
Projekt „Profilaktyka narkomanii wśród młodzieży czerwonokrzyskiej”
Zakończyliśmy realizację projektu PCK. Cztery bloki tematyczne objęły szerokie spektrum zagadnień związanym z tym uzależnieniem. Poznaliśmy skalę zagrożeń narkomanią wśród młodzieży szkolnej, jej przyczyny, społeczne, zdrowotne i prawne skutki, i rodzaje środków uzależniających. Zajęcia miały różną formę: wykład, dyskusję, wyszukiwanie dostępnych informacji, filmy. Uczestnicząca w projekcie młodzież miała możliwość wnikliwego rozpoznania problemu. Na jedno z ważniejszych pytań projektu – co zamiast? - da odpowiedź wynik konkursu „Pozytywny odlot”. Jedno jest pewne : profilaktyka to najlepszy sposób przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom. To zadanie spełnił nasz projekt. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem uczniów. Na zdjęciach migawki z naszych spotkań. Klasa I PT na pierwszym planie. Opiekunka projektu wysoko oceniła zaangażowanie uczniów i ich dojrzałe podejście do tematu. galeria zdjęć


KURS KOMBAJNISTY
W naszej szkole trwa Kurs Kombajnisty, jest to kolejny kurs w ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy”.
Kurs ten był przeznaczony dla 15 osób, obejmował 80h zajęć grupowych oraz 45h zajęć indywidualnych. Uczeń kończący kurs posiada wiadomości teoretyczne i praktyczne z zakresu budowy i użytkowania kombajnu zbożowego.
Pozastawowe założenia kursu to opanowanie umiejętności obsługi oraz prowadzenia kombajnu zbożowego. Osoba kończąca kurs przeprowadzi przegląd kombajnu zbożowego, przygotuje go do pracy, wykona regulację zespołów roboczych oraz zakonserwuje kombajn po sezonie. galeria zdjęć


Wyjazd edukacyjny do Arboretum SGGW w Rogowie
Grupa 48 uczniów Naszej szkoły w ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów” zwiedzała Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie. Przewodnik oprowadził grupę po arboretum i alpinarium omawiając najbardziej charakterystyczne i ciekawe kolekcje drzew i krzewów spośród około 2800 gatunków i odmian. Arboretum zostało założone w 1923 roku jako typowo leśna kolekcja drzew z różnych stron świata. Pierwszymi posadzonymi drzewami były daglezje rosnące do dziś. W latach późniejszych latach kolekcja poszerzyła się również o rośliny ozdobne pochodzące ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej, w tym między innymi z Chin – ponad 500 gatunków. Wiele z nich to unikaty zagrożone wyginięciem. Arboretum zajmuje się badaniem i ochroną tych osobliwych i bardzo pięknych roślin.
Duże wrażenie sprawiło nam zwiedzanie alpinarium. W tym ogrodzie skalnym znajduje się około 650 roślin zielnych w tym kwatera z roślinami chronionymi. Przez ten ogród przepływa malowniczy strumyk, który zasila staw z rybkami i kaczkami kazarkami.
Nasz pobyt w Rogowie zorganizowaliśmy w okresie chyba najciekawszym pod względem fenologicznym i zbiegł się z czasem kwitnienia różnokolorowych i pachnących rododendronów i magnolii.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Palmirach. W okresie II wojny hitlerowcy od grudnia 1939 roku do lipca 1941 roku wymordowali i pochowali tu ok. 2000 osób, głownie ludność cywilną i więźniów Pawiaka. Na cmentarzu znajdują się miedzy innymi mogiły Marszałka Sejmu Macieja Rataja i olimpijczyka Janusza Kusocińskiego.
Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Małgorzata Terlikowska, Lucyna Berent i Andrzej Brzozowski.  galeria zdjęć


KURS FLORYSTY
Kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów i uczennic.
Program Rozwojowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie obejmuje kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów.
Kurs Florystyczny
Zajęcia umożliwiają zdobycie umiejętności układania bukietów, wiązanek, wystroju wnętrz na uroczystości, zwiększających możliwości zatrudnienia. galeria zdjęć


MAJ

Koncert Maryjny w Łopacińskiej Pustelni
31 maja 2015r. po raz ósmy w Pustelni Łopacińskiej odbył się Koncert Maryjny. Każdego roku uroczystość przyciąga coraz większą grupę pielgrzymów, pragnących oddać hołd Matce Bożej Łopacińskiej oraz doświadczyć wielu wrażeń artystycznych.
Nasza szkoła również prezentowała swoje stoisko, które „tonęło” w kwiatach. Uczniowie z klas technikum żywienia rzeźbili w owocach i warzywach, a następnie przedstawiali efekty swojej pracy. Sympatycy naszej szkoły mogli skosztować również smakołyki przyrządzone przez naszą młodzież.
Dzięki pięknej pogodzie oraz wyjątkowej atmosferze tego miejsca koncert dostarczył uczestnikom wielu niepowtarzalnych przeżyć. galeria zdjęć


KURS BARMAN - BARISTA
Kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów.
Program Rozwojowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie obejmuje kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów.

W ramach projektu „Uczeń XXI wieku” odbył się kurs Barman- Barista
Zajęcia mają umożliwić zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z towaroznawstwa napojów bez- i alkoholowych, sporządzania drinków, parzenia kawy, zapoznanie z programem komputerowym GASTRO i przygotowanie do praktyk zawodowych. galeria zdjęć


WYJAZD DO WŁOCH NA SEMINARIUM
Nad Jeziorem Como
W dniach od 17 do 24 maja 2015 roku nauczycielka przedmiotów zawodowych Katarzyna Rokicka miała przyjemność wziąć udział w seminarium „Innowacyjność produkcji ogrodniczej i różnorodność gatunkowa roślin ozdobnych w Regionie Lombardii we Włoszech". Celem seminarium było między innymi zapoznanie się z tradycyjną uprawą winorośli, sposobami produkcji lokalnego wina oraz zwiedzanie Winnicy w Sondrio. W programie wyjazdu znalazło się wiele innych ciekawych propozycji jak zwiedzanie Powszechnej Wystawy w Mediolanie-Expo Milano 2015 pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Na 110 hektarach w północno - zachodniej części stolicy Lombardii zmieścił się cały świat. W imprezie wzięło udział 145 krajów. Pawilon Polski architektonicznie nawiązuje do sadu jabłkowego, podkreśla dorobek kulturowy i gospodarczy kraju. Wizytówką tegorocznej prezentacji naszego kraju jest jabłko - symbol rolnictwa ale też sytuacji na arenie międzynarodowej.
Innym atrakcyjnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Villii Balblianello wraz z przylegającym do niej historycznym ogrodem, gdzie można było nasycić oczy interesującymi założeniami roślinnymi. Ciekawym etapem podróży było również zapoznanie się z bazą dydaktyczną Fundacji Minoprio oraz poznanie jej modelu kształcenia.
Wyjazd był bardzo interesującym doświadczeniem zawodowym ale również wspaniałą możliwością poznania kraju o innym klimacie i kulturze. Widoki i przeżycia jeszcze długo pozostaną w pamięci. galeria zdjęć


Wizyta w Kwiaciarskim Zakładzie Doświadczalny w Nowym Dworze
Współpraca Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach.
W czwartek, 28 maja uczniowie I klasy Technikum Architektury Krajobrazu wraz z nauczycielką roślin ozdobnych uczestniczyli w wycieczce do Kwiaciarskiego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa w Nowym Dworze. Wyjazd odbył się w ramach współpracy szkoły z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach. Uczniowie zapoznali się z kolejnymi etapami produkcji roślin ozdobnych, z pracami pielęgnacyjnymi wykonywanymi w szkółce, ze sposobami zabezpieczania roślin do transportu, ze sposobami nawadniania roślin w uprawie gruntowej i kontenerowej oraz z narzędziami ręcznymi i mechanicznymi wykorzystywanymi w szkółkarstwie. Można było zobaczyć sadzonki pobrane dzisiaj, rośliny sadzonkowane kilka miesięcy temu oraz wyrośnięte okazy, gotowe do sprzedaży a więc cały cykl produkcji. Szczególnie dekoracyjnie wyglądały iglaki i wierzby rozmnażane przez szczepienie, które były zabezpieczone czerwonym woskiem. Uczniowie zwiedzili też pracownię in vitro, w której uzyskuje się w sterylnych warunkach potomstwo roślin ozdobnych i sadowniczych. Aby nie zakazić rozmnażanych roślin wszyscy musieli przed wejściem do pracowni założyć specjalne stroje ochronne oraz wytrzeć buty na macie nasączonej środkiem odkażającym .
W celach promocyjnych szkoła otrzymała 5 sadzonek świdośliwy, która jest rośliną ozdobną i jadalną.
W dziale ekspozycji i sprzedaży uczniowie dokonali zakupów pięknych azalii, krzewuszek, pigwowców i innych krzewów ozdobnych. Wycieczka była bardzo udana i miała wiele walorów edukacyjnych. Dorota Bobek

galeria zdjęć


NAJLEPSZA POTRAWA KUCHNI MAZOWIECKIEJ

20 maja 2015 r. odbył się  na terenie ZSCKR W Starym Lubiejewie konkurs „Najlepsza Potrawa Kuchni Mazowieckiej”. Nasze drużyny zdobyły miejsce na podium i wróciły do domu z cennymi nagrodami.... czytaj dalej


Festiwalu Kwiatów

23 maja w Ciechanowie braliśmy udział w Festiwalu Kwiatów, który odbywał się na ulicy Warszawskiej. Organizatorami festiwalu był Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio, Stowarzyszenie „Nasze Śródmieście”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Fundacja Lilium. Kwiaty i rośliny, które prezentowaliśmy sprawiały niesamowite wrażenie na osobach przybyłych na jarmark. Młodzież na stoisku rzeźbiła motywy kwiatowe w warzywach i owocach, a uczniowie klasy żywienia serwowali do konsumpcji młodą kapustę, pyszne maślane bułeczki i kawę z ekspresu. Pogoda nie przeszkodziła nawet w paradzie Flower – Power, w której dzieci i młodzież ubrani w stylu hippi przemaszerowali przez całą ulicę Warszawską. Nie zabrakło w niej naszych uczniów. W czasie festiwalu stanęliśmy do konkursu na najlepiej wykonany transparent „Make love – not war” i udało się nam zdobyć nagrodę. Było naprawdę super. galeria zdjęć


ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA - TU W TRZY LATA ZDOBYWASZ ZAWÓD !
Dlaczego warto wybrać zawód - MECHANIK OPERATOR POJAZDÓW i MASZYN ROLNICZYCH?
Już w 3 lata nauczysz się eksploatacji pojazdów, maszyn, narzędzi i urządzeń stosowanych w rolnictwie. Będziesz potrafił zidentyfikować i wykonać naprawę usterek pojazdów i maszyn rolniczych w warunkach polowych i warsztatowych.
Ponadto szkoła oferuje bezpłatne szkolenie na prawo jazdy kategorii B, T oraz bezpłatny kurs operatora kombajnu zbożowego.
Nauczysz się wykonywać zabiegi agrotechniczne, takie jak: orka, bronowanie, opryski, wysiewanie nawozów sztucznych.
Zdobędziesz również umiejętności ogólnotechniczne z zakresu ślusarstwa, kowalstwa, blacharstwa, obróbki mechanicznej i spawania.
ZAPRASZAMY DO PODJĘCIA NAUKI

 galeria zdjęć


TORUŃ - PIERNIK I KOPERNIK
W maju uczniowie z klas: II PT i III MTH wraz z opiekunami panią Elizą Podlecką i panią Beatą Kozłowską udali się na wycieczkę do Toruniu.
Wizytę w grodzie Kopernika rozpoczęliśmy od warsztatów piernikowych w Forcie IV.
Nasi uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie przygotowywania toruńskich pierników według średniowiecznej receptury. Podczas warsztatów samodzielnie przygotowali piernik figuralny, obejrzeli prezentację o historii piernika, wzięli udział w konkursie odgadywania przypraw stosowanych do wypieku piernika oraz posmakowali toruńskiego specjału.
Na koniec „pierniczenia” otrzymali certyfikaty i własnoręcznie wykonane pierniki.
Zwiedzanie Torunia rozpoczęło się od spaceru wzdłuż murów obronnych miasta. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy Krzywej Wieży, żeby sprawdzić swój kręgosłup moralny:) (oj….. były problemy z utrzymaniem się w pozycji pionowej:).
Potem, podziwiając piękno gotyckich kamienic, dotarliśmy do Domu Mikołaja Kopernika – miejsca narodzin wielkiego astronoma.
Następnie udaliśmy się na Rynek Staromiejski, gdzie przy pomniku Mikołaja Kopernika obowiązkowo zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Na zakończenie wycieczki przy pomniku Flisaka pogłaskaliśmy mosiężne żaby co gwarantuje jak zapewniał przewodnik szczęście w miłości :) galeria zdjęć


„Propedeutyka hodowli bydła mięsnego”

W dniu 18 maja uczniowie w ramach projektu „Uczeń XXI wieku” wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym dotyczącym tematu „Propedeutyka hodowli bydła mięsnego.” Młodzież miała możliwość poznać problemy rozwoju hodowli bydła mięsnego, porównać chów intensywny bydła rasy Limousine z ekologicznym chowem bydła rasy Highland Cattle. Dodatkowo była możliwość porównania dwóch przeciwstawnych ras koni. Polskich Koni Zimnokrwistych, które kiedyś służyły do pracy w gospodarstwach rolnych oraz koni rasy American Quarter i Paint Horse, które służyły do pracy na ranczo USA do zaganiania bydła. galeria zdjęc


„O Srebrne Muszkiety – 2015”
Dnia 19.05.2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w finale wojewódzkim 54 zawodów strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2015”, które odbyły się na strzelnicy Siedleckiego Klubu Strzelectwa Sportowego „DRAGON”.
Chłopcy z naszej szkolnej drużyny zajęli III miejsce a dziewczęta IV. Natomiast
Mateusz Grzybowski zajął III miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
W zawodach wzięły udział najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców z całego województwa mazowieckiego. Podczas finału zawodniczki i zawodnicy oddali po 40 strzałów z karabinka sportowego kalibru 5,6 mm do tarczy oddalonej o 50 m. Naszą szkołę godnie reprezentowali:
Chłopcy - Mariusz Krzyżanowski III EZ, Przemysław Lambert IIIEZ, Mateusz Grzybowski IFT.
Dziewczęta - Milena Żmijewska IIIMTH, Iłowska Angelika IPT, Jakubowska Natalia IIPT.


Grupy rozlosowane - Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej
Od 22 maja 2015r. rozpoczął się Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie
Do rozgrywek zgłosiło się 8 zespołów klasowych:
1RTH Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej / Technik architektury krajobrazu
2PT Technik żywienia i usług gastronomicznych
1 FT Technik rolnik
2 FT Technik rolnik
3 FT Technik rolnik
3 MTH Technik agrobiznesu / Technik architektury krajobrazu
1 ZE Mechanik operator-pojazdów maszyn rolniczych
3 ZE Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych

W ceremonii losowania wziął udział Pan Dyrektor oraz goszczące w naszej szkoleu uczennice z Gimnazjum w Opinogórze: Karolina, Ewa i Kasia.
Życzymy wszystkim zespołom powodzenia i zwycięstwa!!! galeria zdjęć


„Najlepsza Potrawa Kuchni Mazowieckiej”

Nasze uczennice wróciły z konkursu „Najlepsza Potrawa Kuchni Mazowieckiej” z cennymi nagrodami, Konkurs organizowany był przez Agencję Rynku Rolnego, odbył się na terenie ZSCKR W Starym Lubiejewie.
Do zmagań stanęły dwie nasze drużyny w składzie: Marta i Maria Frączek oraz Olga Gostołek i Magdalena Andrzejak. Jury oceniało m.in. związek potrawy z regionem, sposób podania i prezentacji, wygląd potrawy, smak i zapach. Marta i Marysia przygotowywały Faćkę – krupy jęczmienne z komosą, pokrzywą oraz sadzonym jajem. Olga i Magda zaserwowały pempuchy drożdżowe z syropem sosnowym i serkiem wiejskim.
Potrawy były niezwykle oryginalne i smakowite. Na naszych delicjach poznało się również jury konkursowe. Zajęliśmy 2 miejsca na podium!!! Dziewczyny otrzymały super nagrody: patelnie, blendery, kubki termiczne, notesy i drewniane łyżki do sałat.
Dziękujemy za kciuki i życzliwe wsparcie galeria zdjęć


Kwiaty ogrodów - Gołotczyzna 17 maja 2015r.
Jak co roku uczestniczyliśmy w miesiącu maju w wystawie plenerowej „ Kwiaty ogrodów” organizowanej w Gołotczyźnie przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Można było podziwiać kwiaty, krzewy ozdobne, sztukę rękodzielniczą a przy okazji nabyć coś zdrowego i pysznego dla ciała w postaci miodu czy pieczywa na zakwasie. Nasza szkoła prezentowała się jak zwykle okazale. Stoisko „tonęło” w kwiatach. Uczniowie z klasy pierwszej technikum żywienia: Dominik Puka, Sylwia Rutkowska, Joanna Kierska, Sebastian Górecki rzeźbili w owocach i warzywach, a następnie przedstawiali efekty swojej pracy. Odwiedzający wystawę byli zachwyceni obrazami na płótnie namalowanymi przez Kamilę Kamińską z klasy III. Na stoisku nie zabrakło materiałów promocyjnych przyciągających uwagę zwłaszcza tej grupy młodzieży, która od września chce kontynuować naukę w naszej szkole. galeria zdjęć


POKAZY PRAC POLOWYCH
19 maja 2015r.  w ZS CKR Gołotczyźnie odbył się pokaz prac maszyn do zbioru zielonek.
Zaprezentowało się kilkanaście maszyn do zbioru zielonek. Kolejno wyjechały: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy zwijające, owijarki, ładowarka teleskopowa itp.
Organizatorem głównym oraz dostawcą prezentowanych zestawów było Przedsiębiorstwo "ROLMECH" SP. z o.o. z PŁOŃSKA.
Rolnicy jak i młodzież z naszej szkoły oraz z gimnazjum miała okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru zielonek, zapoznając się z technologią zbioru, kosztami eksploatacji i wydajnością maszyn. Natomiast praktyczny pokaz był szansą na porównanie maszyn podczas pracy. galeria zdjęć

Filmik z pokazów zbioru zielonki. Filmik wykonany przez Mateusza Lewandowskiego z I EZ. obejrzyj film

Filmik wykonany przez ucznia klasy I FT Marcina Jankowskiego. - obejrzyj film
 


 


II MISTRZOSTWA POLSKI W TENISIE STOŁOWYM

Reprezentacja naszej szkoły dzielnie walczyła o miejsce na podium, na II Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym Nauczycieli i Pracowników Oświaty Szkół Prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizatorem mistrzostw jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu. galeria zdjęć
 


KURS GROOMING
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Uczeń XXI wieku współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na kursie groomingu uczniowie na wstępie zapoznali się z zasadami BHP w pracy groomera . Następnie poznali różne rasy psów, typy włosa oraz sprzęt niezbędny do pielęgnacji psiej szaty.
W dalszej części kursu wszyscy świetnie się bawili. Mieli możliwość praktycznie, a nie tylko w teorii przeprowadzić pielęgnację psów: wykąpać wyczesać, wysuszyć i podjąć próbę strzyżenia.
Psy były szczęśliwe i czyste, a kursanci zadowoleni z zdobytych nowych umiejętności. galeria zdjęc 1, galeria zdjęć 2


ODKODUJ NAS

W czasie Dni Otwartych gimnazjaliści brali udział w grze ODKODUJ NAS. W grze zwyciężyły dwie uczennice z Gimnazjum w Gzach. Dziś otrzymały nagrody.
Gra polegała na odnalezieniu rozmieszonych na terenie szkoły kodów qr oraz odczytaniu zakodowanych pytań i udzieleniu na nie poprawnej odpowiedzi.
W konkursie wzięło udział 9 osób:
Agata Tkaczyk Gimnazjum w Gzach – laureatka
Karolina Karkowska – Gimnazjum w Gzach – laureatka
Kamila Wanisiewicz Gimnazjum Regimin
Alicja Wojdyło Gimnazjum w Gzach
Agnieszka Kołpak – Gimnazjum w Sońsku
Norbert Gburzyński - Gimnazjum w Sońsku
Katarzyna Krzywnicka – Gimnazjum w Sońsku
Wioleta Idziak – Gimnazjum w Sońsku
Magdalena Baczyńska – Gimnazjum w Gąsocinie
Pierwsze dwie osoby zdobyły najwięcej punktów – gratulujemy. galeria zdjęć


KURS FLORYSTY
Kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów i uczennic.
Program Rozwojowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie obejmuje kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów i uczennic.
Kurs Florystyczny
Zajęcia umożliwiają zdobycie umiejętności układania bukietów, wiązanek, wystroju wnętrz na uroczystości, zwiększających możliwości zatrudnienia.
Kurs przeznaczony jest dla 10 osób, które odbędą 50 godzin szkolenia. galeria zdjęć


Wizyta w Instytucie Technologiczno - Przyrodniczym

Wizyta w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym, Mazowieckim Ośrodku Badawczym w Kłudzienku.
Grupa ośmiu uczniów z klas technikum rolniczego, agrobiznesu i urządzeń systemów energetyki odnawialnej pod opieką Małgorzaty Terlikowskiej i Andrzeja Brzozowskiego w dniu 11 maja gościła w Mazowieckim Ośrodku Badawczym Instytutu Technologiczno-Przyrodniczym w Kłudzienku. Z działalnością Instytutu nasza młodzież zapoznała się razem z grupą uczniów z ZSCKR w Scichowie Dużym . Wyjazd zorganizowano w ramach projektu „UCZEŃ XXI WIEKU” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Po Instytucie oprowadzał wycieczkę mgr inż. Tadeusz Romanowski z Zakładu Inżynierii Produkcji Roślinnej. Spotkanie rozpoczęło się wykładem nt. ”Technika wykonania zabiegów w ochronie roślin” wygłoszonym przez mgr inż. Daniela Nasternaka, w którym przedstawił on między innymi: przepisy Unii Europejskiej, podstawowe parametry opryskiwaczy, podział, klasyfikację i budowę opryskiwaczy oraz badanie techniczne opryskiwaczy. Następnie wykładowca zaprezentował praktycznie diagnostykę opryskiwacza. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła wizyta w Laboratorium Badawczym Bezpieczeństwa Ciągników i Maszyn Rolniczych (LBC), gdzie kierownik laboratorium Pan inż. Sebastian Dorociński zaprezentował próbę sprawdzenia mocy WOM ciągnika oraz badania bezpieczeństwa użytkowania maszyn rolniczych i leśnych, a konkretnie kabin ciągników. Na zakończenie części merytorycznej była krótka prezentacja mgr Damiana Śliwińskiego z zakresu nowoczesnych technik w rolnictwie „Rolnictwo precyzyjne” między innymi z zastosowaniem bezzałogowych środków lotniczych. Wizyta w Kłudzienku zakończyła się obiadem. galeria zdjęć


Wizyta uczniów z Włoch i z Gimnazjum w Gąsocinie

Ostatnio odwiedzili nas uczniowie z Gimnazjum w Gąsocinie oraz uczniowie z włoskiej szkoły Istituto Comprensivo w Massa Martanie.
Gimnazjum w Gąsocinie realizuje dwuletni projekt językowy Comenius „Jan Paweł II drogowskazem dla młodego pokolenia poprzez pokój, braterstwo i globalizację”. galeria zdjęć


Nasze dwie klaczki - Basia rasy Konik Polski i Wenus córka Basi będąca krzyżówką rasy Konik Polski i Quarter Horse, pojechały do ogierów. Ogiery rasy Konik Polski znajdują się w Stajni Tarpan w Korbońcu koło Mławy i tam właśnie Basia i Wenus obecnie przebywają.
Stajnia Tarpan położona jest w ekologicznym gospodarstwie o powierzchni 300 ha z dala od miejskiego zgiełku i szumu. Powstała w 2002 roku, pierwszymi jej lokatorami były koniki polskie – Nimba i Baca.
Mimo swej krótkiej historii, stajnia stała się miejscem często odwiedzanym, gdyż słynie z nietypowych rajdów konnych a obecne tam konie często biorą udział w różnego rodzaju imprezach okolicznościowych np.: Bitwa pod Grunwaldem czy też Jazda na Rzym.
Miejmy nadzieję że nasze klacze zaźrebią się a małe źrebaczki przejmą ognistą krew po ogierach.


IV Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Smaki Wsi” w Karolewie

W dniach 6-8.05.2015 odbył się IV Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Smaki Wsi” w Karolewie. W konkursowych zmaganiach startowało 27 drużyn ze szkół z całej Polski. Konkurencja była ogromna. Nasze uczennice uczestniczyły w tym konkursie po raz pierwszy, więc było to dla nas niezwykle pouczające i inspirujące przedsięwzięcie.
Naszą szkołę dzielnie reprezentowały Maria i Marta Frączek z klasy 2PT. Dziewczyny przygotowały roladę serową ze szpinakiem, pieczarkami i serem feta. Garnir potrawy stanowiły przepiękne dekoracje warzywne. Warto zaznaczyć, że prezentacja potrawy na talerzu wzbudzała podziw wśród oceniających.
Gospodarze imprezy dołożyli starań, aby czas pomiędzy gotowaniem poszczególnych drużyn upłynął w przyjemnej atmosferze. Zwiedzaliśmy Wilczy Szaniec – kwaterę Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej, a także płynęliśmy statkiem po jeziorze Kisajno. Naszą bazą noclegową był ośrodek przy przystani żaglówek i jachtów w Pięknej Górze. Z uroczymi widokami na jezioro i okolice.
Zdobyte doświadczenie wykorzystamy za rok. Z nadzieją na miejsce na podium. galeria zdjęć
 


Wiosna w Szkolnym Kole PCK
 

Wiosna w SK PCK obfitowała w wydarzenia. W kwietniu wzięliśmy udział Koncercie Charytatywnym, organizowanym przez Zarząd Rejonowy w Ciechanowie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem koncertu jest zebranie środków na organizację kolonii dla dzieci z ubogich rodzin. Jak co roku wsparliśmy tę inicjatywę. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z naszej szkoły. W sumie nasza grupa „koncertowa” liczyła 40 osób. Zabawa była udana, a my usatysfakcjonowani wspólnym wysiłkiem niesienia pomocy potrzebującym.
Szkolny Klub Krwiodawców wziął udział w podniosłej uroczystości. Nasi koledzy z maturalnych klas zaprosili nas na apel pożegnalny. My – ze swej strony – podziękowaliśmy im za aktywność i zaangażowanie w klubowe akcje. Ofiarowaliśmy naszym kolegom upominki, a opiekunka klubu wręczyła efektowne podziękowania na piśmie. Dyplomy i pamiątki czerwonokrzyskie otrzymali: Klaudia Augustyniak, Justyna Frączkowska, Monika Rutkowska, Albert Brodowski, Mateusz Wesołowski. To były wzruszające chwile.
Z niektórymi maturzystami spotkaliśmy się jeszcze raz na uroczystości obchodów Dni PCK w Ciechanowie. Zarząd Rejonowy także chciał Im podziękować za ofiarność i serce. Z tej okazji zorganizowano 6 maja połączone imprezy - pożegnanie maturzystów szkół powiatu ciechanowskiego i Mistrzostwa Powiatowe Drużyn pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Dorota Podgródna – kapitan, Alicja Giżyńska, Ilona Giżyńska, Mateusz Grzybowski, Andrzej Kamiński. Zawodnicy dali z siebie wszystko. W części teoretycznej rozwiązywali test, a następnie wykonywali zadania ratownicze. Mistrzostwa odbywały się w atmosferze zabawy, ale też szkolnej rywalizacji. Nasza drużyna wykonała dobrze swoje zadanie. Wróciliśmy z nagrodami, poznaliśmy młodzieżowe środowisko czerwonokrzyskie. Władze rejonowego PCK zorganizowały dla nas piknik. Miło było pobiesiadować i podzielić się wrażeniami z nowo poznanymi kolegami. galeria zdjęć


Z głębokim żalem przyjęliśmy nagłą śmierć

Daniela Wiśniewskiego - Absolwenta 2014 -  Technikum Rolniczego

Daniel zmarł śmiercią tragiczną 6 maja 2015r.
Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Klukowie.
„Bo nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych".
Rodzicom Daniela i wszystkim Jego bliskim składamy najszczersze kondolencje.

 


KWIECIEŃ

KAŻDE POKOLENIE MA SWÓJ CZAS...
24 kwietnia 2015 r. kolejny rocznik Bratniaków zakończył naukę w Zespole Szkół CKR w Gołotczyźnie.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska. Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa absolwentom. Uczniowie którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, którzy brali udział w olimpiadach, konkursach, pracującym na rzecz szkoły wręczono nagrody książkowe. galeria zdjęć

BRATNIACY 2015 - oglądaj

MATURA - galeria zdjęć


DNI OTWARTE

28 kwietnia 2015r. odbyły się w naszej szkole DNI OTWARTE. Przybyło do nas około 170 gimnazjalistów z okolicznych szkół.
Na gości czekało wiele atrakcji. czytaj dalej....


SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE, SREBRNE MUSZKIETY - 2015

29 kwietnia 2015r. w ZS CKR w Gołotczyźnie odbyły się zawody sportowo-obronne „Sprawni jak żołnierze-2015"
Celem zawodów jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o współczesnych siłach zbrojnych, zagadnień związanych z obronnością kraju, propagowanie współzawodnictwa i doskonalenie umiejętności sportowo-obronnych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Zawody przebiegały w duchu sportowej rywalizacji i wspaniałego współzawodnictwa pomiędzy poszczególnymi drużynami.
Nasza drużyna chłopców zajęła II miejsce a dziewcząt IV miejsce.
Gratulujemy galeria zdjęć

27 kwietnia 2015r. odbyły się rejonowe zawody strzeleckie o "Srebrne Muszkiety".
Nasza drużyna chłopców oraz drużyna dziewcząt zdobyła I miejsc. Gratulujemy galeria zdjęć


VII Subregionalne Targi Edukacji

24 kwietnia 2015r. nasza szkoła brała udział w VII Subregionalnych Targach Edukacji i Pracy w Ciechanowie.
Nasza szkoła również przedstawiła ofertę edukacyjną na rok 2015/2016.
Celem Targów jest wsparcie młodzieży w planowaniu kształcenia i rozwoju kariery zawodowej oraz przedstawienie możliwości zatrudnienia w subregionie ciechanowskim. Odbiorcami targów była młodzież z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, rodzice i opiekunowie, nauczyciele oraz studenci i osoby bezrobotne. galeria zdjęć


SUKCES NA OWIUR W OLSZTYNIE

W dniu 17 kwietnia 2015r. w Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie odbyły się eliminacje okręgowe XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W eliminacjach wzięli udział uczniowie z 41 szkół (146 uczniów w tym 12 z Naszej Szkoły). W rankingu szkół ZS CKR w Gołotczyźnie zajął 1 miejsce. Na ten sukces złożyły się wyniki uczniów w 4 spośród 6 bloków tematycznych rozegranych eliminacji w Olsztynie.
W bloku tematycznym agrobiznes Emilia Wiśniewska zajęła II miejsce, w bloku architektura krajobrazu Izabela Sendrowska V miejsce, II miejsce zajął Marcin Szerewicz z mechanizacji rolnictwa i Paweł Silski III miejsce w bloku produkcja roślinna. Komitet Okręgowy na eliminacje centralne, które odbędą się w dn. 29-30 maja w Olsztynie zakwalifikował następujących uczniów: Emilię Wiśniewską, Marcina Szerewicza i Pawła Silskiego.
Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki
(więcej informacji na stronie www.agropolska.pl ) galeria zdjęć


PIELGRZYMKA  MATURZYSTÓW  NA  JASNĄ  GÓRĘ

W sobotę, 18 kwietnia Maturzyści z naszej szkoły udali się z pielgrzymką na Jasna Górę, by u stóp matki Bożej Częstochowskiej szukać umocnienia duchowego  i wsparcia przed czekającymi ich egzaminami maturalnymi i wyborem przyszłej drogi życiowej. Podczas pielgrzymki młodzież wysłuchała konferencji, którą wygłosił ks. Rafał Jarosiewicz. Następnie wraz z ks. Biskupem Piotrem Liberą przeżywała nabożeństwo drogi krzyżowej. Ostatnim punktem spotkania, była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Bpa Piotra Libery. W homilii bp Libera podkreślał, że Maryja, do której przybyli maturzyści „była człowiekiem najświętszym” – pierwszą wśród wszystkich świętych i napełniona świętością. Była ona także przykładem modlitwy – „Matką modlącą się”.

„Bez modlitwy nie ma życia chrześcijańskiego, dlatego z tego miejsca zabierzemy zamiłowanie do modlitwy, do bycia z Panem Bogiem na co dzień. Kto się modli, nigdy nie traci czasu. Prośmy Matkę Bożą o szczególny dar modlitwy, byśmy chodzili po ziemi jako ludzie, którzy nie tylko w Boga wierzą, ale z Bogiem rozmawiają”, zwracał się do młodzieży.

Biskup płocki odwołał się również do słów św. Jana Pawła II o tym, że każdy powinien mieć swoje Westerplatte, którego trzeba bronić. Może to być wiara, czystość, wierność wartościom, wierność miłości, posłuszeństwo rodzicom, gotowość poświęcenia się dla wyższych wartości.

„Pamiętajmy jednak, że kto się nie poświęci, niczego nie dokona – przestrzegał hierarcha. – Zgodnie z życzeniem Jezusa, idźmy przez życie służąc innym ludziom.

W pielgrzymce tej brała też udział mazowiecka kurator oświaty Pani Dorota Sokołowska, która życzyła młodzieży „mądrości w wyborach dobra oraz strzeżenia się w życiu bylejakości”. Na pamiątkę wszyscy otrzymali okolicznościowe znaczki pielgrzymkowe z hasłem: „Maryja. Matka. Matura. Czekamy”.


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

13 kwietnia 2015 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowało 144 uczniów. Największą liczbę głosów otrzymali:
- Klaudia Stańczak II PT,
- Bartek Kowalski IRTH,
- Sylwia Rutkowska I PT i to oni weszli skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Gratulujemy i życzymy im dużo zapału i energii w wypełnianiu nowych zadań przez całą kadencję. galeria zdjęć


WYJAZD EDUKACYJNY DO KIELC

10 kwietnia bieżącego roku grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Kielc. Wyjazd realizowany był w ramach projektu „Uczeń XXI wieku” przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie. Celem podróży było uczestnictwo w warsztatach „Zdrowa żywność magnesem rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki” organizowanym na terenie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Uczniowie uczestniczyli w trzech wykładach:
1. GMO – korzyści i zagrożenia.
2. Najzdrowsze produkty pod polskim słońcem – z gospodarstw wiejskich.
3. Żywność konwencjonalna a żywność ekologiczna.
Bardzo rekreacyjnym elementem wyjazdu było zwiedzanie VII Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, 2015 – Targi Kielce, na których prezentowane były ozdoby ogrodowe z drewna, wykliny, gipsu, wytwory rękodzielnicze. Swoją ofertę towarową przedstawiały szkółki drzew i krzewów ozdobnych. Targi AGROTRAVEL 2015 uświetniły liczne degustacje Lokalnych Grup Działania z całej Polski. galeria zdjęć


Odnawialne Źródła Energii w edukacji według standardów europejski
Zespól Szkół CKR w Gołotczyźnie realizuje ostatni etap Projektu
Partnerskiego Comenius europejskich szkół rolniczych. Projekt pt. „Zrównoważone zarządzanie energią. Kwestia zrównoważonego rozwoju w projektach dotyczących energii odnawialnej i ich wpływ na rozwój zielonego sektora gospodarki” jest realizowany w latach 2013 – 2015.
W dniach 30.03.- 03.04.2015r. w Belgii odbyło się spotkanie uczniów i
nauczycieli z 6 szkół z 5 krajów Europy.
Program "Carefour 2015" obejmował warsztaty, wizyty edukacyjne, zajęcia sportowe i kulturowe. Uczniowie mieli możliwość wymiany zawodowych doświadczeń na temat odnawialnych źródeł energii z rówieśnikami z innych regionów Europy. Poznali formy pozyskiwania
i sposby zarządzania energią odnawialną. Wyjazdy edukacyjne to okazja do wymiany kulturowej, podniesienia umiejętności językowych.
Na zdjęciach widzimy też wizytę w parlamencie Belgijskim, gdzie przyjmowała nas Pani Minster - Prezydent Fadila Laanan. W parlamencie, zasiadając w ławach parlamentarzystów dyskutowaliśmy o rola odnawialnych źródeł energii, która jest coraz bardziej oczywista, a obecne i przyszłe pokolenia muszą być szczególnie tego świadome, aby we właściwy sposób gospodarować dobrami
naturalnymi. W szczególności zaś uczniowie związani pracą z sektorem zielonym powinni być świadomi jak ważny jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. galeria zdjęć


MARZEC

Turniej maszyn - wodnych i wiatrowych

21.03.2015r. uczniowie z klasy 1RTH - Arek Falba, Kuba Oglęcki, Kuba Knap i Bartek Kowalski z opiekunem panem Adrianem Gutkowskim uczestniczyli w ,,IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych’’ w Piasecznie.
Organizatorem tego Turnieju była Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. W Turnieju Maszyn Wodnych turbiny wykonane przez zawodników konkurowały w dwóch kategoriach MOC i WYDAJNOŚĆ. Uczniowie z Naszej Szkoły rywalizowali z 19 drużynami i zajęli ostatecznie 9 miejsce.
Turniej to nie tylko rywalizacja ale także świetna zabawa podczas, której zawodnicy mogą podpatrzeć jakie rozwiązania zastosowali w swoich turbinach inni uczestnicy. W listopadzie odbędzie się Turniej Maszyn Wiatrowych w którym również młodzież z ZS CKR w Gołotczyźnie weźmie udział. więcej informacji http://turniejmaszyn.pl/

 galeria zdjęć

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzą:
Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie

Wycieczka do Warszawy

W ramach projektu "Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” w dniu 31 marca grupa uczniów Naszej Szkoły uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.
W programie było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, Stadionu Narodowego i Planetarium w Centrum Nauki Kopernik.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, gdzie grup podzielona została na 17 osobowe zespoły tematyczne: biologiczny i dwa chemiczne. Przez dwie godziny w tych laboratoriach przeprowadzaliśmy doświadczenia. W pracowni biologicznej z zakresu fluorescencji – zjawiska emitowania światła przez związki organiczne i żywe organizmy, zaś w laboratorium chemicznym oznaczano kationy.
Po części praktycznej uczniowie samodzielnie zwiedzali ścieżki edukacyjne, na których w zależności od zainteresowań można było przeprowadzać doświadczenia. W razie potrzeby była możliwość zwrócenia się o pomoc do animatorów pracujących w każdej galerii, którzy objaśniali działanie eksponatów i opowiadali o zjawiskach naukowych. Największe zainteresowanie wzbudziła trasa „Człowiek i środowisko”, gdzie zwiedzający sami stawali się eksponatem. Przedmiotem obserwacji na tej ścieżce było własne ciało, jego sprawność, ograniczenia i możliwości, tajemnice zmysłów, postrzegania czasu i funkcjonowania w otaczającym środowisku. Dużym zainteresowaniem cieszy się również ścieżki: „Świat ruchu”, „Strefa światła” czy „Korzenie cywilizacji”. Zainteresowani mogli odwiedzić Teatr Robotniczy oraz Teatr Wysokich Napięć.
Po zwiedzaniu „Kopernika” pojechaliśmy do Stadionu Narodowego. Tam zapoznaliśmy się ze wszystkimi szczegółami technicznymi funkcjonowania tego obiektu od szatni zawodników do korony stadionu.
Zmęczeni wspinaniem się po trybunach stadionu mieliśmy możliwość odpocząć w wygodnych fotelach Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Odbyła się tu prezentacja ”Niebo Kopernika” przedstawiająca wiosenny gwiazdozbiór naszego nieba i bardzo interesująca prezentacja filmu o ewolucji klimatu naszej planety.
Opiekunami z ramienia szkoły były Panie; Małgorzata Terlikowska i Eliza Podlecka i Panowie: Adrian Gutkowski i Andrzej Brzozowski. galeria zdjęć


Szkolenie - Płatności obszarowe na 2015r.
Dnia 26.03.15. odbyło się spotkanie przedstawiciela Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego z młodzieżą z uczniami Technikum kształcaego w zawodzie technik rolnik i technik agrobiznesu.
Tematem spotkania były Dopłaty bezpośrednie na 2015r.
Młodzież na spotkaniu dowiedziała się o zaistniałych zmianach i nowych zasadach w naliczaniu dopłat. Zapoznała się również z nowymi pojęciami związanymi z tym tematem. Miała również okazję wziąć udział w wypełnianiu przykładowego wniosku. galeria zdjęć


PASJE NASZYCH UCZNIÓW
Uczeń klasy I FT Marcin Jankowski podobnie jak jego koledzy z III klasy swoją codzienną pracę w gospodarstwie i publikują w serwisie YouTube.
W swoich filmach pokazują, że praca w polu nie jest nudna, do dyspozycji mają nowoczesne maszyny oraz nowoczesny sprzęt do nagrywania.
Swoją rolniczą pasją dzieli się na kanale YouTube, gdzie publikuje bardzo interesujące i dobrze udźwiękowione filmy wideo.
Odwiedź kanał SAMELAMBORGHINI w serwisie YouTube i obejrzyj więcej filmów.


KONKURS IM. BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
Miło nam poinformować, że Kamila Maria Kamińska, uczennica kl. III Technikum Architektury Krajobrazu zajęła II miejsce w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka pod hasłem: „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” skierowany do młodzieży w wieku od 14 do 19 lat, w kategorii plastycznej. Kamila namalowała pracę pt. „Bezwarunkowa miłość”.
Gratulujemy Kamili kolejnego sukcesu.


GOŁOTCZYZNA W PODWÓJNEJ KORONIE SIATKARSKIE !!!!!!
Jak wcześnie zapowiadaliśmy, po zdobyciu Mistrzostwa Powiatu, nasza męska reprezentacja stanęła przed szansą zdobycia I miejsca w Młodzieżowej Lidze Siatkówki. Wystarczyło wygrać jeden mecz i … UDAŁO SIĘ… !!!!!!! W finałowym meczu nasi chłopcy pokonali Zespół Szkół nr 1 w Ciechanowie 3:0 i tym samym zdobyli tytuł „ MISTRZÓW ”.. !!!!!!!
Zacznijmy do początku. W październiku zgłosiliśmy się do rozgrywek Ligi. Razem z nami wzięło w niej udział 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu ciechanowskiego: ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, ZST, I LO, wszystkie szkoły z Ciechanowa, no i My: Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie. Drużyny podzielono na dwie grupy. Jako zwycięscy poprzedniej zostaliśmy rozstawieni a razem z nami zagrały zespoły z I LO i ZST w Ciechanowie. Graliśmy mecz i rewanż i … bez porażki trafiliśmy do Finału !!! Na drodze do sukcesu stanęła nam drużyna z „Bema”, czyli ZS nr 1. Było trochę nerwowo ale cały czas kontrolowaliśmy grę. Po dobrym meczu, godnym finału… POKONALIŚMY … Zespół Szkół nr 1, BEZ STRATY SETA 3:0. Cały nasz zespół grał mądrze i pewnie. Nikt nie zawodził. Nawet pierwszoklasiści przyglądając się grze starszych kolegów nabrali pewności siebie , co dobrze rokuje na przyszłość. Po zwycięstwie była wielka radość . W dwóch dotychczasowych edycjach Ligi… Gołotczyzna wygrała…OBYDWIE !!! Obroniliśmy tytuł !!! Gratulujemy…!!!
Na zdjęciach nasi siatkarze i …. „ tak smakuje złoto …” oraz radość ze zdobycia DWÓCH tytułów: „MISTRZÓW POWIATU” i „MISTRZÓW MŁODZIEŻOWEJ LIGI SIATKÓWKI”.
Dziękujemy organizatorom i zapewniamy, że za rok znów staniemy do walki…walki o najwyższą stawkę…


MISTRZOWIE LIGI
 

Chłopcy zostali Mistrzami Ligi!!!
W finale II edycji rozgrywek Ciechanowskiej Ligi Siatkówki po raz kolejny udowodnili, że są najlepsi.
Wygraną 3:0 z ZS nr 1 w Ciechanowie przypieczętowali swój sukces.
Dziewczęta zajęły w lidze 6 miejsce. galeria zdjęć


Turniej -  „Zespół Szkół w Gołotczyźnie wczoraj i dziś”

20 MARCA 2015r.

20 marca 2015 r. odbył się w naszej szkole dla gimnazjalistów turniej „Zespół Szkół w Gołotczyźnie wczoraj i dziś”. Do turnieju przystąpiły trzy drużyny z Sońska, Gąsocina i Regimina. W trzyetapowych zmaganiach gimnazjaliści wykazywali się wiedzą na temat historii szkoły, patrona. Dla dobrze przygotowanych drużyn nie były też problemem pytania dotyczące gospodarstwa szkolnego, maszyn oraz inwentarza. Sporo emocji i radości wzbudziły konkurencje zręcznościowo- sportowe, które przeplatały pytania teoretyczne. Po bardzo wyrównanej walce o ostatecznej klasyfikacji zdecydowało koło fortuny. Najwięcej szczęścia mieli gimnazjaliści z Gąsocina, którzy ostatecznie zwyciężyli w turnieju. Na pozostałych miejscach uplasowały się Gimnazja z Sońska – II miejsce i Regimina – III miejsce. Bardzo serdecznie dziękujemy gimnazjalistom oraz ich opiekunom za wspólnie spędzony piękny wiosenny dzień. galeria zdjęć
Skecz w wykonaniu uczniów ZS CKR w Gołotczyźnie oglądaj


MIĘDZYNARODOWE TARGI ROLNICZE W PARYŻU

Delegacja Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie uczestniczyła w międzynarodowych targach rolniczych w Paryżu.
Międzynarodowa wystawa rolnicza w Paryżu na stałe wpisała się kalendarz wydarzeń szkolnych. W każdym roku, w lutym czteroosobowa drużyna z opiekunami wyrusza do stolicy mody światowej na konkurs … rolniczy! Wspaniałe wydarzenie pozostawia wspomnienia, a wrażenie jest niesamowite. Na wystawie prezentują się wytwórcy serów z prowincji od Alp po Pireneje, hodowcy ostryg znad Atlantyku i Morza Śródziemnego, a producenci win, armaniaku, calvadosa – trudno wymienić. Oszałamia wielość kultur, terytoria zamorskie tak kolorowe jak egzotyczne kwiaty na ich stoiskach i przyprawy nie do rozpoznania, bo do nas docierają tylko sproszkowane w torebkach….

Minister Rolnictwa Francji, Pan Stephane Le Foll zaprosił nas (ponad 100 uczniów szkół rolniczych z 23 krajów) nie tylko na targi, ale też spotykał się z nami każdego dnia. Chętnie spotykał się uczestnikami, rozmawiał o naszych planach, o szkole, o rolnictwie. Do szkoły, w której pracował jako nauczyciel wyjeżdża czwórka uczniów z Gołotczyzny na wakacyjne praktyki! galeria zdjęć


Dobre praktyki w szkolnictwie zawodowym - seminarium

W dniu 3 marca 2015 r. w siedzibie Ambasady Brytyjskiej w Warszawie odbyło się polsko-brytyjskie seminarium na temat szkolnictwa zawodowego. Spotkanie zostało zorganizowane przez British Council i Ambasadę Brytyjską, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W seminarium na zaproszenie British Council w Warszawie, brała udział P. dyr. Wiesława Gąsiorowska . Było to owocne spotkanie, zwłaszcza dla naszej szkoły, gdzie współpraca międzynarodowa wzbogaca naszą ofertę o praktyki u zagranicznych pracodawców. W dobie mobilności i uczenia się przez całe życie jest to szczególnie cenne dla naszych uczniów i absolwentów. czytaj więcej


LUTY

NIE MA MOCNYCH NA GOŁOTĘ!
Uczymy mistrzów!!!!! Zapraszamy do drużyny! Marzą Ci się puchary? Z nami sięgniesz po złote!!!
Nie było mocnych na naszą męską reprezentację siatkarzy. W rozegranym na miejskiej hali w Ciechanowie turnieju o Mistrzostwo Powiatu nasi chłopcy okazali się najlepsi :). Do rozgrywek zgłosiło się siedem reprezentacji. Nasza szkoła w grach eliminacyjnych trafiła do jednej grupy z I LO w Ciechanowie. ZS nr 1 i ZS nr 3. Przez fazę grupową przeszliśmy jak burza. Bez straty jednego seta pokonaliśmy wszystkich przeciwników. Na drodze do zdobycia 1 miejsca stała nam drużyna z ZS nr 2 w Ciechanowie. Będący w tym dniu w dobrej dyspozycji nasi siatkarze pokonali przeciwników 2:0 :). Jesteśmy mistrzami powiatu!
Niebawem kolejna szansa na sukces. Nasi chłopcy zagrają w finale Międzyszkolnej Ligi Siatkówki. Liczymy na podwójną koronę!
Również nasze panie startowały w Mistrzostwach Powiatu. Na turniej zespół pojechał w bardzo okrojonym składzie. Zdziesiątkowana kontuzjami i chorobą drużyna, pokazała charakter i wolę walki zajmując IV miejsce. Obydwu drużynom gratulujemy! galeria zdjęć


LUBIĘ WSZYSTKIE ROŚLINY

Zapraszam wszystkich do powtórki z roślin ozdobnych i nie tylko... Na naszej stronie i fb systematycznie będą pojawiały się artykuły dotyczące roślin.

Wszystkich miłośników roślin a szczególnie uczniów kształcących się w zawodzie technik Architektury Krajobrazu i Technik Ogrodnik zapraszamy do lektury.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - BOHATEROWIE NIEZŁOMNI"


Miło nam poinformować, że uczennica klasy III Technikum Architektury Krajobrazu Kamila Kamińska zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, praca plastyczna w etapie regionalnym IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" galeria zdjęć

Podsumowanie konkursu w Lublinie galeria zdjęć


OLIMPIADA MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH
 

Dnia 27 lutego 2015 r na Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczym w Siedlcach odbyła się po raz kolejny wojewódzka Olimpiada Młodych Producentów Rolnych, w której wzięli udział studenci, uczniowie szkół rolniczych oraz rolnicy.
Z naszej szkoły w tejże olimpiadzie udział wzięło 6 uczniów uczących się w technikum rolniczym.
Sukces odniósł uczeń klasy III PAWEŁ SILSKI zdobywając II miejsce i tym samym zakwalifikował się do szczebla centralnego. Życzymy mu powodzenia. galeria zdjęć


PROJEKTY - TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
 

Klasa czwarta Technikum Architektury Krajobrazu nie próżnuje, pomimo nieubłaganie zbliżającego się końca roku:)
Właśnie "męczą się" nad kolejnym projektem zieleni. Tym razem temat jest ciężki, choć wdzięczny- "Zagospodarowanie terenu przy przedszkolu".
Dziewczyny są bardzo dzielne. Nikt im nie odpuszcza do końca:)
Są twórcze i wytrwałe. A to w tym zawodzie liczy się najbardziej! Powodzenia:)" galeria zdjęć


Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Wśród młodzieży naszej szkoły są uczniowie, którzy osiągają bardzo wysokie noty i to one mają wpływ na otrzymanie stypendium Prezesa rady Ministrów.

Od 2012 roku stypendystką Prezesa Rady Ministrów jest Emilia Wiśniewska, uczennica klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie Technik Agrobiznesu.

Wywiad z Emilią TC - czytaj dalej


WYJAZD DO ŁODZI

W dniu 20 lutego 2015 r. w ramach projektu "Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Bydła Świń i Drobiu w Łodzi.
W tym roku po raz pierwszy Targi zorganizowano w nowej hali EXPO i MOSIR . We wcześniejszych latach targi odbywały się na hali sportowej Atlas Arena. Organizatorami targów były federacje, związki hodowców i producentów różnych gatunków zwierząt, Izba Rolnicza, regionalne związki hodowców, ODR i inne instytucje zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt. Podczas Targów ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy prezentowało bogata ofertę wszystkiego, co niezbędne w produkcji zwierzęcej począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie budynków inwentarskich, maszyny do zbioru i konserwacji pasz, ciągniki. Równocześnie w czterech salach konferencyjnych odbywała się sesja naukowo-techniczna, gdzie wygłaszane były referaty moderowane przez wybitnych naukowców i praktyków, wśród których nie zabrakło tak uznanych w branży nazwisk jak: prof. Z. Kowalski, prof. Z. Pejsak, czy dr Z. Lach. W przerwach między wykładami przeprowadzono debaty poruszające najbardziej istotne tematy nurtujące polskich rolników.
Nasz pobyt w Łodzi zakończyliśmy obiadem w restauracji w Centrum Łodzi.
W wyjeździe na Targi FEMA uczestniczyli uczniowie kształcący się w zawodzie Technik Rolnik, oraz troje opiekunów: Małgorzata Terlikowska, Bronisława Olszewska i Andrzej Brzozowski. galeria zdjęć


ZAPROSZENIE
Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie z przyjemnością zaprasza uczniów z Gimnazjum do wzięcia udziału w Turnieju pt. „Zespół Szkół w Gołotczyźnie wczoraj i dziś”
Tematem konkursu będzie: Aleksander Świętochowski, Aleksandra Bąkowska, pozytywizm, Gołotczyzna i okolice.
ZAPROSZENIE pobierz plik

REGULAMIN pobierz plik

KARTA ZGŁOSZENIOWA pobierz plik1, pobierz plik2


DZIEŃ PATRONA


20 lutego 2015 roku w Zespole Szkół CKR w Gołotczyźnie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona. Obchody tego ważnego dla życia szkoły dnia rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Sońsku. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się na cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie Aleksandra Świętochowskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w murach ZS CKR w Gołotczyźnie.
Oficjalnego otwarcia obchodów dokonała Pani Wiesława Gąsiorowska, Dyrektor Szkoły. Powitała przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów, po czym w swym przemówieniu przypomniała wszystkim sylwetkę Posła Prawdy, założyciela szkoły „Bratne”, wielkiego społecznika, propagatora oświaty oraz idei pozytywistycznych. W kolejnej części uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, dzięki któremu zostali włączeni do grona Bratniaków. Nie zabrakło również wystąpień zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał Pan Jarosław Wałaszyk, kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, który wygłosił referat pt. „Aleksander Świętochowski – listy”. Kolejną osobą uświetniającą uroczystość swym przemówieniem była Pani Agata Pawłowska, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie, która podzieliła się ze zgromadzonymi refleksjami na temat Patrona i jego jakże istotnej roli w kształtowaniu osobowości uczniów ZS CKR w Gołotczyźnie.
Po części oficjalnej, uczniowie zaprosili zebranych na program artystyczny inspirowany twórczością Aleksandra świętochowskiego: dramatem „ Piękna”, listami do Marii Żydowo, aforyzmami. Jednym z głównych problemów Twórczości Posła Prawdy było pokazanie potęgi kobiecej w stosunkach obyczajowych. Młodzi aktorzy (Klaudia Stańczak II PT, Bartosz Kowalski I FTH, Artur Trentowski I FT) zaprezentowali fragment dramatu, pokazującego mroczne tajniki duszy kobiecej. W dalszej części młodzież odsłoniła oblicze Świętochowskiego nie tylko jako niezwykłego pisarza, ale jako zwykłego człowieka, który potrafił w realnym świecie poszukać gamy uczuć cierpienia i miłości. Dwoje uczniów (Magdalena Andrzejak II PT, Jakub Knap I RTH) wcieliło się w postaci Mari Żydowo i Aleksandra Świętochowskiego. Poznanie młodziutkiej Marii zmieniło życie osobiste dojrzałego mężczyzny i poważnie wpłynęło na działalność pisarską. Zaprezentowano listy przepełnione miłością, uczuciem, nad którym zakochani nie chcieli i nie potrafili zapanować. Całość została uzupełniona o aforyzmy autorstwa Patrona w wykonaniu prowadzącej Elżbiety Ambroziak IV MTH oraz Emilii Wiśniewskiej IV MTH, a także pięknymi utworami muzycznymi o miłości ( szkolny zespół muzyczny - Klaudia Augustyniak IV FTH, Sandra Zaręba I FTH).
Pieczę nad częścią artystyczną uroczystości sprawowali Pani Jolanta Czerwińska, Pani Patrycja Pajor-Wesołowska i Pan Paweł Stawiński.
Na zakończenie Pani Wiesława Gąsiorowska, Dyrektor Szkoły podziękowała występującym i opiekunom za przygotowanie programu artystycznego oraz wszystkim zgromadzonym za przyjęcie zaproszenia i przybycie na uroczystość szkolną. Następnie zaprosiła na degustację regionalnych przysmaków z Gołotczyzny, przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych (klasa I i II PT). galeria zdjęć

 

DZIEŃ PATRONA

20 LUTEGO 2015r.

Program uroczystości
10.00 - Msza Święta – kościół parafialny w Sońsku
11.30 – Część oficjalna

  • Uroczyste otwarcie – Dyrektor Szkoły, Pani Wiesława Gąsiorowska

  • Ślubowanie klas pierwszych

  • Referat „Aleksander Świętochowski - listy” – Pan Jarosław Wałaszyk, kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

12.30 – Część artystyczna

  • Montaż słowno – muzyczny

  • Projekcja filmu pt. „Miłość stulecia”

13.30 - Zakończenie uroczystości – Dyrektor Szkoły, Pani Wiesława Gąsiorowska.
„Regionalne przysmaki z Gołotczyzny” - degustacja


„Szkółkarstwo sadownicze i ozdobne w XXI wieku”

W dniach od 11.02. do 13.02.2015 w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się seminarium pod tytułem „Szkółkarstwo sadownicze i ozdobne w XXI wieku.” Uczestniczyły w nim dwie nauczycielki z naszej szkoły panie Dorota Bobek i Katarzyna Rokicka. Tematyka wykładów poświęcona była metodom rozmnażania wykorzystywanym w szkółkarstwie sadowniczym i ozdobnym, produkcji podkładek oraz ochronie przed szkodnikami i chorobami w szkółkach. W trakcie seminarium zorganizowano wyjazd do nowoczesnego Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja i Szymona Nowakowskich w Żdżarach koło Nowego Miasta, gdzie uczestnicy mogli przyjrzeć się jak wygląda szczepienie w praktyce oraz zapoznać się z najnowszej generacji maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi w szkółkarstwie. galeria zdjęć


Trwa kurs koparko – ładowarki...


Trwa kurs koparko – ładowarki, który jest kolejnym kursem w ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy”.
Celem teoretycznego i praktycznego kształcenia jest przygotowanie uczestników do uzyskania kwalifikacji operatora koparko -ładowarki.
W zajęciach uczestniczy 10 osób. Jedną z perełek kursu jest Małgosia - uczennica klasy IV MTH :-).
Uczniowie kończący szkolenie zdobędą uprawnienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług koparko-ładowarką. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych uczniowie zapoznają się z budową i zasadą działania koparko-ładowarki, technologią robót, bezpieczeństwem i higieną pracy. Zajęcia kończą się egzaminem.
Trzymamy kciuki za uczestników! galeria zdjęć


Konferencja MODR w Poświętnem


W dniu 10 lutego 2015r uczniowie z klasy II FTH (Beata Pawlak, Dominik Lazarski i Damian Lęda) z ZS CKR w Gołotczyźnie uczestniczyli wraz z opiekunem panem Adrianem Gutkowskim w konferencji pt. ,,Prawidłowa uprawa ziemniaka’’.
Otwarcia konferencji dokonał dyrektor MODR, Odział Poświętne w Płońsku Łukasz Lewandowski.
W pierwszej części konferencji wykłady wygłosili wykładowcy IHAR Radzików dr Wojciech Nowacki - ,,Aktualne problemy w produkcji ziemniaka. Znaczenie odmiany i agrotechniki w programie integrowanej ochrony ziemniaka” oraz dr Cezary Trawczyński ,,Nawożenie jako jeden z głównych czynników warunkujących wzrost i jakość plonu ziemniaka”.
W drugiej części przedstawiciel z firmy Europlant – Krzysztof Korolewicz mówił o charakterystyce odmian ziemniaka.
Ostatni wykład podczas konferencji pt. ,,Oferta preparatów do ochrony ziemniaka firmy Arysta LifeScience Polska’’ wygłosił dr Wojciech Fabisiewicz.
Podczas przerwy w konferencji uczniowie mogli zwiedzić stanowiska firm: Europlant, Arysta LifeScience, Luvena, Centrala Nasienna w Warszawie
. galeria zdjęć


 

W dniach 14 - 16 stycznia w Reykjaviku P. Dyr. Wiesława Gąsiorowska uczestniczyła w seminarium pn. "Kształcenie zawodowe w miejscu pracy" w ramach programu ERASMUS+ , organizowanego przez Islandzką Narodową Agencję. Celem seminarium było zainicjowanie nowych projektów dla szkolenia zawodowego, powiązanego z otoczeniem biznesowym.
This month our Scandinavian EUROPEA colleagues took part in the ERASMUS+ Contact Seminar organised in Reykjavik by the Icelandic National Agency. The main objective of the event was to develop new project ideas and prepare applications on work-based learning in VET Emotikon smile


WALENTYNKI 2015

13 lutego 2015r. w naszej szkole obchodzone były Walentynki czyli Święto Zakochanych.
Już od rana panowała radosna atmosfera, wszędzie rozwieszone były walentynkowe dekoracje, które wprowadzały w romantyczny nastrój.
Walentynki to ulubione świetno na całym świecie, wszyscy ludzie wysyłają sobie wówczas kartki. Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji Pocztę walentynkową.
Każdy miał możliwość przesłania wybranej osobie walentynkę z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa bądź miłości.
Została również w tajnym głosowaniu wyłoniona najbardziej sympatyczna para w ZS CKR w Gołotczyźnie.
Zwycięzcami zostali Mariolka Delura i Krystian Łucjanek.
Z okazji Walentynek życzymy zakochanym dużo miłości i wzajemnego zrozumienia, a singlom by ten dzień spędzili w miłym towarzystwie i aby znaleźli swoją "drugą połówkę". galeria zdjęć


STUDNIÓWKA 2015

Tradycyjnie miesiąc styczeń i początek lutego to czas studniówek w szkołach średnich. Maturzyści Zespołu Szkół CKR z Gołotczyzny wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzicami bawili się w lokalu „Bianco” w Ciechanowie w sobotni wieczór 7 lutego. Przybyłych gości powitali przedstawiciele młodzieży – Małgorzata Goździewska i Robert Piotrowski. Następnie Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska odczytała list Ministra Marka Sawickiego skierowany do tegorocznych maturzystów z życzeniami dobrej zabawy. W imieniu Rodziców Pani Iwona Morawska podziękowała dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie obecnych maturzystów a Ci pięknymi bukietami kwiatów podziękowali nauczycielom.
Utalentowana muzycznie maturzystka – Klaudia Augustyniak piosenką „Jest dobrze” wprowadziła uczestników uroczystości w optymistyczny nastrój. Dźwięki poloneza zapoczątkowały wspólną zabawę. W pierwszych parach można było podziwiać Panią Dyrektor Wiesławę Gąsiorowską, Pana Wice-dyrektora Adama Łukasiewicza i wychowawców klas: Pana Romana Durzyńskiego i Pana Krzysztofa Kacprzaka, oczywiście w towarzystwie uczniów.
Układ taneczny przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Pani Anna Oleksiak i Pan Dariusz Przyborowski. Piękne kreacje, fryzury oraz efektowny układ figur tanecznych poloneza to moment, na który czekają rodzice uczniów i pozostali uczestnicy.
Wiele emocji wzbudziły także pamiątkowe zdjęcia. To one po latach pozwolą obecnie młodym ludziom wracać wspomnieniami do ich pierwszego dorosłego balu….. galeria zdjęć
Lucyna Berent – obecna wychowawczyni klasy IV MTH

Tygodnik Ciechanowski "Krokiem poloneza do

matury" - czytaj dalej

 


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

10 lutego 2015r. w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organiz

owane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego Internetu.
Zachęcam do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi inicjatywy zamieszczonymi na stronie http://www.saferinternet.pl/pl/


STYCZEŃ

ZWIERZĘTA W SZKOLNYM GOSPODARSTWIE

Kozy, krowy, owce....
Dzięki uprzejmości ZSCKR w Bobowicku nasza zagroda szkolna powiększyła się o trzy kózki,  4 lutego 2015 r.o godzinie 8.00 w przyszła na świat mała kózka a już w następnym tygodniu urodziły się bliźniaki:).. Małe są silne i pełne energii.
W grudniu nasza szkoła zakupiła sześć sztuk bydła rasy mięsnej- HEREFORD. Przyjechały do nas ze Stadniny Koni Rzeczna, która położona jest w województwie warmińsko – mazurskim. Mamy nadzieję, że stado będzie się powiększać.
Stado owiec Wrzosówek również czeka na swoje potomstwo, tymczasem wspiera kózki. :) galeria zdjęć1, galeria zdjęć 2


PASJE NASZYCH UCZNIÓW

Uczniowie klasy III FT Adrian Czarnecki i Przemek Szubielski filmują swoją codzienną pracę w gospodarstwie i publikują w serwisie YouTube.
W swoich filmach pokazują, że praca w polu nie jest nudna, do dyspozycji mają nowoczesne maszyny, a łączna powierzchnia ziemi, którą uprawiają to aż 120 hektarów. Pomimo obowiązków szkolnych i pomocy w gospodarstwach, przyszli rolnicy znajdują czas na dodatkowe zajęcia. Swoją rolniczą pasją dzielą się na kanale YouTube, gdzie publikują bardzo interesujące i dobrze udźwiękowione filmy wideo.
Odwiedź kanał BRCZARNI oraz FarmAgriPolska w serwisie YouTube i obejrzyj więcej filmów.


KURS SPAWACZA METODĄ MIG/MAG
 

W ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” odbył się kurs spawacz metodą MIG/MAG.
W pierwszej edycji kursu wzięło udział 10 chłopców z naszej szkoły. Odbyli oni 145 godzinny kurs w czasie, którego opanowali umiejętności spawania w osłonie gazów aktywnych i obojętnych. Uzupełnili swoje wiadomości teoretyczne oraz praktyczne z zakresu spawania, budowy sprzętu spawalniczego oraz procesów fizycznych i chemicznych zachodzących podczas spawania. galeria zdjęć


PRACOWNIA SPAWANIA
 

W ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” został zakupiony sprzęt do pracowni spawania.
W ramach projektu zakupiono:
- Półautomaty spawalnicze z butlami
- Druty spawalnicze
- Reduktor gazowy
- Stoły spawalnicze ażurowe (z rusztem)
- Imadła warsztatowe
- Stołki warsztatowe
- Kurtyny spawalnicza z ekranem spawalniczym
- Wykładzinę spawalniczą
- Przyłbice spawalnicze
- Spoinomierze
- Środki ochrony indywidualnej spawacza galeria zdjęć


Egzamin R.03 - dobiegł końca.

Od 9 do 16 stycznia b.r. w naszej szkole odbywały się egzaminy zawodowe dla kwalifikacji R.03 – Rolnik. Do teoretycznej i praktycznej części przystąpiło 43 zdających. Pierwsza część – teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu. Do drugiej – praktycznej wymagany był strój roboczy. Nie było łatwo. Egzamin składało się z dwóch zadań.
Wyniki egzaminu będą znane w terminie późniejszym. Liczymy, że wszystkim się powiodło. galeria zdjęć:


23 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 11.01. 2015 r. dobiegł końca. Pieniądze zbierane przez rzesze wolontariuszy zostaną przeznaczone dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Z naszej szkoły kwestowały: Klaudia Augustyniak, Ania Krywalska i Iza Sendrowska z kl. IV MTH, Ania Karpińska i Lidka Mazańska z kl. III MTH oraz Anita Tańska i Magda Andrzejak z kl. II PT. Dziewczęta zebrały łącznie 1011.53 zł., w tym sama Klaudia pozyskała 450.25 zł. Wszystkim wolontariuszkom dziękujemy za pomoc niesioną innym.


 Wydarzenie sportowe

W ramach „Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia z PCK”, tegoroczna zwyciężczyni etapu szkolnego olimpiady Dorota Podgródna zaproponowała uczniom naszej szkoły udział w wydarzeniu sportowym p.n. Turniej Tenisa Stołowego. Celem turnieju było zachęcenie młodzieży do czynnego uprawiania sportu i koleżeńskich rozgrywek. Zaproszenie Doroty przyjęli uczniowie z klas II FTH i III MTH. Zawodnicy walczyli z entuzjazmem i zaciętością. Drużynowo wygrała klasa III MTH.
Gratulujemy zwycięzcom sukcesu, a Dorocie pomysłu na promocję zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej. W organizacji imprezy Dorotę wspomagali - opiekunka SK PCK i nauczyciele wychowania fizycznego. Oceny uczestników Turnieju były jednoznaczne – warto organizować rozgrywki sportowe, bo to połączenie z pożytecznym. No i zdrowie przede wszystkim!
Na zdjęciach: organizatorka – Dorota Podgródna, zawodnicy i kibice. galeria zdjęć


KURS PRAWO JAZDY KATEGORII B


W ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” 10 uczniów naszej szkoły brało udział w kursie prawa jazdy kategorii B. W ramach kursu uczniowie odbyli 30 godzinne szkolenie teoretyczne oraz każdy indywidualnie odbył 30 godzin zajęć praktycznych.
Obecnie uczniowie czekają na egzamin, który potwierdzi zdobyte umiejętności.
Trzymamy kciuki. Życzymy szerokiej drogi. galeria zdjęć


GRUDZIEŃ

 
 

Zdrowych, pełnych ciepła, wiary i życzliwości Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2015 w imieniu całej społeczności ZS CKR w Gołotczyźnie życzy

Wiesława Gąsiorowska Dyrektor Szkoły

 

 

.

 


ŚWIĄTECZNA CHOINKA
Nasza szkoła jest jedną z 45 szkół, których organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W okresie świąt Bożego Narodzenia w holu Ministerstwa została udekorowana choinka, na której znajdują się wyjątkowe bombki. Zostały one ozdobione graficznymi symbolami oraz wizerunkami szkół ministerialnych. galeria zdjęć


WIGILIA SZKOLNA

19 grudnia spotkaliśmy się wraz z całą społecznością szkolną, by uczcić pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa. Mimo, iż Tajemnicę Bożych Narodzin obchodzimy w Kościele od IV wieku, to stale odkrywamy ją na nowo, i wciąż jest ona niewyczerpana, nienazwana do końca…
Dzisiaj – po upływie dwudziestu wieków – wyposażeni w całą wiedzę teologiczną przekazywaną przez Kościół, wiemy, że Jezus rodzi się wszędzie, gdzie ktokolwiek oczekuje Jego przyjścia.
Misterium Bożonarodzeniowe przenoszące nas w klimat wydarzeń sprzed ponad 2000 lat, które miały miejsce w Betlejem, przygotowała młodzież w następującej obsadzie:
Maryja – Anna Szymańska
Józef – Aleksander Krajczyński
Pasterze – Adam Sobieraj, Patryk Kaczor
Królowie – Damian Tomaszewski, Adrian Łucjanek
Ojciec – Marcin Szerewicz
Matka – Elżbieta Ambroziak
Dorosłe dzieci powracające do domu – Patrycja Falenta, Przemysław Komorowski
Narratorzy – Anna Krywalska, Izabela Sendrowska, Klaudia Trzmielewska
Głos zza sceny – Krzysztof Iłowski
Prowadząca – Magdalena Andrzejak
Oprawa muzyczna (śpiew kolęd i pastorałek) – Lidia Mazańska i Elżbieta Ambroziak pod kierunkiem Pana Pawła Stawińskiego
                                                               Klaudia Stankowska

galeria zdjęć


Przedstawiciele XI Drużyny Harcerskiej Borowiki ze Szkoły Podstawowej w Sońsku przekazali na ręce pani Dyrektor Wiesławy Gąsiorowskiej Betlejemskie Światełko Pokoju.
 


SZKOLENIE ZORGANIZOWANE PRZEZ MRIRW W WARSZAWIE

Uczniowie klas: III FT, III FTH, II PT i II FT w dn.10-12.12.2014 uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W środę i piątek w sali konferencyjnej MRiRW wysłuchali wykładów o tematyce: rolnictwo ekologiczne, poznaj zdrową żywność, polskie produkty krajowe i regionalne, płatności bezpośrednie 2015-2020, realizacja PROW 2007-2013, nowy PROW na lata 2013-2020. W czwartek udali się do gospodarstwa agroturystycznego w Julianówku koło Mińska Mazowieckiego gdzie podczas warsztatów wykonywali własnoręcznie ozdoby choinkowe, piekli świąteczne pierniki, śpiewali kolędy, zwiedzali gospodarstwo.

Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży była możliwość odwiedzenia budynku Ministerstwa oraz spotkanie z jego pracownikami oraz Panem Ministrem Tadeuszem Nalewajkiem. galeria zdjęć


Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

Bardzo dobrze wypadli nasi tenisiści stołowi w Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym.
Co prawda nie udało się Krzysztofowi Iłowskiemu obronić tytułu mistrzowskiego sprzed roku, ale trzy medale naszych reprezentantów cieszą.
Krzysiek Iłowski w finale po zaciętej grze przegrał z Karolem Drążkiem (I LO Ciechanów) 3:2 i został wicemistrzem powiatu.
Super zawody rozegrała Klaudia Stańczak, która zdobyła srebrny medal. Klaudia dopiero w finale doznała porażki i musiała uznać wyższość swojej przeciwniczki Anny Karwackiej (ZS nr 1 Ciechanów). Brązowy medal wywalczył Szymon Felczyński. Pozostali nasi tenisiści: Emil Gosik, Kamil Sochowicz oraz Bartek Kowalski zajęli miejsca V-VIII.
Gratulujemy!!!  galeria zdjęć


WYJAZD DO OSTRÓDY

Dnia 11.12.2014 klasa pierwsza technikum kształcącego w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z opiekunami panem Adamem Łukasiewiczem i panem Adrianem Gutkowskim udała się do Zespołu Szkól Rolniczych w Ostródzie.
W czasie tego wyjazdu uczniowie zapoznali się z nowoczesnymi systemami oraz technologiami energetyki odnawialnej. Uczniowie mogli zaobserwować praktyczne zastosowanie nowoczesnych urządzeń do przetwarzania energii..
Poznaliśmy wiele aspektów zastosowania odnawialnych źródeł energii, przykładami jest wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych do ogrzewania wody oraz zasilania oświetlenia sali lekcyjnej. galeria zdjęć


 

 


Konkurs Recytatorski

28 XI 2014 r. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Romantycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, studentów i wszystkich dorosłych miłośników recytacji z terenu powiatu ciechanowskiego.
W tym konkursie brali udział również uczniowie z naszej szkoły: Emilia Wiśniewska IV MTH, Łukasz Skurzyński III FT, i Klaudia Stańczak II PT


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

W dniu 4 grudnia zostały wręczone dyplomy o przyznaniu stypendiów Prezesa Rady Ministrów 43 uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: ciechanowskiego, pułtuskiego, płońskiego, mławskiego i żuromińskiego. Uroczystość odbyła się w oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej. Jej organizatorem była Delegatura w Ciechanowie Kuratorium Oświaty w Warszawie
Z naszej szkoły stypendium otrzymała już po raz trzeci Emilia Wiśniewska z IV klasy Technikum Agrobiznesu.
W czasie uroczystości towarzyszyła jej mama i pedagog szkolny Wanda Kałwa.

Serdecznie gratulujemy Emilce i życzymy jej dalszych sukcesów.


28 XI 2014 r. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Romantycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, studentów i wszystkich dorosłych miłośników recytacji z terenu powiatu ciechanowskiego.
W tym konkursie brali udział również uczniowie z naszej szkoły: Emilia Wiśniewska IV MTH, Łukasz Skurzyński III FT, i Klaudia Stańczak II PT


Poznań – „Gwiazdka 2014”


5 grudnia bieżącego roku grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Poznania. Wyjazd realizowany był w ramach projektu „Uczeń XXI wieku” przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie. Celem podróży było uczestnictwo w XIII Ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych – „Gwiazdka 2014” organizowanym na terenie Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.
Jednym z elementów spotkana była wystawa prezentująca materialne i duchowe tradycje związane ze świętami. Na stoiskach prezentowane były świąteczne tradycje poszczególnych regionów Polski: Radomia, Kutna, Inowrocławia, Pleszewa, Wysokiego Mazowieckiego, Piaseczna, Pisza, Oleszyc, Milówki, Żor, Rawicza, Ostrzeszowa oraz innych krajów: Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Portugalii, Mołdawii.
Stoiska ucharakteryzowane były niczym małe izby kuchenne ze swoistą dla każdego obszaru zastawą stołową, wyposażeniem, ornamentami ściennymi, umeblowaniem. Na stołach serwowano potrawy wigilijne, świąteczne oraz wypieki. Prezentacje uświetniały delegacje w ludowych strojach.
Uczniowie (oprowadzani przez specjalnie przypisaną do grupy szlachciankę) mieli możliwość obejrzenia dekoracji stołów świątecznych oraz degustowania potraw. Obejrzeli wystawę ręcznie malowanych bombek szklanych oraz wzięli udział w pokazie barmańskim. W ramach wyjazdu grupa została oprowadzona po terenie uczelni, obejrzała film prezentujący pracę szkoły. Wyjazd zakończony zost
ał obiadem podanym w przepięknej restauracji filmowej o bardzo oryginalnym wystroju. galeria zdjęć


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


3 grudnia po raz kolejny obchodziliśmy Europejski Dniu Języków Obcych. Jak co roku głównym celem tego dnia jest szerzenie idei wielojęzyczności i zachęcanie do nauki języków obcych.
W tym roku młodzież z klas I PT, I FT, I FTH, II PT, II FT, II FTH, III MTH, III FT i IV MTH przygotowała piosenki, filmy oraz scenki kabaretowe nawiązujące do tego jak Polacy władają językami obcymi.
Spotkanie rozpoczęło się filmem, w którym główne role grali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Nauczyciel języka angielskiego Andrzeja Kurbanow zadawał pytania w języku angielskim i rosyjskim. W tym krótkim teście został sprawdzony autentyczny poziom znajomości języków obcych. Trzeba przyznać że nauczycieli wypadli zaskakująco lepiej od młodzieży, co świadczy o tym że uczniowie muszą jeszcze bardziej się przyłożyć się do nauki :).
Nie zabrakło wielkich emocji i braw. Występom klas przyglądała się cała szkoła, a także jury w składzie: pan dyrektor Adam Łukasiewicz, pani pedagog Wanda Kałwa i pan Paweł Stawiński - muzyk, piosenkarz i nauczyciel języka angielskiego.
Poziom występów był bardzo wysoki i jury miało niemały problem z wyłonieniem zwycięzcy.
Zaprezentowano znane piosenki w języku rosyjskim, angielskim jak również kompozycje własną w trzech językach. Były filmy i klipy muzyczne, krótkie skecze przedstawiające Polaków za granicą.
Po burzliwych obradach jury wyróżniło następujące klasy: 3FT, 1 FT, 1FTH. Organizacja i przebieg dnia był monitorowany przez panią Elizę Podlecką - nauczycielkę języka angielskiego i panią Annę Anuszewską - nauczycielkę języka niemieckiego oraz panią Annę Zbrzezną - nauczycielkę języka angielskiego. Oprawą muzyczną zaopiekował się Paweł Stawiński.
Na koniec imprezy dziewczyny z naszej szkoły zaśpiewały współczesne utwory po angielsku nadając dobry humor nam wszystkim. Andrzej Kurbanow galeria zdjęć


LISTOPAD

DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

Przedstawiciele Szkolnego Klubu HDK Monika Rutkowska, Marta Miłońska i Adam Sobieraj zostali zaproszeni wraz z Dyrektor szkoły i opiekunką klubu do udziału w gali z okazji obchodów „Dni Honorowego Krwiodawstwa” i „Dnia Edukacji Narodowej”. Gala odbyła się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie 26 listopada br. i miała bardzo uroczysty charakter. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o początkach działalności PCK, oklaskiwaliśmy odznaczonych i występującą z artystycznym programem młodzież. My także zostaliśmy docenieni, otrzymaliśmy piękne podziękowania i nagrody rzeczowe. galeria zdjęć


Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Wyłoniliśmy zwyciężczynię szkolnego etapu XXIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia z PCK. Najwięcej punktów uzyskała ucz. Dorota Pdgródna z kl. II PT.
Gratulujemy!
Do olimpiady przystąpiło 54 uczniów z klas I PT, II PT, II MTH. Dorota będzie reprezentować szkołę w etapie rejonowym olimpiady, który odbędzie się w Ciechanowie 19 grudnia br.
Będziemy kibicować!


Konferencja MODR w Poświętnem

W dniu 27 listopada młodzież ZSCKR w Gołotczyźnie uczestniczyła w konferencji z cyklu „Innowacje w produkcji rolniczej – dobre praktyki” pod nazwą „Organizacja żywienia bydła mlecznego o wysokiej wydajności”. Konferencja zorganizowana była z projektu współfinansowanego ze środków UE w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Otwarcia konferencji dokonał dyrektor MODR, Oddział Poświętne w Płońsku Witold Pająk. W pierwszej części konferencji wykłady wygłosili wykładowcy SGHGW w Warszawie nt. „Programowanie żywienia krów o wysokiej wydajności” - dr inż. Marcin Gołębiewski oraz dr inż. Jan Slósarz „Hodowla krów długowiecznych”. W drugiej części była mowa o systemach płatności bezpośrednich i PROW na lata 2014 – 2020.


Szkolenie z Rady Rodziców w dniu 21 listopada 2014 r.

Pani dyrektor w oparciu o pokaz slajdów przedstawiła koncepcję funkcjonowania i rozwoju szkoły, skupiając uwagę rodziców na projektach realizowanych w bieżącym roku szkolnym. Naświetliła udział uczniów w tych projektach i ich wpływ na rozwój młodzieży. Zwróciła się z apelem do rodziców by aktywnie włączyli się w modyfikowanie przedstawionej koncepcji.
Kolejnym prelegentem szkolenia była p wicekurator oświaty. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt współpracy szkoły z rodzicami, będącymi partnerami szkoły. Podkreśliła jak ważna jest frekwencja uczniów na lekcjach. Absencja na zajęciach prowadzi do luk w materiale niezbędnym do opanowania przez uczniów a w dalszej kolejności do problemów z osiągnięciem wymarzonych sukcesów.
Rodzic obok wielu praw, które ma z tytułu kształcenia dziecka ma również i obowiązki. Jednym z nich jest sprawowanie kontroli nad realizowanym najpierw obowiązkiem szkolnym a w szkole ponadgimnazjalnej obowiązkiem nauki. Należy zachować zdrowy umiar między pozostawianiem dziecka w domu w sytuacji konieczności pomocy w pracach gospodarskich a uczestniczeniem
w zajęciach lekcyjnych. W przypadkach wysokiej absencji i braku kontaktów z rodzicami dyrektor szkoły powiadamia Sądy dla Nieletnich i właściwe urzędy. Na rodziców mogą być nakładane wysokie kary pieniężne.
Rodzic znając swoje prawa powinien czynnie uczestniczyć w życiu szkoły, sygnalizować problemy jakie napotyka w wychowaniu dziecka i wspólnie z nauczycielami rozwiązywać je. Szkoła powinna pomóc rodzicom w rozwiązywaniu problemów, innych dla każdej grupy wiekowej. Pierwszoklasiści muszą odnaleźć się w nowym środowisku szkolnym, nawiązać kontakty z rówieśnikami, maturzyści borykają się ze stresem związanym z maturą czy podejmowaniem ważnych decyzji życiowych. Przekłada się to na relacje z rodzicami, kończące się wielokrotnie kłótniami i niezadowoleniem obu stron.
Szkoła powinna rozwijać umiejętności komunikacyjne rodziców, gdyż obserwuje się, że rodzice często mówią a nie rozmawiają ze swoimi dziećmi.
Pani wicekurator przedstawiła zebranym zadania Rady Rodziców i podkreśliła jak ważny jest udział rodziców w mierzeniu jakości pracy szkoły, która jest przedmiotem ewaluacji prowadzonych w placówkach oświatowych. Zapoznała rodziców z wymaganiami dla szkół, które są poddane dogłębnej analizie w trakcie ewaluacji.


Konferencja "Młodzież - Rolnictwo - Unia Europejska"

Konferencja odbyła się 20 listopada 2014 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zainaugurowała ona XVIII edycję konkursu ”Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?”, w którym laureaci nagradzani są indeksami wyższych szkół rolniczych.
W konferencji wzięły udział dwie uczennice technikum rolniczego: Klaudia Trzmielewska i Beata Pawlak wraz z opiekunem Bronisławą Olszewską.
Po wysłuchaniu dwóch prelekcji wygłoszonych przez pracowników naukowych SGGW w Warszawie uczennice wzbogaciły swoją wiedzę na temat – Perspektyw i głównych kierunków rozwoju agroturystyki w Polsce.
W drugiej części konferencji dwóch laureatów edycji 2013/2014 przedstawiło uczestnikom swoją pracę konkursową, a laureatka edycji 2006/2007 przedstawiła wdrożenie założeń pracy konkursowej w swoim gospodarstwie.
Na koniec spotkania reprezentantka komisji konkursowej dr inż. Anna Grontkowska zapoznała zebranych ze szczegółami związanymi z uczestnictwem w XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu,
Po konferencji uczniowie mieli okazję zwiedzić kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Mamy nadzieję, że konferencja zachęciła nasze uczennice do wzięcia udziału w konkursie.


I MIEJSCE W TURNIEJU WIEDZY O PRO WM

21 XI 2014 r. uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami panią Joanną Graczyk i panem Dariuszem Przyborowskim wzięli udział w trzecim etapie Turnieju Wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego. Nasza reprezentacja pokonała wszystkich rywali i zdobyła I miejsce. Główną nagrodą był bon o wartości 4 tys. zł na zakup sprzętu sportowego dla szkoły. Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie gratulujemy.
„Niewątpliwie było to wspaniałe wydarzenie, które pozostanie w naszej pamięci na długi czas”- twierdzą zawodnicy.
. galeria zdjęć


NOWY SPRZĘT W PARKU MASZYNOWYM
Park maszynowy gospodarstwa szkolnego wzbogacił się dziś o nowy ciągnik Steyr Profi Classic 6125.
Nowa maszyna posiada sześciocylindrowy silnik o pojemności 6,7 l z turbosprężarką, 125 KM. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz Dyrekcją szkoły odbyli próbną jazdę na ternie gospodarstwa szkolnego. Radości i oględzinom z nowego nabytku nie było końca……galeria zdjęć


RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI


20 listopada br włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Rzuć palenie razem z nami”.
W czasie przerw lekcyjnych uczennice klasy II PT: Magda Andrzejak i Klaudia Stańczak mówiły o szkodliwości nałogu nikotynowego i podkreślały wpływ palenia na organizm młodego człowieka.
Na slajdach młodzież obejrzała kilkanaście „obrazów” z przekazem, że nie warto podejmować ryzyka związanego z paleniem tytoniu.
Kolejnym punktem akcji było rozstrzygniecie konkursu ogłoszonego na początku listopada przez Samorząd Uczniowski w dwóch kategoriach: na plakat i dwuwiersz o tematyce antynikotynowej. Pan Dyrektor podsumował konkurs i ogłosił werdykt jury. Pierwsze miejsce w kategorii plakat zdobyły: Maria i Marta Frączek oraz Karolina Tomczak z klasy II PT natomiast w kategorii hasło – I m. wywalczył Sebastian Sionek z kl. I FT.
Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie zostali wyróżnieni. Byli to: Mariola Lewandowska z kl. I PT, Sylwia Rutkowska z kl. I PT, Andrzej Kamiński z kl I FT, Joanna Smoleńska z kl. II FTH, Sylwia Nagalska z kl. I RTH, Karolina Domżalska z kl. II FTH, Mateusz Górecki z kl.I PT oraz Jakub Knapp z kl. I RTH. Wszyscy otrzymali drobne nagrody rzeczowe.
W czasie prowadzonej akcji nie zabrakło też quizu z wiedzy o toksyczności nałogu oraz rozdawnictwa ulotek. Obsługą techniczną sprzętu nagłaśniającego zajmowali się w tym dniu Szymon Podowski i Błażej Szliter z kl. III FT. galeria zdjęć


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI


16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy 14 listopada.
Samorząd Uczniowski zadbał o to, by w tym dniu zwrócić uwagę na problem związany z akceptacją inności. Inny nie znaczy gorszy. Różni nas kolor włosów, sposób ubierania się czy spędzania czasu wolnego. Zapominamy, że nie to, stanowi o wartości człowieka. Na korytarzu szkolnym pojawiły się hasła związane z tolerancją.
Przygotowały je: Marta i Maria Frączek oraz Karolina Tomczak z kl. II PT.
Uwagę przyciągał plakat wykonany przez Kubę Knapa z klasy I RTH. Radiowęzeł szkolny nadał pierwszą w tym audycję poświęconą tolerancji.
Zaprezentowano dwie scenki tematyczne i odtworzono piosenki Stanisława Sojki "Tolerancja", Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" oraz Anity Lipnickiej "Rzuciłam kamień".
Audycję prowadzili: Sandra Zaręba kl. I RTH oraz Damian Lewandowski, Emil Gosik oraz Mariusz Ciskowski z kl. II FT.
Audycję zakończyły słowa: "Granicą tolerancji jest zawsze dobro drugiego człowieka". galeria zdjęć


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA 100% FREKWENCJĘ
 

W czasie uroczystego apelu - 12 listopada Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom za wzorową frekwencję w II semestrze roku szkolnego 2013/2014.
Nagrody rzeczowe wraz z dyplomami otrzymali:
- Agnieszka Kołakowska z kl. III Technikum Agrobiznesu,
- Klaudia Trzmielewska z kl. III Technikum Rolniczego
- Jarosław Kruszyński z kl. III Technikum Architektury Krajobrazu.
Klasą, która uzyskała najlepszą frekwencję w II semestrze roku 2013/2014 była klasa II Technikum Rolniczego.
Wychowawczyni p. Małgorzata Terlikowska wraz z gospodarzem odebrali dyplom a pedagog szkolna poinformowała, że nagrodą dla klasy jest wyjazd do Centrum Nauki Mikołaja Kopernika w Warszawie.
Pedagog przypomniała też, że już po raz trzeci Zespół Wychowawczy ogłosił konkurs na najlepszą frekwencję i zachęca wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie. galeria zdjęć


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

"Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi - a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym."
Józef Piłsudski

12 listopada 2014r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

galeria zdjęć


PROJEKTY REALIZOWANE W ZS CKR W GOŁOTCZYŹNIE


Jesteśmy w trakcie realizacji projektu „Uczeń XXI wieku” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i wyrównanie dysproporcji edukacyjnych uczniów. Obecnie uczniowie uczestniczą w kursie carvingu i kursie barmana – baristy.

Drugi trwający projekt to ,,Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy". Uczniowie biorą udział w kursie prawa jazdy kat. B.

Kursanci carvingu specjalistycznymi narzędziami rzeźbią motywy kwiatowe w różnych owocach i warzywach. Uczą się zabezpieczać i pielęgnować wyrzeźbione prace. Tworzą wspaniałe dekoracje, o których można powiedzieć, że są dziełami sztuki.

Kurs barmana - baristy uwzględnia zagadnienia z zakresu towaroznawstwa, technik miksowania i receptur. Uczestnicy uczą się profesjonalnej pracy w barze. Poznają sprzęt barmański, szkło i sposoby przyrządzania alkoholi. Zaznajamiają się z metodami sprzedażowymi wykorzystywanymi w barze oraz z normami spożywania napojów alkoholowych. Uczniowie nie piją, a jedynie wąchając rozpoznają napoje alkoholowe. Przygotowują napoje bezalkoholowe oraz parzą różne gatunki herbat.
Kurs prawa jazdy daje możliwość nieodpłatnego uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami kat. B. Po 30 godzinach teorii zacznie się już niebawem 30 godzinna praktyka. Zajęcia praktyczne będą odbywać się samochodem Suzuki Swift. Po egzaminie zdobyte uprawnienia będą pomocne w znalezieniu pracy.

Pozostałe kursy dla uczniów: florystyczny, groomingu, kelner - sommelier, spawacza, koparko - ładowarki, kombajnisty ruszają już wkrótce.
Informacje o projekcie „Uczeń XXI wieku” -
http://www.uczen-mirip.org.pl/informacje-o-projekcie/

galeria zdjęć


Pobyt w IHAR - PIB w Radzikowie


W dniu 4 listopada w ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” grupa uczniów Naszej szkoły wraz z opiekunami Małgorzata Terlikowską i Andrzejem Brzozowskim gościła w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie.
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych z dziedziny agronomii, biotechnologii w rolnictwie i innych dziedzinach tworzących naukowe podstawy hodowli, nasiennictwa, technologii produkcji, przechowalnictwa i przetwórstwa roślin rolniczych i energetycznych.
Naszym przewodnikiem po Instytucie była Pani mgr Agata Krukowska, która zaprowadziła nas na początku do Sali konferencyjnej, gdzie ogólne informacje o organizacji i działalności IHAR-u przedstawił Pan prof. dr hab. Grzegorz Żurek kierujący Zakładem Traw, Roślin Motylkowych i Energetycznych. Następnie zwiedziliśmy bank genów w przechowalni długoterminowej nasion roślin uprawnych różnych odmian, o której opowiedział nam dr Grzegorz Gryziak. Bardzo interesująca była wizyta w Laboratorium Organizmów Kwarantannowych gdzie o badaniach nad chorobami grzybowymi i bakteryjnymi ziemniaka opowiadał dr Jarosław Przetakiewicz. Obserwowaliśmy pod mikroskopem i na bulwach ziemniaka namnażane grzybnie raka ziemniaka. Z kolei Pani dr Anna Przetakiewicz omówiła badania prowadzone na nicieniach wywołujących chorobę mątwika ziemniaka i bakteriach powodującą bakteriozę pierścieniową ziemniaka. Na zakończenie zwiedziliśmy Laboratorium Kontroli GMO, po którym oprowadziła nas mgr Ewelina Żmijewska. Prowadzone są tam badania nad organizmami transgenicznymi. Przeszliśmy po wszystkich pracowniach laboratoryjnych, w których opracowywane są metody oceny wykrywania DNA lub transgenicznych białek, od przygotowania próbek do analizy poprzez izolację DNA, szukanie zmienionego DNA, PCR do interforezy, czyli analizy wyników.
Na zakończenie naszego pobytu w Instytucie nasza Pani przewodnik zaprosiła Naszą szkołę na Dni Otwarte IHAR-u , które odbędą się w czerwcu 2015 roku. galeria zdjęć


PAŹDZIERNIK

 

TURNIEJ WIEDZY O PRO WM
Go-łot-czy-zna, Go-łot-czy-zna, tak skandowaliśmy 29 października br. w hali sportowej w Warszawie dopingując naszą drużynę w Turnieju Wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego.
Eliminacje do Turnieju wymagały napisania biznesplanu dla projektu o tematyce turystycznej.
Nasz projekt pn. Laboratorium "PRZYGODA - Park linowy w Gołotczyźnie” znalazł się wśród 10 najlepszych projektów, jakie napłynęły do MJWPU z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na Mazowszu.

Szkolna - 20 osobowa drużyna skompletowała się na kilku spotkaniach gdzie pod okiem trenerów budowaliśmy zespół. Zadanie zbudowania wieży z nitek makaronu oraz przenoszenie piłki lekarskiej na linie wymagało współpracy, pomysłowości i zaangażowania poszczególnych członków zespołu a ciekawe mnemotechniki pozwoliły zapamiętać niezbyt atrakcyjne treści. Tak przygotowani wystartowaliśmy do I Etapu rozgrywek turniejowych. Podczas konkurencji sportowych i merytorycznych był czas na zabawę i ogromne emocje. Wynik, jaki zobaczyliśmy na telebimie wywołał niesamowitą radość.

Byliśmy PIERWSI.

Konkurencja jest jednak bardzo duża, we wszystkich zespołach jest siła i wola walki a różnice w punktacji bardzo małe.
Przed nami kolejny etap 6 listopada br., również w stolicy. galeria zdjęć


WYJAZD DO FRANCJI

W dniach 19 – 25 października 2014r. troje nauczycieli – P. Wiesława Gąsiorowska, P. Adam Łukasiewicz, P. Beata Brzozowska uczestniczyło w wizycie studyjnej w ramach projektu: „Język francuski językiem komunikacji nauczycieli szkół sektora zielonego w projektach międzynarodowych”, realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska.
Odwiedziliśmy przedsiębiorstwa, rozmawialiśmy z właścicielami firm świadczących usługi dla lokalnego środowiska. Najciekawszą dla nauczycieli okazała się wizyta w farmie ostryg, jednej z kliku tysięcy osadzonych wokół laguny Thau.
W trakcie wizyt w szkołach poznaliśmy funkcjonujące we Francji rozwiązania dotyczące systemu szkolenia zawodowego we Francji, jak i organizacji praktyk zawodowych dla uczniów.
Projekt ze strony polskiej był realizowany przez EUROPEA Polska, zaś instytucją przyjmującą była France EUROPEA i współpracujące w jej strukturach szkoły i instytucje. W zajęciach przygotowawczych i w wyjeździe uczestniczyło dziesięcioro nauczycieli z 8 szkól sektora zielonego, realizujących zajęcia dydaktyczne w szkołach rolniczych i leśnych z różnych regionów z całego kraju.
Udział w projekcie przygotował nauczycieli do współpracy międzyszkolnej, korzystania ze źródeł obcojęzycznych, przyjmowania uczniów na staże czy praktyki w swoich placówkach.
Wyjazd był bardzo inspirującym doświadczeniem. Uczestnicy wymiany – nauczyciele, a po powrocie uczniowie i inne osoby zostaną zapoznane z praktycznymi przykładami rozwiązań w zakresie przedsiębiorczości w sektorze zielonym w zależności od położenia geograficznego, regionu i lokalnych tradycji. galeria zdjęć


 

KONFERENCJA "PROW 2014-2020 A DZIAŁANIA PODEJMOWANE PRZEZ SZKOŁY ROLNICZE"

W dniu 30 października 2014r. w Zespole Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie odbyło się spotkanie informacyjne pn. „PROW 2014 - 2020 a działania podejmowane przez szkoły rolnicze”, organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Departament Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej.
W spotkaniu uczestniczyli P. Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, P. Agnieszka Miszczak – Płuciennik z-ca Dyrektora ds. oświaty i współpracy z samorządem, P. Andrzej Różycki Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Warszawie. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego reprezentował P. Krzysztof Cienkowski - Kierownik Wydziału Wdrażania Programów Unijnych dla Rolnictwa. Obecna była również P. Wiesława Krawczyk – radna Sejmiku Mazowieckiego. Na spotkanie poświęcone ważnym zagadnieniom w nowej perspektywie PROW przybyli przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa: Pan Jarosław Wojtowicz Zastępca Prezesa ARiMR w Warszawie, Pan Marcin Podgórski Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Warszawie, Pan Radosław Betliński kierownik powiatowego biura ARiMR w Ciechanowie. Obecni byli przedstawiciele Mazowieckiej Izby Rolniczej – Pani Alina Demby – kierownik Biura Powiatowego w Ciechanowie, Pan Andrzej Chrzanowski Wójt Gminy Gołymin, Pan Łukasz Lewandowski – kierownik Terenowego Zespołu Doradczego w Ciechanowie, MODR w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z okolicznych gmin i młodzież kształcąca się w zawodach rolniczych. Konferencję prowadziła P. Wiesława Gąsiorowska – dyrektor szkoły.
Wiceminister T. Nalewajk nakreślił nowe możliwości korzystania ze środków PROW na lata 2014 -2020. Zgromadzonych rolników interesowało wiele problemów związanych z nowym okresem funkcjonowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przyszłym okresie rozliczeniowym pojawią się nowe możliwości dofinansowania wybranych działań w gospodarstwach rolnych czy na terenach wiejskich. Znikną natomiast niektóre, które do tej pory można było sfinansować ze środków tego programu. P. Jan Antonowicz, członek Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej – plantator truskawek wyraził swoje zaniepokojenie z powodu dopłat bezpośrednich do owoców miękkich. Jego zdaniem spowoduje to powiększenie areału upraw truskawek, a następstwem tego będzie problem z zagospodarowaniem owoców i spadek opłacalności tej uprawy. Wątpliwości te starał się rozwiać wiceminister T. Nalewajk, który uzasadniał to rozwiązanie dużymi nakładami pracy i rosnącymi kosztami oraz odpowiedzią na prośby wielu plantatorów.
Kolejny problem w imieniu rolników zgłosiła P. Alina Demby z Oddziału Mazowieckiej Izby Rolniczej w Ciechanowie. Rolnicy, właściciele małych gospodarstw są zainteresowani poddziałaniem „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, które umożliwia pozyskanie do gospodarstwa rolnego do 60 000zł. Wiele kontrowersji budzą jednak warunki, które należy później wypełnić. Jednym z nich jest konieczność ubezpieczania się przez beneficjenta w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rolnicy zostali poinformowani o pracach, które trwają nad zmianami ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników. Nie zabrakło pytań ze strony starszego pokolenia rolników, którzy już nie doczekają się rent strukturalnych ze względu na wcześniejsze zobowiązania z tytułu tego działania. Jednak za pewną rekompensatę można uznać poddziałanie „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Płatność ta pozwoli na uzyskanie sumy odpowiadającej 120% rocznej płatności do 2020 roku włącznie. Rolnik przekazujący trwale gospodarstwo rolne będzie mógł uzyskać jednorazowo pięcioletnie płatności. Dobrym rozwiązaniem dla rolnika byłaby w przyszłości możliwość przejścia na emeryturę.
Młodzi rolnicy zostali zapewnieni o możliwości pozyskania premii dla rozpoczynających prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz refundacji inwestycji. Na pewno w pozyskaniu środków z programu niezbędne są informacje, które można uzyskać na szkoleniach oraz kontaktując się z doradcami, pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Spotkanie wysoko ocenili zwłaszcza młodzi ludzie, przygotowujący się do przejęcia gospodarstw. galeria zdjęć


OTRZĘSINY 2014


W dniu 28 października przyjęliśmy pierwszoklasistów do naszej społeczności szkolnej. Zanim do tego doszło uczniowie klas pierwszych musieli zmierzyć się ze sobą w różnych konkurencjach ocenianych przez jury, któremu przewodziła Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska. Rywalizowały ze sobą trzy klasy: I PT, I FT i I RTH. W konkurencji pierwszej klasy musiały się zaprezentować. Wybrano różne formy prezentacji: odgrywanie scenek, pokaz, przekaz medialny. W kolejnych konkurencjach, pierwszoklasiści popisywali się sprawnością, umiejętnościami wokalnymi, wiedzą o szkole. Najwięcej trudności sprawiła konkurencja sprawnościowa, w której trzeba było odbijać piłeczkę pingpongową, wykonać kilka obrotów kółkiem hula-hop oraz zrobić 10 przysiadów. Nie zabrakło zadania dla wychowawców. Uczennica klasy III namalowała wcześniej po jednym portrecie ucznia z każdej klasy. Wychowawcy mieli rozpoznać portret swojego wychowanka, zaprezentować go zebranym i powiedzieć jak nazywa się uczeń lub uczennica. Po złożeniu przysięgi przez pierwszoklasistów Pani Dyrektor ogłosiła werdykt jury. Zwyciężyła klasa I RTH a miejsce drugie zajęły ex aequo klasy: IFT i I PT. Uczniowie biorący udział w otrzęsinach otrzymali dyplomy i słodycze. Imprezę prowadzili: Magda Andrzejak i Bartek Kowalski z kl. II PT. Oprawę muzyczną zapewnili: Mateusz Czerwiński, Bartek Wiśniewski i Kamil Falenta również z kl. II PT. Dekorację na otrzęsiny przygotowały uczennice z klasy II Technikum Architektury Krajobrazu. galeria zdjęć


KONCERT CHARYTATYWNY

Zarząd Rejonowy PCK i Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie zorganizowały 24 października 2014r. Koncert Charytatywny, którego celem było zebranie funduszy na dożywianie i paczki świąteczne dla dzieci z powiatu ciechanowskiego.
Zaproszono młodzież ze wszystkich szkół Ciechanowa i okolic. My także wzięliśmy udział w imprezie. Pojechaliśmy grupą 40-osobową. Zasililiśmy w ten sposób fundusz kwotą 200 zł. Koncert odbył się Hali Widowiskowo - Sportowej w Ciechanowie i zapewnił wiele niespodzianek i atrakcji. Wysłuchaliśmy recitalu grupy Katarzyny Milewskiej „Multi Faktor”, obejrzeliśmy występ grupy tanecznej „Funny”, oklaskiwaliśmy pokaz Freestyle Football. Wróciliśmy pełni wrażeń. Czekamy na wiosenną edycję koncertu. Dziękujemy za dobrą zabawę.

Lidia Cyranowicz


WIZYTA W GOSPODARSTWIE EKOLOGICZNYM

W dniu 21 października 2014 roku młodzież klas II technikum rolniczego i klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz opiekunów Małgorzaty Terlikowskiej i Andrzeja Brzozowskiego gościła w gospodarstwie ekologicznym państwa Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie, powiat płocki. Wizytę w tym gospodarstwie zorganizował Oddział Terenowy Agencji Ryku Rolnego w Warszawie w ramach podpisanej umowy o współpracy z naszą szkołą.
Z ramienia ARR opiekował się grupą Pan Andrzej Kołodziejczyk. Pobyt rozpoczął się od powitania przez gospodarzy przy śniadaniu, przygotowanym w całości z produktów wytworzonych w gospodarstwie: ekologicznego chleba wypieczonego na zakwasie z dodatkiem mąki razowej i orkiszowej, twarogów i serów dojrzewających z mleka krowiego i mieszanego krowiego i koziego, dżemu, miodu i herbat ziołowych.
Następnie Pani Ewa przeprowadziła wykład na temat zasad prowadzenia gospodarstw ekologicznych, przepisów unijnych i krajowych, zasad certyfikacji i znakowania produktów ekologicznych. Po wykładzie Pan Peter zapoznał nas z gospodarstwem. Istnieje ono od 1989 roku, kiedy Peter kupił 4 ha ziemi. Aktualnie liczy 28 ha, 5 krów mlecznych i 25-30 kóz. Gospodarstwo zajmuje się również przetwórstwem: pozyskaniem maki i wypiekiem szerokiej gamy ekologicznego chleba oraz produkcją serów we własnej serowarni. Produkty te są sprzedawane na miejscu oraz sklepach ekologicznych w Warszawie. Ponadto Pani Ewa prowadzi Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno” w którym odbywają się warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rocznie z różnych programów „Ziarna” korzysta ponad 3 tysiące osób.
Po prezentacji młodzież zwiedziła gospodarstwo, gdzie ręcznie doili kozy, własnoręcznie wrabiali ciasto na chleb i wypiekali go w piecu. Gotowe chleby młodzież mogła zabrać do domów. Pobyt w Grzybnie był ciekawą lekcją z zakresu ekologii i prowadzenia małego przetwórstwa, która to działalność zdywersyfikuje dochody w gospodarstwie. Gospodarstwa Państwa Stratenwerth może być przykładem dla małych rodzinnych gospodarstw rolnych Północnego Mazowsza. galeria zdjęć

Andrzej Brzozowski


AKCJA KRWIODAWSTWA

I znowu, jak co roku, spotkaliśmy się w internacie szkoły na jesiennej akcji krwiodawstwa. Ochotnicy dopisali, frekwencja klubowiczów była satysfakcjonująca. Przyjęliśmy do klubu więcej nowicjuszy, niż zwykle. To dobry prognostyk. Powiększyły się szeregi szlachetnych entuzjastów, chętnych do niesienia pomocy. Do poboru krwi zakwalifikowano 25 osób. Uzyskaliśmy 11 l 250 ml młodej zdrowej krwi. Dziękujemy Wam za dar życia, gratulujemy dojrzałej postawy. Jesteście chlubą naszej szkoły. Zdjęcia mówią same za siebie.
Obejrzyjcie, zapraszamy. galeria zdjęć

Lidia Cyranowicz 


WYJAZD MŁODZIEŻY NA AGRO SHOW


Młodzież Zespołu Szkół CKR im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie w ramach Projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” Uczestniczyła w XVI Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach.
Wyjazd w dniu 19 września zorganizowano dla 48 uczniów. Targi w Bednarach to jedna z największych imprez tego typu w Europie. Swoje maszyny prezentowało około 800 wystawców, w tym 100 firm zagranicznych. Pomimo zmiennych warunków atmosferycznych oprócz zwiedzania stanowisk młodzież Naszej szkoły uczestniczyła w wielu konkursach i pokazach polowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście ciągniki rolnicze, gdzie na niektórych stoiskach można było spróbować swoich sił w prowadzeniu tego typu pojazdów na specjalnych symulatorach jazdy.
Również dla opiekunów: Pani Małgorzaty Terlikowskiej, Józefa Rogalskiego i Andrzeja Brzozowskiego był to udany wyjazd z którego przywieziono wiele nowych folderów, filmów i innych pomocy dydaktycznych, które będzie można wykorzystać na lekcjach w szkole. Po trudach zwiedzania targów w drodze powrotnej w pierwszej Stolicy Polski Gnieźnie młodzież zjadła obiad i szczęśliwie powróciła do domów. galeria  zdjęć

 
 Andrzej Brzozowski


 CENTRALNE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ SZKÓŁ ROLNICZYCH

13 października 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie odbyły się Centralne Obchody Dnia Edukacji Narodowej Szkół Rolniczych, prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na uroczystość przybyli dyrektorzy i nauczyciele szkół rolniczych z 45 szkół z całej Polski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym w Sońsku. 

W murach szkoły przywitała znamienitych gości dyrektor szkoły pani Wiesława Gąsiorowska. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: 

  • Tadeusz Nalewajk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  • Iwona Korczak - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej.

  • Agnieszka Miszczak Płuciennik – wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej.

  • Joanna Cichacka – Naczelnik Wydziału Departamentu Spraw Społecznych I Oświaty Rolniczej.

  • Jolanta Jasińska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Oddział w Ciechanowie.

  • Wojciech Gregorczyk - Dyrektor Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

  • Wiesława Krawczyk – Radna w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Ciechanowie.

  • Artur Dąbrowski – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Elżbieta Szymanik – wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych w Warszawie. 

  • Dorota Kraśniewska – BRITISH COUNCIL w Warszawie.

  • Ton Stock – Prezydent EUROPEA International, doradca w holenderskim Ministerstwie Rolnictwa ds. międzynarodowych inicjatyw szkół rolniczych.

  • Walter Siegmund – dyrektor ośrodka szkoleniowego ILLUT – Berlin Brandenburg.

  • Józef Kaliński – radny powiatu ciechanowskiego oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi. 

 Pani Wiesława Gąsiorowska w swoim wystąpieniu przywołała 105 historię szkół gołockich. Podkreśliła kulturotwórczą misję szkoły, że wierna ideałom pozytywistycznym pozostaje dla swego otoczenia ośrodkiem edukacji, wspierania zrównoważonego rozwoju, inicjatywności i przedsiębiorczości. Teraźniejszość Zespołu Szkół w Gołotczyźnie to dynamiczny rozwój dzięki finansom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także poprzez wdrażanie kolejnych projektów z funduszy unijnych i krajowych. Podkreślali to również w swoich wystąpieniach goście. 

Ważną częścią uroczystości było wręczenie wyróżniającym się nauczycielom ze szkół resortowych nagród i medali. 

Z Zespołu Szkół w Gołotczyźnie zostali odznaczeni:

- Pani Hanna Głuszniewska i pani Lidia Cyranowicz otrzymały Medal Złoty za Długoletnią Służbę,

- Pan Roman Durzyński został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej,

- Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska otrzymała Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie otrzymali: Pan Krzysztof Kacprzak, pani Elżbieta Durzyńska, pani Beata Kozłowska, pani Małgorzata Terlikowska, pan Tadeusz Matejski, pani Maria Dadrzyńska, pan Wiesław Kiewicz i pani Monika Banul.

W czasie uroczystości nasza szkoła została uhonorowana certyfikatem International School Award. Został on przekazany przez panią Dorotę Kraśniewską z British Council w Warszawie. International School Award jest prestiżowym certyfikatem, który otrzymuje szkoła za wprowadzenie do programu nauczania zagadnień międzynarodowych i rozwijanie współpracy z siecią szkół w innych krajach. Bardzo ważnym jest fakt, że szkoła otrzymała pełną akredytację potwierdzającą zaangażowanie w realizację projektów międzynarodowych. W ubiegłym roku zrealizowano ich dziewięć. 

Program artystyczny przygotował zespół muzyczny pod kierunkiem pana Pawła Stawińskiego. Złożyły się na niego sceny pantomimiczne i popularne polskie piosenki.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Gołotczyźnie zakończyły się uroczystym obiadem połączonym z degustacją produktów wysokiej jakości w tym posiadających znak "Poznaj Dobrą Żywność" Podczas obiadu gospodarze i goście mogli podzielić się swoimi refleksjami i uwagami dotyczącymi ich codziennej pracy.  galeria zdjęć

Medale, nagrody i certyfikaty dla Gołotczyzny TC nr 43 28 października 2014r.  przeczytaj artykuł


DOŻYNKI 2014 PUŁTUSK

 12 października 2014 r. na trenie Domu Polonii w Pułtusku odbyły się Dożynki 2014. 

Tematem przewodnim tegorocznych dożynek była promocja projektów realizowanych wspólnie przez szkoły rolnicze i Lokalne Grupy Działania realizowanych w ramach podejścia Leader. Nasza szkoła współpracuje z LGD „Ciuchcia Krasińskich” i wspólnie przygotowaliśmy stoisko.

Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice pułtuskiej o 10.30 Mszą świętą. Otwarcia Dożynek dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pan Tadeusz Nalewajk.  

Na specjalnie przygotowanych stoiskach swoje produkty regionalne oraz imponujące wieńce dożynkowe zaprezentowały szkoły rolnicze prowadzone przez MRiRW. 

W części artystycznej wystąpił prowadzący nasz zespół szkolny Paweł Stawiński. galeria zdjęć

WRZESIEŃ


Jesienny staż w ILLUT Berlin - Brandenburg

W połowie września zakończył się staż zawodowy 9 uczniów II klasy technikum rolniczego w Międzynarodowym Ośrodku Szkoleniowym dla Rolnictwa, Środowiska i Techniki ILLUT w Paulinenaue niedaleko Berlina. Był to jednocześnie ostatni wyjazd w ramach Projektu Leonardo da Vinci " Uczenie się przez całe życie", realizowanym w naszej szkole od wiosny 2012 roku. Kolejne odbywać się będą już z nowego programu "Socrates". Temat dwutygodniowego stażu brzmiał " Eliminacja zagrożeń zawodowych na wsi poprzez wdrażanie europejskich standardów bezpieczeństwa w prowadzeniu gospodarstw i w pracach związanych z rolnictwem". Moduł I obejmował "Bezpieczeństwo w zagrodzie rolniczej". Stażyści nabywali różne umiejętności przydatne w prowadzeniu gospodarstwa, ucząc się m.in. spawania, obróbki metalu i drewna, naprawiania maszyn, operowania wózkiem widłowym i koparko-ładowarką, oczywiście z zachowaniem przepisów bhp. Realizując moduł II- Przygotowanie i prowadzenie "Bezpiecznej kuchni domowej w agroturystyce" "zaprzyjaźnili" się z kuchnią, jej zapleczem, pomieszczeniami pomocniczymi, poznali produkty i urządzenia potrzebne do przygotowania potraw, warunki ich przechowywania itp. Na każdym kroku wiele uwagi poświęcano sortowaniu odpadów i innym sprawom związanym z ekologią i ochroną środowiska. Poza zajęciami stażowymi znalazł się oczywiście czas na realizowanie programu kulturowego: zwiedzania Berlina i Poczdamu, a także pełnej emocji i mocnych przeżyć wyprawy do Heide - Parku, ogromnego parku rozrywki pod Hamburgiem. Humory dopisywały, aura także była łaskawa, więc staż w Paulinenaue minął błyskawicznie. Z dwutygodniowym "poślizgiem" powrócili do szkoły: Marcin Chmielak, Mariusz Ciskowski, Emil Gosik, Bartek Grabiński, Łukasz Kamiński, Robert Klimczak, Damian Lewandowski, Przemek Olszewski i Adam Wojciechowski oraz ich opiekunka- pani Anna Anuszewska. galeria zdjęć


CENTRALNA
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO SZKÓŁ ROLNICZYCH




Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2014 / 2015 Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym roku odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach.
W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości. Między innymi wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pani Zofia Szalczyk. Podczas uroczystości przedstawicielka resortu mówiła o korzyściach płynących z uprawiania zawodu, który będzie zawsze potrzebny a także z możliwości korzystania z unijnej pomocy na dokształcanie, innowacyjną gospodarkę i wsparcie dla młodych rolników. 
W inauguracji wzięły udział delegacje ze wszystkich 45. szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Wiesława Gąsiorowska, Pan Wicedyrektor Adam Łukasiewicz oraz uczniowie Magdalena Andrzejak,Klaudia Stańczak i Błażej Szliter.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 


Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym w Sońsku, następnie o godz. 9.00 na sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna inauguracji roku szkolnego 2014/2015.

Pani dyrektor Wiesława Gąsiorowska powitała przybyłych na uroczystość rozpoczęcia roku. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych oraz rodziców, następnie odczytała list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do nauczycieli i uczniów w zawiązku z inauguracją nowego roku szkolnego 2014/2015.

Pani Dyrektor poinformowała o zmianach kadrowych w naszej szkole. Kierownikiem praktycznej nauki zawodu został pan Cezary Kwasiborski. Obecny kierownik pan Andrzej Brzozowski odszedł na emeryturę. 

Wychowawcami klas pierwszych w tym roku zostali:

Pan Dariusz Przyborowski - I PT technik żywienia i usług gastronomicznych,

Pani Grażyna Żbikowska - I FT - technik rolnik,

Pan Adrian Gutkowski- I FTH - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik architektury krajobrazu

Pan Tadeusz Matejski - I EZ - Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych

Na dzisiejszej uroczystość zostały wręczone certyfikaty uczniom, którzy w wakacje byli na stażu w Jeleniej Górze w ramach projektu: „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy”. galeria zdjęć

 

SIERPIEŃ


STAŻ W JELENIEJ GÓRZE

W lipcu uczniowie z klasy II FT, III MTH, IV FT byli w ramach projektu „Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy” na stażu kompetencji zawodowych u pracodawcy. Projekt  realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uczniowie wyjechali na staż do Jeleniej Góry,  gdzie w ramach zajęć pod okiem Remigiusz Ślusarskiego poznali metodę tworzenia kompostu technologią tlenową. Kompostowanie taką metodą jest nowatorskim rozwiązaniem w praktyce rolniczej w Polsce.  Stażyści przygotowali materiał oraz wybrali odpowiednie miejsce do przygotowania kompostu. Następnie uformowali pięć różnych  pryzm, systematycznie badali temperaturę i wilgotność.

W czasie pobytu na stażu dowiedzieli się również w jaki sposób wykorzystywać powstały kompost w produkcji rolniczej. Zostali zapoznani ze sposobem wykorzystania kompostu w produkcji ekologicznej w przedsiębiorstwie Agrar Service oraz w gospodarstwach agroturystycznych  „Kowalowe Skały” i „Wedle Bucków”.  

W czasie pobytu w Jeleniej Górze uczniowie zapoznali się z atrakcjami okolic. Zdobyli górę Chojnik oraz zwiedzili ruiny zamku, wybrali się na spacer po starym mieście w Jeleniej Górze, byli również w Szklarskiej Porębie gdzie podziwiali wodospad Szklarki i Kamieńczyk, wjechali wyciągiem na Szrenicę. Jeżeli tylko pogoda dopisywała wybierali się na szlaki aby zdobywać Karkonosze. Wieczorem młodzież odpoczywała śpiewając przy ognisku.  

Po powrocie do domu wdrożyli we własnych gospodarstwach kompostowanie tlenową technologią. Pan Ślusarski przyjechał z wizytą do Gołotczyzny aby sprawdzić poprawność stworzonych pryzm oraz udzielił cennych wskazówek do dalszej pracy przy tworzeniu kompostu.   galeria zdjęć


WYJAZD SZKOLENIOWY DO DANII

W ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, Stowarzyszenie Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska zorganizowało dla polskich nauczycieli szkół rolniczych wakacyjny wyjazd wymiany doświadczeń do Danii. W programie wzięły udział trzy nauczycielki z naszej szkoły pp. Anna Anuszewska, Lucyna Berent i Lidia Cyranowicz. Tematem wiodącym wyjazdu był „Duński przykład kształtowania postaw innowacyjności i kreatywności uczniów inspiracją dla polskich nauczycieli szkół sektora zielonego”. Stroną goszczącą nauczycieli z Polski była EUROPEA Denmark w Green Academy Aarhus w Beder. W ciągu dwóch tygodni nauczyciele brali udział w wielu seminariach, warsztatach i wyjazdach studyjnych. Wykładowcy i specjaliści duńscy wprowadzali nas w tajniki organizacji duńskiego kształcenia zawodowego oraz wyzwań dla rolniczego szkolnictwa zawodowego w obliczu zmian na rynku pracy. Poznaliśmy regulacje prawne dotyczące organizowania i prowadzenia usługowej działalności gospodarczej dla i na obszarach wiejskich w Danii i w Polsce. Wspólnie analizowaliśmy zagadnienia z zakresu innowacyjności w obowiązujących programach kształcenia zawodowego w Polsce i w Danii. Odbyliśmy seminarium wyjazdowe do Danish Cattle Research Centre, aby poznać przykłady przedsiębiorczości i zróżnicowania dochodów na obszarach wiejskich. Trendy i przykłady dobrej praktyki oraz duńskie metody nauczania w sektorze zielonym zaprezentowano nam w AgriCollege w Aalborg. Także w Aalborg odwiedziliśmy AgriNord – duńską instytucję zajmującą się doradztwem zawodowym w rolnictwie. Nasza grupa obejrzała wiele farm jako przykłady innowacyjności i przedsiębiorczości w produkcji zwierzęcej. Najciekawsze były farmy szkolne, np. egzotyczna Tropica Aquarium Plants” w Ega, gdzie poznaliśmy wszystkie etapy produkcji roślinności tropikalnej. Największym przedsięwzięciem wyjazdu był „Obóz innowacyjności” realizowany w trzech etapach w różnych szkołach rolniczych, gdzie poznawaliśmy zagadnienia ekologiczne, biznesowej przyszłości obszarów wiejskich, kreatywności i innowacyjności. Bardzo miłą niespodzianką było zaproszenie całej grupy na kolację „Family Dinner”do prywatnej posiadłości naszego duńskiego opiekuna p. Henrika Dethlefsena. Gościnność i bezpośredniość gospodarzy bardzo nas ujęła i pozostawiła niezatarte wrażenia. Organizatorzy wyjazdu zadbali również o nasz rozwój kulturalny. Piękne wycieczki po największych miastach Danii, w tym jej stolicy – Kopenhadze – pozwoliły nam zapoznać się z tradycją i kulturą Duńczyków, bowiem kraj ten ma bogate dziedzictwo kulturowe. galeria zdjęć



„Zawodowe i kluczowe kompetencje gwarancją sukcesu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie na rynku pracy”

REGULAMIN STYPENDIÓW STAŻOWYCH pobierz plik

REGULAMIN ZWROTU KOSZTÓW DOJAZDU pobierz plik

WNIOSEK O STYPENDIUM STAŻOWE pobierz plik

 

ADRES

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

im. A. Świętochowskiego

 

Gołotczyzna

ul. Ciechanowska 18b

06-430 Sońsk

tel.: (23) 6713031

fax.: (23) 6713031

bratne@ci.home.pl

 

ORGAN PROWADZĄCY

Od roku 2008 Szkoła  prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi

REKRUTACJA

Gimnazjalisto

Zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół w Gołotczyźnie.

 

 

DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Dzwonki

Chcesz wiedzieć o której zaczyna się lekcja, lub kiedy będzie przerwa... .

sprawdź...

Klasy i Wychowawcy

Chcesz wiedzieć kto jest wychowawcą Twojego dziecka...

sprawdź...

Wywiadówki

Chcesz wiedzieć kiedy jest spotkanie wychowawców z rodzicami  ...

sprawdź...

Organizacja roku szkolnego

Tu możesz sprawdzić kiedy zaczną się wakacje :)

sprawdź...

Rada Rodziców

To w dużej mierze od ciebie zależy, jak w szkole będzie czuło się Twoje dziecko

więcej...

GALERIA ZDJĘĆ

SZKOŁA Z TRADYCJĄ ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ

projekt: www.atcsites.com